Передплата 2024 «Добра кухня»

Сонячне проміння — як окріп!

Шкіру дитини може спалити за 30 хвилин.

Українці, якщо вже добереться до водойми, півдня пластом на пляжі лежать. За красиву (а головне — швидку) засмагу готові розплачуватися болючими опіками. І байдуже, що медики закликають поберегтися, адже кожен сонячний опік збільшує ймовірність переродження родимок (доброякісних новоутворень шкіри) у меланому (одну з найбільш злоякісних пухлин).

Найбільш вразливі до дії прямих сонячних променів — діти. Їхня шкіра не володіє достатнім захистом і швидко “згорає”. Правилами здорової засмаги поділився на своїй лекції “Літній відпочинок із дітьми”, що відбулася у книгарні “Є”, лікар-педіатр клініки “Веселка” Андрій Юрас.

За словами фахівця, тривалість життя у людей, які уникають сонця, - як у хронічних курців. Сонце — джерело вітаміну D, гормону, який забезпечує міцність кісток та відіграє важливу роль у формуванні імунітету. Через те не можна замикати дитину у чотирьох стінах. Але й дозволяти їй гуляти влітку по шість годин, коли сонце — найбільш агресивне, також не варто.

Аби виник сонячний опік, достатньо, щоб дитина 30 хвилин пробула на сонці. Дітям до шести місяців взагалі заборонено перебувати під прямими сонячними променями.

З 11.00 до 16.00 дітлахи, незалежно, чи їм один рік чи 10, повинні ховатися у тінь (дорослим також не завадить взяти з них приклад). На голову слід одягнути панамку чи косинку. Вбрання повинно бути легким, вільним, світлих відтінків, з натуральних тканин. На відкриті частини тіла слід нанести сонцезахисний крем з SPF не менше 30. Наносити його необхідно кожні дві години. Обійтися без крему можна лише рано-вранці та пізно ввечері. Використовувати його рекомендується з трьох років. Раніше — тільки з дозволу лікаря, у невеликих кількостях і за умови, що крем не викликає подразнення у дитини. Не забудьте про сонцезахисні окуляри. Вони не лише захистять очі від палючого сонця (нейтралізують 99% ультрафіолетового випромінювання), а й ніжну шкіру довкола очей. У довготривалій перспективі — вбережуть орган зору від розвитку катаракти.

“Якщо опіку уникнути не вдалося, накладіть на уражену ділянку холодний компрес — тканину, змочену у холодній воді або пакет заморожених овочів чи ягід, - радить лікар. - Не притуляйте до опіку лід, не змащуйте його олією або іншими жирами. Найнебезпечніше ускладнення, яке може виникнути, - інфікування рани, тому обов’язково обробіть шкіру антисептиком (як варіант, на основі хлоргексидину). Больовий синдром допоможуть зняти знеболювальні препарати (всередину) і місцеві анестетики (їх наносять на місце опіку). Давайте дитині багато пити — шкіра запалена, з неї посилено випаровується рідина. Одяг не повинен щільно прилягати до місця опіку. Це може завдати додаткових страждань дитині, адже шкіра у неї — ніжна, верхній шар епітелію легко відшаровується. У складних випадках (дитина плаче, важко переносить опік) необхідна консультація лікаря”.

Схожі новини