Передплата 2024 «Добрий господар»

Вони повертаються!

Сьогодні, за народними переказами, в Україну мають прилетіти лелеки. Корективи у «графік» може внести негода

Багато з нас ще повністю «не відійшли» від березнево-лютневої віхоли, а уже час виглядати у небі справжніх вісників весни — лелек (бузьків, боцянів, чорногузів, бусолів, як називають їх у різних регіонах). З діда-прадіда всі українці знають, що 19 березня приносять нам весну на своїх крилах ці уславлені у віршах, піснях, легендах білі птахи з чорною ознакою.

Чи не налякала їх недавня стужа? Чи повернуться цього разу у рідні краї вчасно?

—Бузьки нічого нікому не зобо-в’язані, жодні дати їх не лімітують, — розповів кореспонденту «Високого Замку» провідний «лелекознавець» Галичини — голова Західноукраїнського орнітологічного товариства Андрій Бокотей. — Прилетять тоді, коли природа створить для їхнього повернення комфортні умови. У такий, як зараз, сніг їм нема жодного сенсу повертатися — бо немає що їсти. Навіть якщо необачні лелеки кудись залетіли у засніжені села, то відразу повернуться назад, у південніші місця, де для них є пожива: на узбережжя Чорного моря, поблизу відкритих водойм, лиманів. Дочікуватимуться там, поки у рідних краях не настане благодатна погода...

Ще зі школи кожен з нас знає, що на зиму бузьки відлітають у теплі краї — але не уявляє, як це далеко. Науковці стверд-жують: зимують наші улюбленці по всій Східній Африці, — від Єгипту, Сомалі, Ефіо-пії і вниз по меридіану в інших країнах — аж до Південно-Африканської Республіки. Щоб повернутися в Україну, «намотують» до 10 тис. км. На довгу дорогу витрачають близько двох місяців. Аби дістатися Галичини, Поділля, Волині, Наддніпрянщини, Полісся, пролітають над Єгиптом, Ізраїлем, Сирією, Туреччиною, протокою Босфор, Болгарією, Румунією, Молдовою. Невелика, дуже відважна і витривала частина птахів перелітає через Чорне море. За останнім переписом, в Україні гніздяться 30 тисяч лелечих пар…

Ми поцікавилися у пана Андрія, за яким «компасом» бузьки знаходять дорогу до рідного гнізда.

— Додому лелек веде те, що ми називаємо інстинктом. Орієнтуються несвідомо, за багатьма речами — сонцем, зоряним небом, магнітним полем Землі, рельєфом, над яким пролітають. Умовно кажучи, записують «дорожню» інформацію у свій внутрішній комп’ютер, а потім відтворюють її…

Майже шість місяців «українські» лелеки живуть в Африці, решту часу — у нас. То яка земля їм рідніша?

— Батьківщина лелек, — розповідає пан Бокотей, — там, де вони виводять пташенят. А роблять це вони в Україні…

Загадкою є, чому саме 19 березня називають днем прильоту бузьків. Швидше за все, це «усереднена» дата, яку визначили наші предки за багато сотень років спостерігання за цими птахами. Якщо приходить рання і тепла весна, вони можуть прилетіти у перших числах березня, коли ж за вікном студінь, мете сніг, можуть перенести свій приліт на початок квітня. Підозрюємо, що це може статися і нинішньої, такої вередливої весни…

А тим часом…

Готуються до прильоту бузьків і у ПАТ «Львівобленерго», яке дев’ятий рік поспіль бере участь у міжнародному соціальному проекті «Захист білого лелеки». Цього року, за повідомленням відділу корпоративних зв’язків підприємства, заплановано встановити на електричних опорах 100 металевих платформ з штучними гніздами, які зроблять проживання бузьків безпечним. 20 таких платформ енергетики змонтують у Сокальському районі, 13 — у Пустомитівському, 10 — в Яворівському, по 8 — у Жовківському, Радехівському, 7 — у Миколаївському, 6 — у Перемишлянському районі. За останні вісім років працівники ПАТ «Львівобленерго» встановили в області понад 700 платформ під лелечі гнізда.

Схожі новини