Берегти як зіницю ока
Чому важливо вчасно діагностувати глаукому, як побороти «ячмені» й що робити з надокучливими «цятками», що вигулькують перед очима
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/496529/hlaukoma.jpg)
Зберегти хороший зір до глибокої старості вдається одиницям. Парний орган зору потребує не лише дбайливого ставлення, а й регулярних профілактичних оглядів. А як давно ви були на прийомі у лікаря-офтальмолога? Навіть якщо нічого не турбує, але вам — понад 40 років, варто проконсультуватися з цим фахівцем.
Чим небезпечна глаукома? Чому болять очі після довгої роботи за комп’ютером та як цьому зарадити? Чому часто з’являються «ячмені» і «літають мушки» перед очима? На ці й інші запитання жителів Львівщини у рамках проєкту «#ЗАПИТАЙУЛІКАРЯ» відповіла лікарка-офтальмолог обласного офтальмологічного травматологічного центру Першого медоб'єднання Львова Ольга Галів.
— Чому пацієнти з глаукомою часто незворотно втрачають зір?
— Через те, що на ранніх стадіях захворювання має безсимптомний перебіг (зокрема не знижується гострота зору), хворі надто пізно звертаються по медичну допомогу. Ось чому після 40 років необхідно з певною періодичністю міряти очний тиск та перевіряти гостроту зору. А тим, хто належить до групи ризику розвитку глаукоми (а також тим, у кого вже діагностували цю недугу), — проходити додаткові обстеження:
- статичну периметрію (визначення світлової чутливості сітківки), яка вважається «золотим стандартом» діагностики глаукоми і дає змогу виявити її на ранніх етапах;
- ОСТ-діагностику (оптичну когерентну томографію. — Авт.), яка дозволяє оцінити стан зорового нерва й зміни на початкових стадіях цієї хвороби.
«Моя бабуся (70 років) через глаукому осліпла на одне око, скаржиться на постійні болі. Краплі не допомагають. Порадьте, що можна зробити».
На термінальній стадії глаукоми терапевтичне лікування досить часто неефективне. Закапування не забезпечує ефективного зниження очного тиску. Виникають хронічні болі. Потрібно оцінити стан оболонок ока та розглянути можливість хірургічного лікування. Якщо це неможливо або таке лікування вже проводилося, проте не дало достатнього ефекту, можна вдатися до лазерної циклофотокоагуляції, коли лазером ми впливаємо на відростки циліарного тіла, зменшуючи тим самим продукцію внутрішньоочної рідини. Відповідно, знижується внутрішньоочний тиск, зменшуються болі й усувається запальний процес. Ця процедура є достатньо безпечною, безболісною і проводиться в операційній в амбулаторних умовах (іноді пацієнт 1−2 дні мусить спостерігатися у стаціонарі). Ефект зберігається тривалий час.
«Увечері після довгої роботи за комп’ютером відчуваю важкість в очах, болить голова. Чи може це вказувати на глаукому або мігрень?».
Важливо, скільки людині років, адже це — патологія людей середнього та старшого віку. Молоді не хворіють, окрім випадків вродженої глаукоми. А от перелічені симптоми для цієї хвороби не характерні. Утім, коли йдеться про старшу людину, глаукому все ж не варто виключати.
Чи може це бути мігрень? Так, може. Мігрень часто супроводжується болем в очних яблуках. Перед очима може з’являтися пляма, яку неврологи називають «аурою», тож не завадить проконсультуватися з лікарем. Варто також перевірити очне дно і стан зорового нерва.
Якщо людині - понад 40 років й вона багато часу проводить перед монітором комп’ютера, є порушення рефракції (заломлення світових променів в оптичній системі ока. — Авт.), може виникати астенопія, тобто зорове виснаження, втома. У такому разі може знадобитися корекція окулярами.
«У дитини (10 років) часто з’являються „ячмені“ на оці. Що порадите?».
