«На інтереси пацієнтів ніхто не зважає»
Пологове відділення Львівської обласної лікарні закривають на капітальний ремонт. Вагітним із важкими патологіями народжувати доведеться деінде.
/wz.lviv.ua/images/articles/2017/07/dscn4290_18a18.jpg)
Пологове відділення Львівської обласної клінічної лікарні закривають на капітальний ремонт. У приміщеннях планують провести масштабну реконструкцію та завезти новітнє обладнання. Відтак у місті залишається функціонувати лише два пологових — Міський комунальний клінічний пологовий будинок №1 на Мечникова та пологовий будинок 3-ї міської лікарні на Раппопорта (у народі більш відомий як “пологовий на Джамбула”).
Перинатальний центр на Вашингтона (колишній Батальній) закрили на ремонт чотири роки тому, але через брак фінансування ремонтні роботи у ньому тривають досі. Перинатальний центр — це не просто медичний заклад, у якому жінки народжують. Там мають надавати широкий спектр медичних послуг, яких потребує вагітна та її дитина. Відтак усіх львів’янок — з екстрагенітальними патологіями (не пов’язаними з вагітністю) та «при надії» - почали скеровувати у пологове Львівської обласної клінічної лікарні (від початку роботи відділення таку допомогу тут надають жителькам області). Тепер жінкам, які мають серйозні проблеми зі здоров’ям, доведеться народжувати у звичайних пологових, а медичному персоналу — йти у довгострокові і, зрозуміло, неоплачувані відпустки?
«Закриваємо відділення з 1 вересня. Але якщо інші пологові виявлять готовність приймати пацієнток, то швидше, - розповів у коментарі “ВЗ” головний лікар Львівської обласної клінічної лікарні Михайло Гичка. - Жінки з районів народжуватимуть у районних лікарнях. Не завжди є поважна причина, щоб скеровувати жінку до нас, але колеги так роблять, щоб перестрахуватися. Львів’янки народжуватимуть у міських пологових. Якщо вагітність — проблемна, то можна буде долучити наших фахівців”. Запитую головного лікаря про долю фахівців. «Не розумію, чому так хвилюєтеся за лікарів - дадуть собі раду. Перший місяць візьмуть відпустки за власний рахунок... От лікарі з перинатального центру — вони ж прилаштовані, працюють. Треба насамперед думати про інтереси жінок, щоб вони народжували у безпечних та комфортних умовах», — каже Михайло Гичка.
«Висловлювали свої побоювання з цього приводу, радили не поспішати із закриттям пологового на Некрасова — дочекатися, коли нарешті відкриють перинатальний центр на Вашингтона (голова Львівської ОДА Олег Синютка пообіцяв, що перинатальний запрацює з 1 листопада), - каже заступник голови ГО “Відродження Львівського перинатального центру” лікар Ірина Біль. - На інтереси пацієнтів ніхто не зважає. На інтереси лікарів — тим паче. Ніхто не сперечається: пологовий в обласній давно потребує ремонту (каналізація там у жахливому стані - переступиш поріг і відразу чуєш запах), але треба розумно до того підходити, планувати”.
Перинатальний на Вашингтона приймав 4 тис. пологів на рік. Після його закриття пологові у Львові були перевантажені. Коли котрийсь із них закривався на дезінфекцію, вагітним доводилося лежати у коридорах. У п’ятимісних палатах примудрялися вмістити 8-10 жінок! Як буде тепер, лікарі не беруться навіть загадувати. “Я — у глибокій печалі, співчуваю і медикам, і жінкам, які будуть народжувати”, - каже головний акушер-гінеколог Львівщини Ігор Потапов.
“Три місяці робили просту побілку. Сім (!) місяців доводили до ладу вбиральню на кафедрі. А таку масштабну реконструкцію планують завершити за півроку! Утопія! “П’ятирічку за три дні” ми вже проходили, - обурюється лікар акушер-гінеколог, д.м.н., доцент кафедри акушерства і гінекології ЛНМУ ім. Д. Галицького Олександр Паєнок. - Скільки за цей час вагітних зі серцевими вадами, важким діабетом, патологіями печінки потребуватимуть медичної допомоги!? Що будуть з ними робити у звичайних пологових?! У цих установах народжують жінки, у яких вагітність — нормальна, фізіологічна. Тут (у пологовому на Некрасова. - Авт.) мали під боком кардіохірургію, хірургію, урологію. Жінок, у яких буде реальна загроза життю, доведеться транспортувати з однієї лікарні в іншу. Або й взагалі з району. Це — величезні ризики! У Жовкві — хороший пологовий. Але ж лікують не стіни, а лікарі. А лікарі, які б змогли надати допомогу у таких складних випадках, є тільки у Львові! Наш колектив дасть собі раду — будемо стажуватися, на курси ходити. Багато моїх колег є працівниками кафедри, будемо вчити студентів. А от що буде з лікарями з Вашингтона, які у нас працювали на чверть ставки? Шкода лікарів з Мечникова і Раппопорта. На них чекає “цунамі” з пацієнтів. А станеться, не дай Боже, якийсь летальний випадок — всі будуть лікаря звинувачувати. Він, а не чиновники від охорони здоров’я, буде по судах ходити”.
У коментарі “ВЗ” керівник Департаменту охорони здоров’я ЛОДА Ірина Микичак повідомила, що рішення стосовно реконструкції пологового прийняв головний лікар лікарні (він же - голова постійної комісії з питань охорони здоров’я ЛОДА) Михайло Гичка. Необхідну суму на проведення капітального ремонту виділив інвестиційний фонд. “Сподіваємося, до кінця року запрацює перинатальний центр на Вашингтона, що дозволить розвантажити пологові будинки міста”, - додала Ірина Микичак.