Передплата 2025 ВЗ

Вареники не винні...

Трагічний випадок на конкурсі зі швидкісного поїдання вареників у Стрию

У Стрию конкурс зі швидкісного поїдання вареників, який відбувся в рамках фестивалю «Стрий-Органік-Фест», завершився трагічно — смертю 51-річної стриянки Марії Ілик. Пані Марія першою серед п’ятнадцяти учасників з’їла десять вареників з картоплею. Усі учасники конкурсу отримали однакові порції, зокрема і діти. Згідно з умовами конкурсу, любителі вареників не мали їсти на час: хто перший з’їв — той і переможець. Під час нагородження Марії Ілик на сцені раптово стало зле, вона знепритомніла. Лікарі, які прибули на виклик, констатували смерть.

Марія Ілик мешкає у російському Сургуті, приїхала на два місяці до родичів у Стрий. Вирішила спробувати свої сили в конкурсі не заради призу (переможця мали нагородити продуктовим набором, куди входили бринза і кілограмова упаковка макаронів), а щоб мати можливість виступити на сцені. Жінка збиралася прочитати землякам власний вірш про Україну, в якому хотіла висловити емоції щодо подій на сході України. Пані Марія підходила з цією пропозицією до організаторів, просила надати їй слово. Спочатку ведучі свята вагалися, бо вірш не вписувався в програму. Але потім пообіцяли, що дадуть їй слово.

Жахливий випадок внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, відкрито кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України (вбивство, тобто умисне протиправне заподіяння смерті іншій людині, що карається позбавленням волі на строк від семи до п’ятнадцяти років). За інформацією прес-служби ГУ МВС України у Львівській області, причину смерті жінки буде встановлено за результатами судово-медичної експертизи.

Як розповів “ВЗ” житель Стрия, учасник екологічної організації пан Олександр (він був очевидцем події), смерть жінки “підняла на вуха” все місто. Ходили чутки, що жінка вдавилася вареником... “До висновків медиків-експертів не варто говорити таких речей, бо всяке могло бути — або тромб ввірвався, або раптовий інфаркт, — продовжує розмову пан Олександр.- Якби вдавилася, то б кашляла.

Під час конкурсу вареники їли кілька учасників. Все було добре. Марія Ілик стояла на сцені разом з іншими учасницями, очікувала на оголошення результатів. Вони між собою спілкувалися. Коли оголосили переможців, жінці стало погано, за кілька хвилин впала і померла”.

Пан Олександр вважає, що конкурси на швидкісне поїдання страв цікаві, потрібні на фестивалях. Але учасникам треба зважати на свої сили, щоб випадково не вдавитися і не потрапити на лікарняне ліжко. “Їжу треба ретельно пережовувати, — вважає житель Стрия. — Але як цього можна досягнути, якщо конкурс — на швидкість? В Україні таких конкурсів проводять багато. Люди ризикують своїм здоров’ям, розраховують на перемогу”.

Завідуючий Стрийською підстанцією швидкої допомоги Богдан Андріїв розповів “ВЗ”, що вареники не стали причиною смерті Марії Ілик. “Померла від гострої серцево-судинної недостатності, — зауважив лікар. — Невідомо, чи перехвилювалася? На місце події виїхала бригада медиків. Лікарі зробили жінці непрямий масаж серця, штучну вентиляцію легень. Але це не допомогло”. У “швидкій” Стрия кажуть, що жінка померла до приїзду медиків.

Журналіст “ВЗ” звернулася за коментарем до одного з організаторів фестивалю «Стрий-Органік-Фест», голови оргкомітету заходу Петра Маковського. Організатори заходу — кооператив здорового харчування “Віра”, кредитна спілка “Вигода”, фонд громад “Рідня”. Еко-фестиваль організовують у Стрию двічі на рік: влітку (друга субота червня), восени (остання субота жовтня). Через позачергові парламентські вибори цього року фестиваль перенесли на

15 листопада.

Петро Маковський запевнив, що після трагічного випадку ніхто не буде скасовувати гастрономічні конкурси, які традиційно проводили в рамках фестивалю “Стрий-Органік-Фест”. Адже медики довели, що учасниця конкурсу померла не від вареників. “Конкурс вареникоїдів — безпечний для людей, — запевняє Петро Маковський. — В ньому беруть участь навіть 12-13-річні діти. Пані Марія першою з’їла вареники, стала в сторону, коли хлопці ще доїдали їх. Погано їй стало на сцені, вона схопилася за груди в ділянці серця. Через двадцять секунд з’явився лікар, який був на фестивалі. Він надавав їй допомогу. Потім приїхала “швидка”, але людина вже померла. Це трагічний випадок, який не пов’язаний з конкурсом”.

Петро Маковський запевняє, що Марія Ілик не виглядала хворою чи бодай стомленою. Навпаки, демонструвала бадьорість, активність. Аплодувала, вболівала за інших учасників конкурсів, зокрема конкурсу “Богатир” (чоловіки піднімали колоду), змагання з перетягування каната.

Микола КМІТЬ,

екс-голова Львівської ОДА

Я не є співорганізатором фестивалю “Стрий-Органік-Фест”. Хтось без мого відома “вписав” мене до списку організаторів в афішу. Ще не чув про випадок на конкурсі вареникоїдів у Стрию, бо перебуваю в Києві. Я— противник конкурсів, які спрямовані на швидку їжу: чи то вареників, чи то гамбургерів. Такі конкурси — шкідливі, їх не можна проводити. Я — за повільне пережовування їжі. Усе, що шкодить здоров’ю, не можна показувати ні дітям, ні дорослим.

З досьє «ВЗ»

В Україні вже були випадки смерті учасників конкурсів швидкісного поїдання страв, зокрема вареників. Три роки тому у місті Токмаку Запорізької області під час конкурсу поїдання українського смаколика помер 77-річний чоловік. Тоді кримінальної справи не порушували.

У 2009 році у Броварах під час святкування Масляної помер 60-річний пенсіонер. Він взяв участь у конкурсі вареникоїдів. Кажуть, чоловік тоді був нетверезий. Лікарі списали смерть на раптовий серцевий напад.