Може бути кілька причин цієї недуги. Дуже часто це дисфункція мейбомієвих залоз, які розташовуються на повіках та продукують секрет. Коли ці залози закупорюються і на це накладаються інші фізичні фактори, розвивається гострий запальний процес.
Потрібно, щоб лікар перевірив стан повік і самих залоз та призначив відповідне лікування. Важливим є також догляд за повіками: масажі, використання мазей або спеціальних серветок, які допоможуть трохи відкрити ці залози.
«Коли дивлюся на біле тло, бачу перед лівим оком чорну цяточку, яка при рухах очного яблука відповідно переміщується. Що це може бути і яке лікування?».
Поява чорної цяточки або «мушок» перед очима, — часта скарга на прийомі лікаря-офтальмолога. Найчастіше так проявляється помутніння у скловидному тілі. Причин цього явища дуже багато. Залежно від того, як потрапляє світло та падає тінь на сітківку, помутніння можна бачити на темному або світлому тлі (наприклад, коли людина читає книжку чи дивиться на сніг).
Загрози для здоров’я очей помутніння у скловидному тілі не несе, але й лікування його не існує. Жодних крапель застосовувати не треба. З часом помутніння осяде, і його не буде видно. Старайтеся просто не звертати на це увагу. Звісно, якщо почнете зауважувати, що цятки почали з’являтися частіше або якщо ви хворієте на цукровий діабет чи артеріальну гіпертензію, необхідно оглянути очне дно, бо ці цяточки можуть бути крововиливами у порожнині скловидного тіла.
«Часто тріскають судини в оці. Очі стають червоними. Що може бути причиною?».
Крововиливи під кон’юнктиву (тоді око справді виглядатиме дуже червоним) або це можуть бути просто розширені судини, тому не завадить перевірити їхній стан.
Це може бути також ознакою запального процесу. Тоді потрібно просто застосовувати краплі.
Іноді причиною може бути артеріальна гіпертензія або інші захворювання, що супроводжуються прийомом антикоагулянтів та часто призводять до субкон’юнктивальних крововиливів.
«Чи небезпечно спати в лінзах? Чим це загрожує, бо я ношу їх постійно?».
Контактні лінзи призначені для носіння у денну пору доби. Тобто ввечері їх обов’язково потрібно знімати. Недоліком лінз є те, що вони потребують ретельного догляду. Коли контактна лінза перебуває на оці 24 години на добу, страждає рогівка. Вона недоотримує живлення, тож у тих пацієнтів, які порушують режим носіння контактних лінз, виникають досить специфічні кератити (запалення рогівки ока. — Авт.). Тому я не рекомендую спати в лінзах чи використовувати їх не за показаннями.
Найкращі лінзи — одноденні: зранку вдягнули, ввечері - зняли й викинули, а наступного дня — вдягнули інші. Ті, що розраховані на один або три місяці, на ніч треба обов’язково знімати. До нас часто звертаються пацієнти, які заснули в контактних лінзах. Лінза потрапляє у верхнє склепіння, скручується, вони не можуть її вийняти, травмують собі рогівку. Нам доводиться витягати ці контактні лінзи, й після того певний період часу людина не може їх носити.
— Як повернути зір з мінус п’ять на одиницю?
— Якби це хтось знав, людство було б йому дуже вдячним (усміхається). У випадку міопії повернути зір неможливо ні краплями, ні вітамінами. Причина — в особливостях будови очного яблука, силі заломлення лінзи, оптичних середовищах ока. Втім, існують альтернативні варіанти корекції зору: окулярами, контактними лінзами й лазером. Усі три застосовують у пацієнтів молодого віку з короткозорістю. Кожна людина обирає оптимальний для неї варіант або комбінує їх. За допомогою лазерної корекції при мінус п’ять можна досягти гостроти зору в одиницю. Звісно, потрібно врахувати, чи немає астигматизму, який стан сітківки та чи немає протипоказань для проведення цієї процедури.