Вижити на стипендію: місія нездійсненна?
«ВЗ» дізнавався, на що студенти витрачають свої «кровні».
/wz.lviv.ua/images/news/2016/12/129.jpg)
З наступного року студенти “зароблятимуть” більше. Але не всі. Про це повідомили у Міносвіти. Найменша стипендія в університетах буде не 780 грн., як зараз, а 1100 грн. Відмінники отримуватимуть 1600 грн. Стипендії поділять на соціальні й академічні. Перші отримуватимуть незахищені категорії населення — діти-сироти, діти з малозабезпечених сімей та діти-інваліди. Академічні платитимуть лише за успіхи в навчанні.
У всі часи студенти були однією з найбідніших верств населення. Навіть сталий вислів є — бідний студент. Харчуються локшиною швидкого приготування, а пакетик чаю заварюють вп’яте. Далеко не всі батьки мають можливість допомогти копійкою своїм чадам. Тому багатьом доводиться виживати лише на стипендію. А тим, кому не пощастило отримувати гроші від держави, змушені шукати роботу і поєднувати її з навчанням. Тож журналіст “ВЗ” розпитала студентів Франкового вишу, як їм вдається виживати на стипендію у 800 гривень.
«Жити на стипендію не можна, тільки виживати»
Ярина Пришляк, другий курс:
«Я отримую підвищену стипендію — 915 гривень. Батьки оплачують гуртожиток, всі інші витрати — з власного гаманця. Зізнаюся, нормально жити на одну стипендію не можна, тільки виживати. Багато коштів йде на харчування та канцтовари. Наприклад, одна гелева ручка коштує 10 гривень, роздрук реферату — 7 гривень. А ще треба купити зошити, блокнот. Більше половини стипендії витрачаю на харчування. Намагаюся економити. Замість улюбленого шоколаду з родзинками і горішками беру звичайний, адже він коштує дешевше. Здається, економиш лише декілька гривень, а за місяць на таких дрібничках набігає «непогана» сума. А от на фруктах не економлю. Люблю апельсини, яблука, мандарини. До списку витрат додається Інтернет. За місяць ми з дівчатами (нас у кімнаті четверо) платимо 75 гривень. Щомісяця купую проїзний квиток на трамвай. Зі студентським квитком він коштує 35 гривень. Часом доводиться користуватися маршрутками. І це вже дороге задоволення. Час від часу їжджу додому, у Збараж. За квитки в обидва боки віддаю близько 50 гривень. Дозволити собі нову помаду з цією стипендією дуже важко. Чекаю свят, коли хтось подарує, або шукаю шляхи заробітку. Одяг теж на 800 гривень не купиш. Хіба якусь одну річ, вкрай необхідну. Днями купила теплий светр, тепер мушу економити ще більше. Звісно, батьки допомагають грошима, але стараюся брати їх лише у крайньому випадку. Коли відчуваєш свободу дорослого життя, то якось соромно жити за батьківські кошти».
«Тато — військовий, мама — волонтер. Незручно брати у них гроші»
Владислав Яценко, другий курс:
«Вчуся на бюджеті, але стипендії наразі не маю. Минулого семестру була — близько 800 гривень. «Злетів», бо, відверто кажучи, зникла мотивація. А сенсу вчитися лише заради стипендії не бачив, тим більше - такої невеликої. Я підготувався до того сам і підготував батьків. Більше часу хотілося виділяти на практику, шукати роботу, шукати можливості, творити щось нове та сучасне. Найбільше витрачаюся на продукти харчування, обіди та кавування. Хоч я і економний, але економити на харчуванні складно. На воді й хлібі не проживеш! Зазвичай за продуктами ходжу до супермаркету, це зручно, одяг купую в магазинах, не люблю «ринкових» речей. Зазвичай у магазинах продають якісніші речі, а я купую одяг не так часто, тому мусить бути якісний. Звісно, часто доводиться говорити собі: «Ні, ти, Владе, на жаль, цього собі не купиш!». Але водночас не почуваюся дискомфортно, мені наче всього вистачає, не бідую. Звісно, хотілося би частіше ходити в кіно та театри. Інколи економлю на солодкому, аби сходити в театр. Брати у батьків гроші не можу. Мій батько демобілізований учасник бойових дій. Пішов добровольцем ще тоді, коли зарплатня в армійців була зовсім не велика. Сказати, що нам було важко, - це нічого не сказати. Я розумів, що просити грошей на розваги не маю права. Моя мама — волонтер. Об’їхала всю лінію фронту, збирала допомогу від інших, віддавала своє. До війни займалася вирощуванням квітів та їхньою реалізацією. Зараз надолужує у бізнесі, бо за час волонтерства було не до того».
«Кожну гривню стипендії доводиться прораховувати заздалегідь»
Катерина Дубровна, перший курс:
«Прожити на стипендію — ціле мистецтво. Чекаю на неї місяць, планую, що куплю та куди піду. А коли її отримую, думаю, як би не померти з голоду. Моя стипендія — 816 гривень. Майже половина грошей йде на харчування, ще гривень 100 на проїзд. Продукти купую здебільшого у супермаркетах, на ринку дорожче. А ось одяг на базарі набагато дешевший, ніж у магазинах. Після закупів провізії залишається близько 300 гривень. На них я і живу весь місяць. Минулого місяця трохи зекономила і купила собі шапку, шарф та рукавички. Але заощаджувати майже не вдається. Від розваг зовсім відмовилась, не можу собі дозволити піти у клуб чи кіно. Відчути себе дівчиною та сходити на манікюр теж не можу. Доводиться робити самій. Гроші на житло дають батьки. З колежанками знімаю квартиру, плату за оренду та комунальні ділимо порівну. В місяць — 1300 гривень. Сама б таку суму не потягнула.
Кожну гривню стипендії доводиться прораховувати заздалегідь. Не можу спонтанно піти випити кави чи поїсти в їдальні. Якщо стипендію все ж збільшать, буду щаслива».