Глаукому потрібно виявляти і лікувати. Інакше — сліпота
Ця хвороба розвивається непомітно і є достатньо підступною. Вона може вражати одне чи два ока. Проте сліпота від глаукоми має незворотний характер. Цифри статистики теж невтішні. В Україні зареєстровано близько 220 тисяч пацієнтів, хворих на глаукому, з них у Львівській області — понад 10 тисяч
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/513329/pavliv.jpg)
На таких основних моментах акцентує експертка департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА з офтальмології, завідувачка офтальмологічного відділення Львівської обласної клінічної лікарні, кандидат медичних наук Олександра Павлів.
— Олександро Борисівно, розкажіть, будь ласка, коротко, що таке глаукома?
— Глаукома — небезпечне хронічне захворювання очей, що характеризується постійним або періодичним підвищенням внутрішньоочного тиску (ВОТ).
Цю хворобу називають «безшумним крадієм зору», оскільки її найбільш поширений тип — первинна відкритокутова глаукома — має безсимптомний перебіг, доки не досягає пізньої стадії, коли втрата зору стає явною.
Точна причина розвитку глаукоми невідома. Однак існують фактори ризику:
- підвищений ВОТ — лише офтальмолог може визначити його в ході комплексного обстеження ока;
- спадковість та сімейний анамнез;
- вік (понад 40 років);
- наявність супутньої судинної патології (гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, схильність до вазоспазмів, мігрені);
- куріння;
- хронічний стрес;
- особливості будови ока;
- короткозорість;
- прийом стероїдних препаратів.
Спадковість є фактором ризику виникнення глаукоми. Якщо близькі родичі страждають від глаукоми, ризик її розвитку у тієї людини набагато вищий, ніж в інших.
Важливою є рання діагностика і раннє виявлення. Потрібно раз на рік обстежуватись людям після 40 років. Отож першим дзвіночком є підвищення внутрішньоочного тиску, а вже подальше обстеження чітко визначить, чи є у пацієнта глаукома.
Хочу наголосити на відповідальному ставленні до здоров’я очей, адже сьогодні маємо багато випадків пізнього звернення до офтальмологів і, на жаль, незворотні процеси.
— Отож, чому глаукому необхідно лікувати?
— Без лікування хвороба прогресує і процес закінчується повною сліпотою!
Надзвичайно важливим є своєчасне звернення до офтальмологів. Чим раніше буде призначене лікування, тим швидше вдасться загальмувати прогресування хвороби. Важлива складова — чітке виконання усіх рекомендацій лікаря! Глаукома потребує постійного спостереження, чіткого дотримання рекомендацій лікаря. Зміни в лікуванні можливі лише після консультації зі спеціалістом.
Оскільки перебіг захворювання безсимптомний, деякі люди припиняють застосування крапель або забувають їх застосовувати. Застосування крапель згідно з рекомендаціями лікаря є надзвичайно важливим фактором для контролю ВОТ та допомагає запобігти втраті зору.
Через пізнє звертання до офтальмологів та без належного лікування ця хвороба неминуче призводить до сліпоти. У всьому світі глаукома є однією з причин втрати зору.
— Які симптоми та ознаки глаукоми ви б виділили?
— Серед найпоширеніших та найосновніших — виражений біль в очних яблуках, відчуття важкості і тиску, головний біль, світлобоязнь, поява райдужного ореолу навколо джерел світла, прогресуюче звуження полів зору, зниження гостроти зору, порушення кольоросприйняття та адаптації до освітлення навколишнього середовища, що змінюється.
— Як лікують глаукому?
— Лікування буває консервативне, лазерне і хірургічне. Якщо не ефективне консервативне і лазерне лікування, не вдається досягти необхідного ефекту, шляхи відтоку рідини створюються хірургічним шляхом.
Ми завжди відкриті для професійної допомоги, і вкотре акцентую увагу на необхідності діагностики та лікування цієї складної патології.
Тому на завершення нашої розмови хочу звернутися до читачів: «Не дайте можливості глаукомі забрати ваш зір, звертайтеся вчасно до лікарів-офтальмологів. Діагностика на перших стадіях розвитку хвороби допоможе врятувати вас від втрати зору. Найкраща профілактика — своєчасний скринінг і відповідальне ставлення до здоров’я своїх очей».