Передплата 2024 «Добре здоров’я»

12 способів уберегтися від раку

“70% онкологічної патології пов'язано з вживанням “злоякісної” їжі й нездоровим способом життя”, - каже академік Василь Чехун

“У вас — пухлина. Необхідно впевнитися, чи не є злоякісною”, - цю фразу пацієнти бояться почути найбільше. Онкологічні захворювання — другі у списку причин смерті. Але одна справа, коли рак виявляють у 85 років, інша — у 40, чи навіть 20 років. Існує 12 способів, які допоможуть вберегтися від небезпечної недуги (згідно з “Європейським кодексом боротьби проти раку”, розробленим ВООЗ). Міжнародні експерти заявляють: майже половини смертей від раку можна було б уникнути, якби всі хворі, будучи ще здоровими, дотримувалися цих рекомендацій.

1. Не куріть.

2. Звільніть свій дім від тютюнового диму. Пасивне куріння також шкодить здоров'ю.

3. Підтримуйте здорову масу тіла.

4. Будьте фізично активними у повсякденному житті. Обмежте кількість часу, який проводите у сидячому положенні.

5. Дотримуйтесь здорового раціону харчування:

- вживайте в їжу велику кількість цільних злаків, зернобобових, овочів і фруктів;

- обмежте вживання висококалорійних продуктів (з високим вмістом цукру або жиру), відмовтеся від підсолоджених напоїв;

- уникайте вживання м'ясної продукції, що пройшла технологічну обробку, і продуктів з високим вмістом солі.

6. Повністю відмовтеся від алкоголю.

7. Уникайте надмірного впливу сонячних променів, особливо на дітей. Використовуйте сонцезахисні засоби. Не відвідуйте соляріїв.

8. На робочому місці захищайте себе від впливу речовин, які викликають рак. Дотримуйтесь правил з охорони та гігієни праці.

9. З'ясуйте, чи не піддаєтеся впливу радіації внаслідок високого рівня природного опромінення радоном у житловому приміщенні.

10. Для жінок. Якщо є така можливість, годуйте свою дитину грудьми. Грудне вигодовування знижує ризик розвитку раку у матері.

11.Подбайте про те, щоб ваші діти вакцинувалися від гепатиту В (новонароджені) та вірусу папіломи людини (дівчатка).

12.Пройдіть скринінг (обстежтеся) на такі види раку: рак кишківника (чоловіки і жінки), рак простати (чоловіки), рак грудної залози (жінки) та рак шийки матки (жінки). Жительки Львівської області можуть безкоштовно обстежитися в одному з шести скринінгових центрів, розміщених у найбільших міжрайонних населених пунктах (зробити мамографію на сучасному обладнанні та пройти огляд у гінеколога із забором мазка на цитологію).

Директор Інституту експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р. Є. Кавецького НАН України, академік Василь Чехун закликає вакцинувати дітей і більш зважено підходити до вибору продуктів харчування: “Міжнародна агенція з дослідження раку довела, що понад 70% онкологічної патології пов'язано з вживанням “злоякісної” їжі і нездоровим способом життя”. Пан Чехун каже, найбільш поширеними онкологічними захворюваннями серед жінок є рак молочної залози, а серед чоловіків — рак легень. Багато пацієнтів звертаються по допомогу на занедбаних стадіях. Катастрофи можна уникнути, якщо регулярно проходити обстеження.

Як повідомили “ВЗ” у прес-службі Департаменту охорони здоров'я ЛОДА, станом на 1 січня 2018 року на обліку у канцер-реєстрі Львівської області перебуває 67645 хворих на злоякісні новоутвори. У 2017 році на облік поставили 8103 осіб, що на 1,1% більше, ніж у 2016 рік. Виявлено 8656 нових випадків захворювання. Жінок більше — 51,3% від загальної кількості пацієнтів.

Торік частіше виявляли випадку раку передміхурової залози та шийки матки, водночас зменшилась занедбаність по цих локалізаціях. Знизилась захворюваність на рак грудної залози, легень (така тенденція спостерігається впродовж двох останніх років) і шлунку. Протягом 2017 року зареєстровано 783 первинні випадки захворювання на рак грудної залози у жінок та 272 первинні випадки раку шийки матки. Найбільш занедбані локалізації: рак шлунку, легенів, ободової кишки, підшлункової залози. За візуальними локалізаціями (які як лікар, так і сам пацієнт можуть побачити неозброєним оком) занедбаними залишаються злоякісні пухлини ЛОР-органів і порожнини рота. Майже вдвічі зросла занедбаність раку прямої кишки і піхви.

Від раку минулого року померло 3523 хворих. Найвища смертність до року спостерігається у пацієнтів з раком підшлункової залози, печінки, стравоходу, легенів і шлунка. Показник смертності до одного року знизився порівняно з попередніми роками до 25,7% (по Україні – до 30,5%).

А тим часом...

Дослідники Каліфорнійського університету у Сан-Франциско (США) створили генетично модифікований вірус, який убиває ракові клітини. У вірус Pexa-Vec додали ген, що кодує невелику пептидну молекулу, яка стимулює ріст імунних клітин. А от ген тімідін кінази, навпаки, забрали, через що вірус може розмножуватися лише у хворих клітинах, у яких рівень кінази підвищений у зв'язку з мутацією у специфічних генах RAS і р53. Вірус обмежує ріст кровоносних судин, які живлять ракову пухлину. Та, не отримавши поживних речовин, відмирає.

До цього часу всі онколітичні віруси (ті, які уражають передусім злоякісні клітини) доводилося вводити безпосередньо у новоутворення. Pexa-Vec можна вводити внутрішньовенно. Модифікований інфекційний агент атакує не лише первинну ракову пухлину, а й її метастази в інших органах та тканинах.

Схожі новини