Хек дворічної давності і гнилі помідори
Такий товар пропонують клієнтам супермаркети.
/wz.lviv.ua/images/news/2015/07/supermarket2.jpg)
Дослідження у супермаркетах, яке провели Київський міський і обласний центри захисту прав споживачів, тривало два місяці. Фахівці відбирали зразки у різних торговельних мережах і перевіряли їх у двох лабораторіях — державній і приватній. Результати шокували експертів.
«У лимонаді власного виробництва однієї з торгових мереж виявили групу бактерій кишкової палички. Можливо, його розливали у брудні пляшки, — припускає перший заступник директора Київського центру захисту прав споживачів Роксолана Цирук. — Невідомо, на якій воді його виготовляли, коли і де. Люди його активно купують, бо дешевший за брендові марки. Але найбільша проблема — це протермінована продукція. Продукти, у яких виходить термін придатності, у багатьох магазинах перепаковують, вказуючи на стікерах дату упаковки, а не виробництва».
В одному з магазинів на проспекті Свободи у Києві захисники прав споживачів виявили хек... дворічної давності і дорогі “свіжозаморожені” раки, упаковані... рік тому! Ба більше: під час повторної перевірки, яку фахівці провели через два тижні, у торговому залі знову знайшли ті ж тушки хека. Власники закладу “виправили” помилку: рибу перепакували, зняли маркування виробника і наклеїли нові стікери магазину. І це — непоодинокі випадки. Експерти виявляли скумбрію, бички, мойву, викинути які треба було ще влітку 2014 року...
Овочі та фрукти у супермаркетах не зникають з полиць, навіть коли починають гнити. Зіпсований товар за законом підлягає утилізації. Але це ж такі збитки для власників торгових мереж! Замість того, щоб відправити гнилі плоди у смітник, їх продають “по акції”.
“У продажу є багато продукції російського виробництва без українського маркування. Невідомо, як вона потрапила на прилавки українських крамниць”, — вказує на ще один огріх столичних торговельних мереж голова Всеукраїнської асоціації з питань захисту прав споживачів Ірина Кравченко. Спеціалісти закупили у різних торгових мережах 22 зразки російської кондитерської продукції. В 11-ти виявили перевищення вмісту барвників і консервантів, які можуть викликати алергічні реакції.
“Закуповуватись у супермаркеті для мене — великий стрес”, — каже киянин Павло Сілецький. Чоловік кілька років працював у Швеції. Два місяці тому повернувся на батьківщину. “У Швеції дбають про здоров’я нації. Продукти коштують дорого, якщо їх виготовили сьогодні зранку. Але чим довше лежать на прилавку, тим нижча ціна. За три дні до закінчення терміну придатності їх викидають. На власні очі бачив, як місцеві безхатьки витягали зі смітників запаковані торти, ковбаси, сири, які у нас продавали би ще місяць-другий. А в українському супермаркеті мені пропонують купити напівгнилі банани по 30 гривень за кілограм!”.
А тим часом...
У результаті перевірки якості чорниць ветеринарними лабораторіями, які працюють на волинських продовольчих ринках, виявлено вміст небезпечних радіонуклідів, що перевищує норму вдвічі! «Для дорослої людини допустима норма — 500 бекерелів на кілограм, для дитини — 50, — сказала спеціаліст ветлабораторії Ганна Мартинюк. — Дослідження ж показують, що у деяких ягодах показники радіоактивного цезію перевищують норму в два рази!».
Цезій — водорозчинний, тому легко переходить з ґрунту в рослини. Потрапляючи в організм, радіоактивні речовини накопичуються в нашому організмі, а ми їх не відчуваємо. З часом вони вражають кісткову тканину, призводять до хімічних порушень у клітинах. Відтак збільшують ризик виникнення онкологічних захворювань.