Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

«Сниться, що по вулицях танки шурують...»

Зараз в українців є більший шанс померти не від кулі, а від серцевого нападу – надмірні хвилювання підривають здоров’я

“Хворий, що там у вас?” — “У мене Крим, лікарю”... Вже майже чотири місяці українці живуть у постійному стресі. День починають з новин і ними ж закінчують. Відчуття тривоги наростає: раптом завтра війна? Втрачають апетит і сон. “Безсоння або нічні жахіття у таких умовах — нормальна реакція на ненормальну ситуацію, що склалася в країні”, — кажуть психологи.

«Мало не щоночі сниться... гімн України, — розповідає колега. — Прокидаюся і відразу хапаюся за пульт від телевізора. Боюсь пропустити щось важливе. Спати вже не лягаю, хоча на годиннику — четверта ранку».

«Сниться, що по вулиці танки шурують. А у під’їзд забігають люди з автоматами. Чути постріли. Прокидаюся у холодному поту», — ділиться наболілим знайома. У жінки загострився хронічний гастрит, болить голова. Без жмені заспокійливого не може заснути.

Якщо людина спить менше як шість годин на добу або сон — уривчастий, неспокійний, страждає і тіло, і психіка. Як допомогти собі у цій ситуації, адже абстрагуватися від подій, що відбуваються в країні, неможливо?

«По-перше, припиніть панікувати, — радить психолог, спеціаліст із роботи з шоковими травмами Тетяна Груша (на фото). — Не “накручуйте” себе. Мозок може “перетравити” будь-яку негативну інформацію. Але уві сні до почутих та побачених образів приєднуються наші страхи. Створюється відповідна картинка: військові, яких бачили по телевізору, вдираються у ваш дім.

— Але важко самому впоратися з тривогою...

— Не замикайтеся у собі. Виговоріться — комусь з близьких. Добре подумайте, з ким будете ділитися переживаннями: людина не повинна вам підігравати, розпалювати ваш страх, агресію. Навпаки, мусить “заземляти” ваші фантазії, знижувати рівень напруги.

Якщо ви — людина неговірка, ведіть щоденник. Записуйте у нотатник все, що вас хвилює.

— Радили би приймати заспокійливе?

— На рослинній основі — валеріану, трав’яні збори. Але дотримуйтеся інструкції: якщо пише, що на склянку води — чайна ложка трави, то давайте одну ложку, а не дві. Проте рекомендую все-таки проконсультуватися з лікарем — спеціаліст підбере той засіб і ту дозу, які на 100% будуть підходити саме вам.

— Якщо людина не має проблем із засинанням і сни страшні їй не сняться, проте прокидається посеред ночі з відчуттям тривоги? Серце гупає як навіжене, кидає у піт, тремтять руки-ноги?

— Це — один із проявів шокової травми. Шокову травму отримують не тільки ті, хто бере участь в боях, на власні очі бачить велику кількість поранених та вбитих, кого незаконно затримують, піддають тортурам. Таку травму отримують і ті, що спостерігають за всім цим по телевізору. Що характерно: у таких людей порушується не лише сон, а й період бадьорості.

У момент небезпеки мозок активізується, тіло напружується, людина — зібрана, націлена на атаку та оборону. Може не їсти по кілька діб, не спати. У момент розслаблення організм починає “ламатися”. Виникає апатія, втрачається інтерес до звичної діяльності. Людина не орієнтується, який час доби, день тижня та навіть місяць. Їй нецікаво, чим живуть її близькі. Усе, що колись мало значення, втрачає сенс.

Коли людина переживає шокову травму, усі її вміння, досягнення і ресурси “множаться на нуль”. Без допомоги психолога у таких випадках не обійтись. Але перед тим, як довірити своє здоров’я фахівцю, поцікавтеся, чи має він досвід роботи з шоковими травмами та сновидіннями.

Ігнорувати такий стан не варто. Можуть загостритися хронічні захворювання і з’явитися нові хвороби”.