«Я — чорна вдова. Але за своїми чоловіками доглядала, як за малими дітьми»
Ексклюзивне інтерв’ю з відомою українською кіноакторкою Ніною Набокою
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/488604/nina-naboka-01.jpg)
Директорка туристичної фірми «Карпатія-Галич-тур» Теодозія-Любов Микитка любить організовувати подорожі Україною з тематичною родзинкою. Однією з останніх стала поїздка в Яремче під назвою «Кава з кардамоном». Усі, хто захотів взяти участь, повинен був мати стилізований одяг ХІХ століття — довга сукня, капелюшок, вуаль… Бо ж основними гостями були Наталія Гурницька, письменниця, яка написала роман «Кава у тональності кардамону», за сценарієм якого було знято українсько-польський фільм «Кава з кардамоном». Спеціальною гостею туристичної тусовки стала відома українська актриса Ніна Набока, яка задля подорожі приїхала до Львова і долучилася до нашої групи. Пані Ніна зіграла у серіалі одну з головних ролей. Про війну, російських акторів, несправедливість у «кіношному житті» Ніна Набока розповіла в ексклюзивному інтерв’ю журналістці «ВЗ».
— Пані Ніно, повномасштабне вторгнення росії в Україну завдало тяжкого удару усім українцям. А де вас застала війна?
— Удома. Я була у Києві перші десять днів, коли ті прокляті рашисти дійшли до Києва, наробили горя в Ірпені, Бучі, Гостомелі… Ми сиділи у глибокому підвалі одного з будинків, але там така була пліснява… Дихати не було чим, але сидіти довелося аж 10 ночей. Коли підірвали телевізійну вежу, я саме прийшла додому, і аж підскочила. А моя знайома, яка живе у будинку, де цей підвал, бачила цю довжелезну дугу, яка летіла. Сказала мені потім: «Ніно, та вона пролетіла просто над твоїм будинком». Це дуже страшно. А 8 березня я поїхала у Чернівецьку область до своєї родини. Пробула там 2,5 місяця. Приймали мене просто чудово, там чекають на мене завжди. Але мене страшенно тягнуло додому.
— Багато людей допомагають армії — хтось іде у Тероборону, хтось — на передову на фронт, хтось волонтерить. Куди пішли ви?
— Я у Чернівцях пішла до школи плести сітки. На своєму творчому фронті, звісно, через соцмережі, давала агітаційний посил, «боролася» з ворогом тим, чим умію, — акторською майстерністю. Читала вірші Сосюри, Тараса Шевченка, Ліни Костенко… Своє перше інтерв’ю дала 3 березня торік. Я послала «їх». Попросила пробачення у матері (вона у мене росіянка, Царство їй Небесне), «вибачилася» перед кацапами, бо по-іншому я їх тепер назвати не можу, за те, що ми у них вкрали одну річ — матюки! Так ми вам їх повертаємо! Ви зволочі й покидьки, тож ідіть всі на… Навіть зі своїми родичами з росії не хотіла спілкуватися. Вони мені казали: «Какая вайна? Какая апєрация?». Кажу їм: «Це вам у голові „апєрацию“ треба робити».
— Ви пробували їх переконати, щоб виходили на вулиці і влаштовували мітинги?
— Галочко, ти що? Та там нема з ким говорити! Це суцільні зомбоящики! Орки — це про них м’яко сказано. Я порвала стосунки з ними усіма.
— Ви багато років знімалися з російськими акторами, які в Україні грали в основному головні ролі. А тепер кажуть, що їх тут «ущємлялі»…
— Та нехай не брешуть! Усіх москвичів мало не з хлібом-сіллю режисери зустрічали. Принижували українських акторів. Набагато менше нам платили, ніж російським. Це було як клеймо: якщо ти з москви приїхав, тобі і гонорар високий, і статус! До речі, зі санкт-петербурга актори були людяніші, ніж із москви. Не знаю, чим це пояснити. Одна з моїх колег сперечалася з московським актором, то він їй у вічі вигукнув: «Ви билі слугамі, слугамі і астанєтєсь». Вони побилися. І що ви думаєте було далі? Москвича залишили у проєкті, а її вигнали! Але я скажу так: навіть якщо нас принижують, ми все одно сильніші!
— Ковід, потім війна зруйнували творчі плани акторів, та й взагалі втрутилися у життя кожного…
— Ковід я перенесла дуже важко. Зізнаюся, думала, що це вже все… Але видряпалася, медики мене витягнули. Потім був другий ковід. Також тяжко перенесла. А потім взялася за роботу. Торік восени знімалася у фільмі «Остання втеча», це україно-італійський фільм, у якому йдеться про жінку, яка у буцегарні просиділа майже усе життя, померла на руках у хлопчика. Я у цій картині зіграла головну роль. Це мрія кожного — отримати таку роль. І я щаслива, бо така роль дісталася саме мені. У фільмі в основному задіяні італійські актори, а з України — я єдина. І ця єдина роль — головна. Хоча, з іншого боку, фізично було дуже важко — стягували обличчя, більмо вставляли в око. Потім довелося цілий місяць лікувати очі. Але це приємна важкість і приємна втома. Вчила італійську мову…
— Зараз зняли багато українських фільмів, які здобувають перемоги на міжнародних кінофестивалях. Вірю, що після війни український кінематограф ще більше розправить плечі і заявить про себе у світі. Чого нам треба позбутися, на вашу думку, щоб ми стали ще кращими?
