Своє житло бузьки передають молодим лелекам у спадок
Зображення крилатого символу України є на гербах 28 міст Європи
:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/530077/leleka.jpg)
Цілковитий прихід весни символізують крилаті вісники — лелеки. Поява їх наприкінці березня — справжнє свято для українців, які вважають цих птахів нашими національними символами і пов‘язують з ними надії на краще. Здається, ми знаємо про лелек (бузьків, боцянів, чорногузів, гайстрів, веселиків) буквально все. Але вони і далі не перестають дивувати.
На планеті існує сім видів лелек, які мають різний характер, звички, колір оперення. В Африці, наприклад, побутує лелеча особина рожевих барв. Білий лелека — його більшість — живе близько біля людей, часто іде їм до рук. А от лелека чорний намагається бути подалі від помешкань, полюбляє глушину, спокій, є відлюдькуватим.
Щоб взимку добратися до теплих країв, лелеки долають під час перельотів до 10 тисяч кілометрів. Це надзвичайно витривалі птахи: за годину можуть пролетіти 45 км, за день без зупинки — до 300 км.
Вважається, що лелеки живуть у низинах — біля річок, лук, боліт, де багато корму. Але орнітологи встановили, що свої гнізда ці птахи будують у гірській місцевості, навіть на висоті 2500 метрів. Тобто привільно живуть вище від нашої Говерли!
Щороку за лише відомим їм компасом ці птахи безпомилково повертаються до своїх осель, у разі потреби — ремонтують свої домівки. Інколи ці гнізда нараховують декілька «поверхів"-надбудов. У середньому вони мають діаметр півтора метра, важать чверть тонни (траплялося, що і дві тонни!) Найстаріше лелече гніздо мало 381 рік. Своє житло бузьки передають власним дітям у спадок.
У спекотну погоду лелеки розпростертими крильми створюють тінь і забезпечують вентиляцію для пташенят, щоб вони не перегрілися. У дзьобах носять воду і вливають її у дзьобики своєї малечі.
Але не завжди ці прагматичні птахи опікуються всім потомством. Якщо відчувають, що за несприятливих погодних умов і нестачі їжі не зможуть прогодувати всіх лелеченят, «баласт» безжально викидають з гнізда. Багатьох цих сиріт підбирають люди і рятують їх…
Лелеки зазвичай сплять на одній нозі (щоб заощадити енергію). Уві сні для зручності міняють ногу, але при цьому продовжують спати!
На відміну від інших птахів, не перебірливі у виборі своєї половинки. Одинокий самець приймає за «дружину» першу ж самку, яка приземлиться в його гнізді. Щоправда, залишається вірним їй до кінця життя. Виняток — якщо хтось із подружжя гине…
Дуже романтично виглядають шлюбні ігри лелек. Під час «залицяння» романтично налаштований бузьок танцює біля своєї подруги і при цьому підкидає у повітря галузку, демонструючи, як радість переповнює його груди…
Яйця лелеки вигрівають за чергою: самка це робить вночі, самець — удень. Не зайнятий вигріванням птах шукає корм для своєї сім‘ї.
Лелеки — улюблені птахи українців. Їхні силуети зображені на гербах Буська (Львівська область), Арциза, Ананьєва (Одещина), Біловодська (Луганська область), Дружківки (Донеччина), Корюківського району Чернігівщини, Кропивницького. Загалом в Європі є 28 міст, на гербах яких зображено лелеку.