Хвороба — дитяча, а ускладнення — серйозні
Ця недуга, яку називають ще завушницею, «свинкою» — це запалення привушної залози (паротит епідемічний). На неї хворіють діти в основному від двох до шістнадцяти років. Немовлят — дітей віком до року — зазвичай свинка не вражає. Збудник хвороби — вірус. Упродовж 11−23 днів вірус може перебувати в організмі дитини, не викликаючи проявів захворювання. У разі хвороби запухають привушні слинні залози. Вони запалені, болять
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/507516/svynka.jpg)
Хвороба починається з того, що у дитини підвищується температура, її лихоманить, болить голова, знижується апетит. Інколи бувають носові кровотечі, навіть блювота, судоми. Вже через день-два виникає біль під час жування, а коли дитина відкриває рота — біль відчувається біля вуха. Шкіра під пухлиною бліда, блищить. Часто пухлина поширюється під очі, на шию, яка збільшується в об'ємі, стає товстою. Може навіть слабнути слух. Ковтати важко, слини замало, неприємний запах із рота. Коли пухлини є біля обох вух, то дитина не може повернути голову. Подекуди навіть не може розкрити рота, говорить невиразно. Але це не має лякати батьків. Адже хвороба мине, і всі ці ознаки зникнуть самі собою.
У перші дні захворювання температура підвищується до 39−40°С. Триває недуга від кількох днів до двох тижнів, а потім усі ознаки її поступово зійдуть нанівець. Інколи бувають ускладнення. Якими ускладненнями загрожує «свинка»? У хлопчиків підліткового віку (а також у юнаків, якщо не оминула така хвороба) можуть запалитися яєчка — одне або два. У дівчаток у період статевого розвитку (у молодих жінок, якщо хвороба вразила їх) — запалення яєчників і молочних залоз. У деяких випадках може статися запалення мозкових оболонок і головного мозку. Інколи «свинка» може спричинити захворювання нирок, вплинути на гостроту слуху та зору.
Якщо хворому створити умови тиші, спокою і лікувати його всіма необхідними засобами, то хвороба минає. Тож якщо у вашої дитини з’явилися симптоми «свинки», допоможіть їй швидше одужати. Передовсім слід ізолювати дитину. Якщо температура висока, вкласти дитину до ліжка. Запухлі місця змащують салом, вазеліном, ротову порожнину полощуть настоями ромашки, шавлії. Можна розчином марганцевокислого калію (марганцівка).
Настій шавлії. 1 ч. ложку подрібненої сировини залити склянкою окропу. Настояти годину, процідити. Пити: дітям до 5 років — по 2 ст. ложки 4 рази на день, старшим за 5 років — по ¼ склянки 4 рази на день. Таким самим настоєм треба полоскати горло.
Настій ромашки. 2 ст. ложки подрібненої сировини залити 2 склянками окропу. Настояти 40 хв. Пити маленьким дітям по 1−2 ч. ложки (залежно від віку), після 6 років — по 1−2 ст. ложки (залежно від віку). Цим же настоєм полоскати горло.
Настій липового цвіту. 1,5 ч. ложки подрібнених квіток залити склянкою окропу. Настояти 20 хв, процідити. Пити: дітям до 5 років — 1−2 ст. ложки, старшим — чверть або третину склянки тричі на день. Якщо хвороба затягується, то роблять зігрівальні компреси.
Настій суміші рослин: шавлії, бузини, м’яти, липи і кропу. Суміш із подрібненої сировини (листя шавлії, квіток бузини, цвіту липи — по 2 ст. ложки, м’яти перцевої й насіння кропу — по 2 ч. ложки) перемішати й залити 10 склянками окропу, поставити на вогонь, довести до кипіння і зняти з плити. Прогрівати голову, нахилившись над каструлею (обережно, щоб не обпектися парою) і закутавшись ковдрою, впродовж 15−25 хв. Після процедури закутати голову і горло (вуха мають бути в теплі) теплою вовняною хустиною. Лягти у ліжко. В жодному разі не перебувати на протязі.
Окрім привушних залоз, можуть уражатися хворобою і підщелепні та під'язикові слинні залози. Збільшеними вони бувають переважно 3−5 днів, потім зменшуються. І вже до дев’ятого дня хвороби їхні розміри приходять до норми. Людина може захворіти на «свинку» тільки один раз у житті.
Увага! Медикаментозне лікування — лише під наглядом лікаря.
Нінель Кузнецька.