Передплата 2025 «Добрий господар»

Дорогі ліки стали ще дорожчими

Дистриб’ютори закладають у вартість можливі ризики. Аптеки, щоб не розполохати покупців, ставлять мінімальну націнку...

“Місяць тому діабетон коштував 68 гривень. Коли ціна зросла до 75 гривень, не здивувалася: росте долар — ростуть і ціни на ліки. Вчора зайшла в аптеку — препарат вже 85 гривень коштує! І що робити — купила, бо невідомо як далі буде”. В Олени Масліної діабет діагностували три роки тому. Увесь цей час жінка змушена приймати препарат для зниження цукру у крові і ліки для підтримки серцево-судинної системи, які до підняття цін коштували 50 гривень. А тепер коштують 80.

Ціни на ліки почали рости разом з курсом долара. Схожа ситуація спостерігалася у жовтні 2008 року. Тоді фармацевтичний ринок одним з перших відреагував на стрибки американської валюти — буквально за добу вартість імпортних медикаментів зросла на 40%. Після стабілізації курсу долара лікарські засоби не подешевшали. Через півроку подорожчали й ліки вітчизняного виробництва. Схоже, так буде і цього разу.

“Подорожчання торкнулося передусім імпортних препаратів (частка яких на вітчизняному фармринку — не менше 70%. — Авт.). Чимало медикаментів подорожчало не відповідно до росту курсу долара. Долар зріс на 10-20%, а дистриб’ютори підняли ціни на 30, а то й на 40%, — пояснює виконавчий директор Галицької фармацевтичної асоціації Неля Бик. — Розумію, що вони купують ліки за кордоном, за іноземну валюту, а ситуація з курсом змінюється практично щодня. Але ж так теж не можна! Скарги лунають на адресу фармацевтичних фірм. Проте вони й так роблять невелику націнку на ліки — до 10% максимум, аби вистачило на зарплати працівникам. Уявіть, якби поставили націнку 15-20%!”.

Пані Бик каже, держава мусить взяти під контроль гуртовий ринок, бо тільки так можна зупинити ріст цін: “Головні офіси дистриб’юторів — у Києві та Дніпропетровську. Це вони “накручують” ціни. Якщо оптовики придбали препарат за 100 гривень і виставили на нього ціну 140 гривень, то у роздрібі цей препарат не буде коштувати 120 гривень”.

“Коливання курсу долара та євро, перебої з доставкою — усе це впливає на ціноутворення імпортних ліків. Приблизно 30% аптечного асортименту купується за валюту. Дорожчають, хоч і не такою мірою, вітчизняні медикаменти (до 60% виготовляються із завезеної сировини), дитяче харчування. Навіть мінеральну воду щоразу отримуємо за новою ціною, — розповідає завідувач однієї з аптек Надія Зотова. — Іноземні виробники не переглядали прайсів — ціни підвищилися у перерахунку на гривню — валюту, яка девальвує. Ціни вдається трохи стримувати (за рахунок того, що є товари на складах, закуплені ще до того, як почав рости долар). Запропонувати покупцям дешевшу альтернативу вдається не завжди (через дефіцит деяких ліків, які не пройшли перереєстрації)”.

Провізор зазначає: ліки подорожчали у середньому на 10-20%. За рідкісним винятком. “Доппельцгерц, наприклад, подорожчав на 25%, але то було планове подорожчання, бо на нього довший час не піднімали ціну. На дешевші ліки також виросла ціна, але це не так помітно, — каже. — Приміром, анальгін коштував 2,70 гривні. Тепер — 2,90. Найважче хронічно хворим людям (діабетикам, астматикам, сердечникам), бо приймати ліки мусять постійно. Істерик не влаштовують — мовчки платять. Українці вже до всього звикли”.

Через зростання курсу долара подорожчають і стоматологічні послуги. “Майже усе стоматологічне обладнання, витратні матеріали — іноземного виробництва. Хто наразі користується попередніми поставками, стримує ціни. Але у середньостроковій перспективі подорожчання послуг — неминуче, — визнає президент ГО “Клуб молодих стоматологів”, директор стоматологічної клініки Андрій Рікота. — Бізнесу доводиться закладати у вартість послуг можливі ризики, бо невідомо, яким буде курс долара. Хоча економічні експерти заспокоюють: курс вже сягнув максимуму. Однак мушу засмутити: ціни точно не впадуть”.