— У нас дуже талановитий народ. Але від кінематографістів світового рівня треба набратися досвіду ставлення до роботи. Бо прогулювати зйомку — неприпустимо! Не можна зробити перерву і займатися ремонтом… До прикладу, актор стоїть готовий для зйомок, але нашим операторам щось треба підзарядити чи перезарядити. Та такого ніде у світі нема! Кожен має відповідати за свою роботу. Щоб не витрачати часу на вітер. Треба позбутися негативного ставлення до актора. Ми, актори, народ — незахищений. Треба брати приклад з кінематографістів Заходу.
— Міністерство культури давно «мусолить» тему щодо позбавлення звань заслужених і народних артистам, які працюють у росії, для росії… Як ставитеся до цих звань — заслужений чи народний артист?
— Давно кажу, що звання не дає якості у професії. Знаю, як ці звання робляться, як їх комусь дають — за що і за ніщо, скільки це коштує, і як це здобути. Та у нас повний «бєспрєдєл» з цими званнями. Коли актор талановитий — він сам собі звання заробить і зробить. Я проти звань! Це неправильно. Є набагато сильніші і талановитіші актори, а народним стає незрозуміло хто. Ми давно про це говоримо. Відмінити це треба давно і назавжди.
— У вас досі нема звання?
— Нема. А мені й не дадуть. Бо я завжди у боротьбі з владою. Пропонували, але не дали. Вибухнув конфлікт, і — не дали (сміється. — Г. Я.). Я завжди борюся проти несправедливості і не боюся нікого. І можу вийти з будь-ким на боротьбу! Я давно народна. Спочатку я боролася, бо, де б не виступала, мене завжди оголошують: «Народна артистка України Ніна Набока». Та не народна я! Нема у мене звання. Але люди чомусь самі вирішили присвоїти мені це звання (сміється. — Г. Я.). Тепер перестала боротися. Я знаю таких акторів — талановитих, професійних, але у них нема звань. Зате сіра миша тільки з’явилася на екрані, вже отримує звання народної. А її прізвища ніхто навіть і не знає. Якщо ми йдемо в Європу, то треба робити усе по-європейськи. Треба просто відтяти усе «совкове»! Як страшну історію. Бо радянський союз для нас — це страшна історія.
— Ви зіграли у понад 100 картинах. Яку з них згадуєте особливо?
— Свою першу картину, яку знімав Борис Савченко. Коли усі комсомольці зібралися мало не з усього союзу. От там у нас було море пригод. Головний герой випив і зламав ногу. А я по гастрономах читала вірші. Для чого? Щоб дали горілки нашим акторам. Бо був сухий закон у Комсомольську-на-Амурі. Було смішно, коли поїхали до нанайців, а їх можна у Червону книгу записувати. Їх не можна ображати. Один з їхніх грав у нас шамана, а у нього дві дочки. То він бігав за нашим Толиком Сиротою — здоровим таким хлопцем, щоб той «осеменив» його дочок. Ми Толика попереджали — тікай, бо шаман уже за тобою йде. І таких випадків було багато. От писали: буде Ніна Драпеко, Наталія Андрейченко і «др». Тобто «і другіє». От до цих «др» належала і я. Ті, хто вже мав ім’я, бухав, відпочивав, а я ходила на зустрічі, виступала і заповнювала простір за цих «др» (сміється. — Г. Я.).
— Яка роль в усій кар’єрі стала для вас фізично найважчою?
— Морально найважчою була роль у фільмі «Остання втеча», про яку я вже казала. А фізично важких ролей у мене не було. На всі знімальні майданчики йду з величезним задоволенням і виконую усе професійно. Викладаюся на 100, 200 процентів, щоб моя героїня була цікавою. Щоб навіть за епізодом мене запам’ятав глядач! Халяви не терплю! Ніколи у житті не запізнилася на роботу — ще адміністратор не прийшов, а Набока вже сидить і чекає. Не було випадку, щоб я не вивчила тексту, ніколи нікого не підвела. До роботи ставлюся дуже відповідально.
— Чи були ролі, від яких ви відмовлялися?
— Ніколи. Як можна відмовитися від роботи?
— Ви забобонна?
— Ні. Назвався грибом — лізь у кошик. І так у мене. Якщо треба лягти у домовину — значить, треба. Це моя професія. І це мій обов’язок. Менше забобонів — легше жити.
— Маєте ритуали перед виходом на знімальний майданчик?
— Я — людина віруюча. Завжди молюся. Хоча містика має місце у моєму житті. Я бачила привида. І не раз.
— Ви ходили «наліво» у житті?
— Ходила. Це було тоді, коли туди ходив мій чоловік. Це я говорю про першого чоловіка. Він часто «стрибав у гречку», а я мала коханця — старшого від себе. І грошовитого. Треба було виживати, от заради того, щоб вижити, у мене був цей коханець. А загалом, у мене було троє чоловіків. Двох наступних жодного разу не зрадила. У 48 років закінчила цю брудну епопею… Коли мене питали: «Ніно, а чого ти так рано відмовилася від сексуального життя?», відповідала: «Бо я у молодості перестаралася». Офіційно була тричі замужем, і усіх трьох поховала. Я — чорна вдова. Але за своїми чоловіками доглядала, як за малими дітьми. У мене є дуже погана риса характеру — що думаю, те й кажу. Після 48 років ніколи не закохувалася, ні з ким не спала, ні за своїм бажанням, ні за чиїмось. Стала дуже порядною — аж самій було противно. Та у мене з’явилися інші проблеми — народилася внучка, моя любов перескочила у другу фазу — любов до дитини. Маю дачу, а на ній роботи — море. Люблю гостей, і завжди із задоволенням їх приймала — на Пасху, чи просто у звичайний день, робила закрутки і роздавала. Щороку їздила на Донбас — на зустріч з однокласниками. Але останні два роки не їздила. І це мені болить…