Як безплатно отримувати ліки проти діабету?
Українців закликають пройти профілактичне обстеження у сімейного лікаря — навіть за відсутності симптомів
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/506888/receptdiabetii.png)
Торік цукровий діабет 2-го типу діагностували у понад 530 тисяч українців. Це на 40 тисяч більше, ніж у 2022-му. Такі дані озвучили у Міністерстві охорони здоров’я.
Як пояснюють у Національній службі здоров’я, цукровий діабет 2-го типу — це комплексне хронічне захворювання, яке виникає, коли підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або організм ефективно його не використовує. Щоб контролювати рівень інсуліну та цукру в крові, такі пацієнти часто змушені щодня приймати цукрознижувальні препарати або вводити інсулін.
Лікарські засоби для лікування діабету 2-го типу включені у програму реімбурсації «Доступні ліки». А це означає, що хворі можуть отримати їх безплатно або з частковою доплатою. Вартість медикаментів аптекам відшкодує НСЗУ. До програми входять 53 торгові назви препаратів для лікування діабету 2-го типу.
Як почати отримувати ліки
- Зверніться до лікаря первинної медичної допомоги. Лікар проведе обстеження, встановить діагноз і випише електронний або паперовий рецепт, в якому вкаже міжнародну непатентовану назву лікарського засобу.
- Якщо рецепт електронний, на телефон прийде СМС з номером е-рецепта й кодом підтвердження.
- Із рецептом можна звернутися в будь-яку аптеку, незалежно від місця вашої реєстрації. Головна умова — наявність договору з НСЗУ. Таких аптек в Україні налічується сьогодні майже 14 тисяч. Впізнати їх можна за наліпкою «Доступні ліки». Пам’ятайте: придбати медикамент необхідно протягом наступних 30 днів — стільки часу діє рецепт.
- Покажіть паперовий рецепт працівнику аптеки або продиктуйте йому номер е-рецепта та код підтвердження. Аптекар запропонує наявні препарати, які містять потрібну діючу речовину, а також повідомить, який препарат є повністю безплатним, а за який слід доплатити.
- Знайти найближчу аптеку, де відпускають «Доступні ліки», можна на сайті НСЗУ, зателефонувавши до їхнього контакт-центру за номером 16−77 або через чат-бот «Спитай Гриця» у Телеграмі (https://t.me/SpytaiGrytsia_bot).
У МОЗ нагадують: якщо ви уклали декларацію зі сімейним лікарем, маєте право пройти безплатну діагностику цукрового діабету. Якщо цю хворобу у вас виявлять, крім безплатних або зі знижкою медикаментів ви маєте право на низку безплатних аналізів: загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, перевірку рівня глюкози й загального рівня холестерину у крові.
«Цукровий діабет — серйозне захворювання, яке вимагає постійного контролю», — наголошують фахівці.