Передплата 2024 «Добра кухня»

Влада замахнулася на Церкву

Через молитви на Майдані Міністерство культури пригрозило зняти з реєстрації УГКЦ. Духовенство каже про повернення радянських часів

У розпал Новорічно-Різдвяних свят зовсім не вітальний лист надійшов з Міністерства культури на адресу предстоятеля Української греко-католицької церкви, Верховного архієпископа Києво-Галицького Святослава Шевчука. У цьому посланні устами першого заступника міністра Тимофія Кохана висловлено «особливу стурбованість» тим, що представники духовенства, зокрема греко-католицького, упродовж грудня-січня своїми богослужіннями та іншими церемоніями на майдані Незалежності у Києві вчиняють протиправні дії. Мінкультівський чиновник дав зрозуміти, що у випадку подальшого «недотримання» з боку священнослужителів закону про свободу совісті «виникнуть підстави» для того, щоб через суд… припинити діяльність їхніх релігійних організацій. Іншими словами, центральна українська влада через свій культпідрозділ натякнула, що може запросто ліквідувати УГКЦ з її шестимільйонною паствою.

Які ж претензії у пана Кохана і його відомства до греко-католиків та їхніх владик? На переконання чиновника, УГКЦ ігнорує закон, коли встановлює на Майдані «тимчасові споруди релігійного призначення» (йдеться про похідні храми-каплички у наметах, які з’явилися після розгону мирних демонстрантів). Обурення у Міністерстві культури викликало і те, що на голов­ній площі країни відправляють літургії, здійснюють процесії (очевидно, мається на увазі проща до президентського «Межигір’я»). А також виконують релігійні обряди — «Високий Замок» писав про популярні серед майданівців сповіді, причащання, хрещення. У своєму листі Тимофій Кохан висловлює побоювання, що такі «незаконні» дії священиків підтримує керівництво УГКЦ. А тому попереджає Блаженнійшого Святослава, що такі вчинки мають «негативний вплив на загальну правову культуру та правосвідомість громадян». Каже, такі дії «можуть негативно позначитися на стані довіри між державою і Церквою», утвердженні миру та злагоди у суспільстві. З цих слів випливає, що влада має священнослужителів, які прийшли на Майдан, ледь не за розкольників, путчистів.

Перший заступник міністра культури вирішив повчити Главу УГКЦ, провів з ним такий собі правовий «лікбез»...

Зазначив, що священики безперешкодно можуть відправляти лише у культових спорудах і на прилеглій території, у місцях паломництва, приватних помешканнях. А на молитви в інших місцях треба брати дозвіл від влади…

Реакція від греко-католиків не забарилася. Блаженнійший Святослав Шевчук заявив про безпрецедентний тиск на очолювану ним церкву. Сказав, що лист Мінкульту є відвертою погрозою, помстою за те, що частина духовенства перебуває серед вірних, які спонтанно вийшли на мирні протести. «Ми думали, що час, коли переслідували церкву, давно минув», — з жалем зазначив владика. І додав: «Ми завжди були, є і будемо з народом, це є серцевина церкви. Ми ніколи не заохочували і не благословляли жодних протиправних дій. Завжди виховували правову культуру. Завжди закликали виконувати закони України відповідно до Божого закону, а відтак — до соціальної доктрини церкви». Відкидаючи закиди у порушенні закону, Блаженнійший пояснив представникам влади, що церква несе мир і терпимість, а тому місце проведення мирних акцій є найвідповіднішим для служіння і повчання. Глава УГКЦ зазначив, що Церква не є учасником політичних процесів, але вона не може стояти осторонь, коли її вірні просять про духовну опіку. «Бути зі своїми вірними є обов’язком священика, що випливає з самої місії Церкви», — зазначив владика.

Кому і для чого потрібен наїзд на УГКЦ? Тут і до ворожки ходити не треба — щоб завдати ще одного удару по Євромайдану, забрати духовну підвалину у його рушійної сили — представників Західної України. Майдан для Банкової — як більмо в оці, тож поставлено завдання його, якщо не вдалося розігнати — всіма доступними способами дискредитувати, розпорошити, знищити. З допомогою «Беркуту», фальшивих замінувань, «тітушок», інших провокаторів, шляхом відключення води, світла, блокадою «сміттєвозок», машин з провіантом, дровами, радіоапаратурою. Коли не пройшла ця затія, вирішили натиснути на інші чутливі точки — духовні. Бо знають, яка то велика сила — наснажений молитвою народ…

До речі, родове коріння 49-річного заступника міністра культури Тимофія Кохана — у Галичині, де УГКЦ користується найбільшою популярністю. У селі Борткові Золочівського району на Львівщині народився його батько — Григорій Кохан, відомий кінорежисер і сценарист, творець культового радянського телесеріалу «Народжена революцією», фільмів «Ярослав Мудрий», «Кармелюк», «Страчені світанки» (про УПА). 83-річний Григорій Кохан помер два тижні тому, саме у той день, коли його син підписав грізного листа, який викликав величезне збурення серед віруючих. На малій батьківщині культчиновника зі здивуванням і болем сприйняли появу такої цидулки від «землячка». Ось що сказав кореспонденту «Високого Замку» війт села Борткова Володимир Потюк:

— Якщо хтось замахнувся на Церкву (не має значення якої конфесії чи посади людина — заступник міністра чи рядовий християнин) — то це величезний гріх. Ніхто нікому не має вказувати, що і де говорити. У нас же, здається, в країні демократія! Те, що святі отці присутні на Євромайдані, зовсім не зле. Вони ж моляться за здоров’я наших громадян, за мудрість нашої влади, за мир, спокій, порозуміння…

А ось що говорить львівський історик, вчитель математики Микола Гуманецький:

— Щось дивне коїться з декотрими нашими галичанами, які добралися до «корита». Так і норовлять вислужитися перед можновладцям, якнайдорожче продати себе. Відомо, як поводиться одіозна миколаївчанка Ганна Герман. Голова Верховного Суду Ярослав Романюк (виходець з Бродівщини) звернувся про посилену охорону суддів та їхніх сімей, бо начебто майданівці їм погрожують фізичними розправами. А тепер ось вирішив заробити сумнівні бали на Банковій і «культмасовик» із золочівським родоводом. Сам я — внук паламаря УГКЦ із Старосамбірщини. Наша церква довший час була у підпіллі, священиків у Радянському Союзі виселяли на Соловки. Погрози Кохана нагадують мені ті страшні часи. Нас лякають новітнім тоталітаризмом...

Тимофій Кохан своїм листом «нарвався» на посилену увагу до себе. У соціальних мережах з’явилася ініціатива за участю кількасот греко-католиків провести пікет-всенощну під вікнами його помешкання…

Андрій ЮРАШ, кандидат наук, член Міжнародної асоціації з наукового вивчення релігій у Центральній і Східній Європі

Лист першого заступника міністра культури Кохана несе певний ідеологічний месидж. Кожне державне відомство прагнуло відреагувати на події на Майдані, ось і Мінкульт сказав своє слово. Виглядає так, що державна структура розраховувала на певні дивіденди, насправді вона дала ще одну можливість УГКЦ заявити про свою громадянську позицію.

Чи мають право священики бути на Майдані? В Україні діє Декларація прав людини, Конституція, яка гарантує всім право вільного виявлення переконань. Священнослужителі як фізичні особи, навіть перебуваючи у ризах, реалізовують це право на зібрання, вільне висловлення своїх думок і почуттів.

Схожі новини