Сексу не буде. Віагра подорожчала на... 600 гривень!
Вартість імпортних ліків за останні два тижні зросла на 60-70% – через валютні коливання і введення ПДВ
/wz.lviv.ua/images/news/2014/04/3d6d4ec6132f381c5be393eccfac92f9.jpg)
“На початку осені купував гропринозин по 23 гривні за пластинку. Тепер ось знову захворів. Зайшов в аптеку — гропринозин уже 61 гривню коштує! — жаліється постійний читач “ВЗ” Ярослав Сухарук. — Аптекар виправдовується: долар виріс та ще й на ліки з 1 квітня ПДВ запровадили. Нічого не купив — полікуюся чаєм з варенням, ноги попарю. Бо як куплю ліки, то на хліб уже не вистачить. А без хліба швидше ноги протягну!”.
«За останні два тижні ціни на деякі препарати виросли на 60-70%, — констатує завідувачка однієї з аптек Галина Куліш. — Особливо підскочили у ціні імпортні ліки, бо їх вартість прив’язана до курсу іноземних валют. Поки євро тримався, віагра, приміром, коштувала 400 гривень. Коли гривня почала девальвувати, отримали її зі складу за ціною 600 гривень за упаковку. А кілька днів тому... по 1000! Мазь фіналгон 31 гривню коштувала. Тепер — 61. У хронічно хворих немає виходу — мусять приймати ліки, скільки би ті не коштували. Або просити знайомих, щоб привезли медикаменти з-за кордону. Бо у нас препарат може 500 гривень коштувати, а у Польщі — 50 злотих (приблизно 200 гривень). Діабетикам, хворим на бронхіальну астму, сердечникам пропонуємо дешевші аналоги. Скандалять лише пенсіонери: востаннє цитрамон купували за 3 гривні 15 копійок, а тепер треба 3 гривні 95 копійок заплатити. Це їх обурює».
“Виторги не впали, але тільки тому, що вартість ліків зросла. А от купівельна спроможність людей знизилася, — констатує провізор. — Не встигли оговтатися від різких коливань курсу іноземних валют, як 7% ПДВ на ліки ввели. Відтермінувати подорожчання не можемо. Якщо препарат був закуплений в умовах, коли діяв пільговий режим оподаткування, і він до цього часу пролежав на складах, за нього споживачам також доведеться платити більше”.
«Враховуючи те, що ПДВ буде обкладатися кожна поставка лікарських засобів, можна очікувати, що ціни на ліки зростуть на 10-12%, — прогнозує директор «GMP/GDP Центр» Державної служби України з лікарських препаратів Денис Гурак. — Аптеки не можуть працювати собі у збиток».
“Виробники і гуртові постачальники закладають у вартість ліків можливі ризики. Але ж скільки має коштувати долар, щоб такі націнки робити — 15, 20 гривень? У нас звикли контролювати роздрібну торгівлю. А треба перевірити тих, хто визначає первинну ціну на препарати, — каже виконавчий директор Галицької фармацевтичної асоціації Неля Бик. — За пільговими рецептами також складно придбати ліки, бо тих коштів, які держава виділяє на відшкодування їх вартості, недостатньо. Невідомо, що буде з пілотним проектом щодо державного регулювання цін на лікарські засоби для гіпертоніків. Лише по Львівській області держава заборгувала аптекам мільйон гривень”.