«Іронія долі» новорічного телеефіру
Невтішні прогнози стосовно новорічного телеменю, котрі «Високий Замок» робив місяць тому, справдились
/wz.lviv.ua/images/news/2014/01/2b841bfe6351d21a344263d17f077114.jpg)
Аж до самого Різдва телеканали справно годували глядачів передачами, від яких добряче тхнуло нафталіном: «Блакитні вогники», «Пісні року», «Дискотеки 80-х та 90-х», вечори шовіністичного гумору Михайла Задорнова та радянські стрічки. Сподівання, що телеканали зважать на ситуацію в країні та настрої людей, не виправдались... Хоча деякі канали все ж зуміли створити цікаві новорічні проекти, і за це їм варто віддати належне.
Лідерство у Новорічну ніч отримав телеканал «1+1». Саме тут трудяться рейтингоносні гумористи-«кварталівці». Саме цей канал єдиний, що зняв український новорічний мюзикл з власними ведучими та вітчизняними артистами... Проте у Новорічну ніч очікуваного мюзиклу глядачам не дісталось. Натомість було п’ять годин жартів від «Студії Квартал-95». Гумор у «кварталівців» актуальний, навіть гострополітичний: дісталось на горіхи і одіозному гаранту, і Азарову, і Путіну, і опозиції, навіть “Беркуту” та “тітушкам”. Але п’ять годин жартів Зеленського, з перервою на привітання президента, — це занадто! Мюзикл гумористи чомусь приберегли до наступного дня. Комедія «1+1 вдома», з музикою й танцювальними номерами, вразила якісною картинкою, реалістичними декораціями та майстерною грою ведучих телеканалу. Дещо засмутила російська мова, що незвично звучала з вуст Юрія Горбунова, Марини Леончук, Анатолія Анатоліча. Але ситуацію розряджали українські пісні Віктора Бронюка з гурту «ТіК», Руслани, Олега Скрипки, Олександра Пономарьова та «Піккардійської Терції». Мюзикл, який зняли «кварталівці», виявився напрочуд новорічно-позитивним, навіть попри неприховану рекламу телепроектів «1+1» та дрібних «промахів» (наприклад, Потап і Настя Каменських у «Новорічному кварталі» та в «1+1 вдома» однаково одягнені й виконують аналогічну композицію).
/wz.lviv.ua//images/news/2014/01/8a12bc54e1102e8b0f869a94647c38ac.jpg)
«ТВі» також створив власний проект і довів, що бюджетний варіант новорічної передачі може бути креативним, а головне — актуальним. На противагу затхлим радянським «Блакитним вогникам», телеканал презентував «Зелений вогник» з Антіном Мухарським. «Жодного Баскова чи Кіркорова, а натомість — двадцять три справді українські артисти з двадцятьма трьома хітами на кожен рік нашої Незалежності», — постановив Мухарський. «Зелений вогник» подарував теплий новорічний вечір у компанії Олега Скрипки, Тараса Чубая, Лами, гуртів «ТіК», «Друга ріка», «ТНМК», «СКАЙ», Mad Heads... Справжнім подарунком для телеглядачів стали виступи зірок першого українського хіт-параду «Територія А» Марини Одольської, Ольги Юнакової, Юлії Міщенко з «Таліти Кум», гуртів «Аква віта» та «The Вйо» з Мирославом Кувалдіним. Відтак «Зелений вогник» на «ТВі» зробив несподіване відкриття: виявляється, у вітчизняному музичному просторі існують українські хіти та наші, незаморські, виконавці, котрих любить та пам’ятає глядач.
Такі креативні проекти різко контрастували з вакханалією, що відбувалась на «Інтері» чи телеканалі «Україна». Тут новорічний телемарафон розпочали концерти російського виробництва — «Новорічний парад зірок» та «Новорічний голубий вогник на Шаболовці». Обидва були зроблені для каналу «Росія 1» і представили публіці таких динозаврів російської естради, як Петросян, Кіркоров, Кобзон, Бабкіна, Кадишева... За годину до Нового року «Інтер» вирішив реабілітуватись і запустив власний «напівфабрикат» — «Ніч великих очікувань». Лунали древні російсько-радянські композиції, виступали Світлана Лобода, Злата Огнєвич, Марія Яремчук, Тіна Кароль... Акценти у «Ночі великих очікувань» розставляв артистичний Дмитро Шепелєв. У залі, поряд з іншими ведучими «Інтера», мило помахував бенгальським вогником «вигнанець» Савик Шустер.
/wz.lviv.ua//images/news/2014/01/3a5bdd3c309e89ab544ac7636036aeef.jpg)
Про Євромайдан у Новорічну ніч згадали «5 канал», ТВі та канал «24», які вели прямі трансляції з центральної площі столиці. При цьому лише канал «24» проігнорував привітання президента, надавши перевагу виконанню 500 тисячами українців гімну України на Майдані. В ефірі каналу «24» ролик з привітанням Януковича з’явився на кілька секунд, після чого зник і трансляція з новорічного Майдану поновилася. «ТВі», окрім офіційного, підготував власне новорічне звернення — привітання майбутнього президента України. «5 канал» ролик гаранта показав, а поряд з ним транслював привітання Петра Порошенка та трьох опозиційних лідерів. У зв’язку з цим трансляція з Євромайдану на «5-му каналі» велась із помітним запізненням.
Коментар для «ВЗ
Наталія Лигачова, шеф-редактор «Телекритики»
— За даними «Телекритики», рейтинги “1+1” у Новорічну ніч зашкалювали. З чим пов’язаний такий успіх?
— По-перше, “1+1” дозволив собі розкіш випустити мюзикл, чим заінтригував глядача. Бум мюзиклів припав на початок 2000-х: “Вечори на хуторі поблизу Диканьки”, “Фігаро”... Зараз у нашому телепросторі їх практично немає, адже мюзикли — це дорого. По-друге, інші канали презентували концерти та “Блакитні вогники”, переважно російського виробництва, котрі вже добряче набридли глядачам. Таким чином, “1+1” запропонував найбільш оригінальний і свіжий продукт у вигляді “Вечірнього кварталу”. Зверніть увагу на те, що усі телеканали, які є трійкою лідерів, випустили свій продукт у Новорічну ніч. Наприклад, домігся високих показників ІСТV (третя сходинка у рейтингу), який презентував новорічну версію проекту “Машина часу”.
— Але ж друге місце у рейтингу займає “Інтер” з його “Блакитними вогниками”...
— У “Інтера” консервативна аудиторія, яка сприймає формат “Блакитних вогників”. У найближчі роки ці передачі з наших телевізорів не зникнуть. По-друге, у каналу широке охоплення, тому “Інтер” не пастиме задніх у будь-якому разі. По-третє, телеканал випустив власний “вогник” з українськими зірками, і зроблений він був креативніше, аніж у попередні роки.
— Проте коефіцієнт російських зірок був значно більшим на цьому “вогнику”...
— Засилля російських зірок — характерна річ для “Блакитних вогників”. У них є широка аудиторія, якою можуть похизуватись лише деякі українські поп-виконавці.
— Є ряд телеканалів, СТБ, наприклад, які відмовились від новорічних передач і отримали низькі рейтинги. Чому так відбувається, це спричинено економією?
— Це перший невдалий Новий рік для СТБ, бо телеканал транслював телешоу у Новорічну ніч і раніше. Цього року глядачам знову запропонували “Х-фактор”, і низькі рейтинги довели, що публіка втомилася від такої практики.
— Чому жоден з топових телеканалів, окрім “1+1”, у Новий рік не заїкнувся про Євромайдан? “Інтер”, наприклад, навіть у випуску новин його проігнорував...
— Олігархи сховали кігтики, знову лягли під сім’ю Януковича. А це означає, що про Євромайдан можна говорити або погано, або нічого.
— Наскільки Євромайдан активізував цікавість глядачів до інформаційних каналів?
— Канали, що вели прямі трансляції з новорічного Євромайдану, залишились у виграші. Феноменальний успіх цьогоріч у телеканалу “24” і “5 каналу”, у них набагато вищі показники порівняно з минулим роком. Особливо це помітно на рейтингах телеканалу “24”, який почав трансляцію з Майдану ще до опівночі і не пустив в ефір новорічного звернення Януковича. Цікаво, що напередодні Нового року був глядацький запит, який з телеканалів відмовиться від привітання президента.