«Меми про Чорнобаївку тримали нас у піднесеному настрої»
Ексклюзивне інтерв’ю для «ВЗ» Ігоря Дударя — очільника легендарного села на Херсонщині
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/485277/dudarfoto.jpg)
Хто в Україні, і навіть у цілому світі, не знає вже направду легендарну Чорнобаївку? Цей невеличкий населений пункт на Херсонщині став всесвітньо відомим навесні минулого року, на початку повномасштабної російсько-української війни. Тоді протягом місяця Збройні сили України прославилися серією особливо вдалих і потужних влучань у склади боєприпасів, техніку, особовий склад російської армії, яка окопалася на території Херсонського аеропорту і Чорнобаївського військового аеродрому. Загалом таких успішних поразок ворога нараховували понад тридцять — своєрідний рекорд.
Для окупантів Чорнобаївка стала проклятим місцем. Успіхи ЗСУ доводили до істерики рашистів, їхні солдати масово відмовлялися йти у наступ у напрямку села. Недолугість російського командування викликала сміх українців, у соцмережах почали поширюватися фотожаби й меми. Чорнобаївка стала символом української незламності, бо народ, який сміється з ворога, — непереможний.
Село було визволено від російської окупації торік 11 листопада, але Чорнобаївка досі під постійними обстрілами, залишається у зоні бойових дій. Про те, чим живе село зараз, як люди пережили російську окупацію і як особисто ставиться до всесвітньої слави Чорнобаївки, «ВЗ» розповів начальник Чорнобаївської сільської військової адміністрації Ігор Дудар.
Ігор Дудар народився у цьому селі, тут закінчив школу. Зі села, звичайно, виїжджав, наприклад, аби отримати вищу освіту у Херсонському національному технічному університеті. Але місця «прописки» ніколи не змінював. Люди втретє обрали його сільським головою.
«Шукали, хто би зголосився очолити окупаційну владу. Ніхто не погодився!»
— Яким пам’ятаєте перший день російської окупації?
— У Чорнобаївку росіяни зайшли 26 квітня, але це були не регулярні війська, а військові-мародери. Розграбували усі магазини, склади, аптеки… російські війська стали довкола села і обстрілювали позиції наших військових, які дислокувалися з боку Миколаєва. Наші стріляли у відповідь. Під час цих вдалих уражень ЗСУ рашисти заходили в Чорнобаївку, тероризували місцеве населення, мовляв, ті здають координати їхніх позицій. Перевіряли у людей телефони, обшукували помешкання, арештовували, розстрілювали. Двох молодих хлопців вбили просто на вулиці…
2 травня прийшли «начальники»: зірвали український прапор, зайшли в сільраду, зламали замки у службових кабінетах та сейфах, поставили свою адміністрацію, робили обшуки. Шукали, хто би зголосився очолити окупаційну владу. Ніхто не погодився! Тоді знайшли в Херсоні директора автовокзалу Юрія Турульова, якого призначили очільником окупаційної адміністрації. Він займався переслідуванням проукраїнськи налаштованих мешканців, незаконно розпоряджався комунальним майном. Коли росіяни втікали з Херсона, «гауляйтер» виїхав з ними на лівий берег. Кажуть, він у Генічеську. СБУ оголосила йому підозру за статтею «колабораційна діяльність».
Але його діти живуть на підконтрольній Україні території, в одній з областей. Вони також співпрацювали з окупантами, зараз із ними працюють відповідні українські структури. Сподіваюсь, їм буде вручено підозру. Щоб відкрити кримінальну справу, потрібні свідчення, і щоб свідки були принципові, не боялися, що їх будуть переслідувати. Бо йдуть відкриті погрози людям, які залишилися на українській території і дають свідчення проти колаборантів, — їм телефонують, шлють смс-повідомлення з погрозами, що повернуться і з ними розберуться.
— Тоді ви потрапили у лікарню з інфарктом…
— Мене попередили, щоб не жив удома, — мене хочуть арештувати. Сім’я — дружина і троє дітей — виїхала ще у квітні з Чорнобаївки. Зараз дружина повернулася. Тому мене вдома не було. З першого на друге травня рано-вранці окупанти прийшли у моє помешкання, стріляли в мого собаку, провели обшуки. Якраз у той час я потрапив у лікарню з серцевим нападом і дивом залишився живий. Лікарі потім сказали, що я народився у сорочці. А я пожартував: «Мабуть, у бронежилеті». «Ще і в касці», — додали лікарі. У мене була закупорка артерій і відірвався тромб. Привезли саме у ту лікарню, де був препарат, яким мене й врятували. Провів у лікарні майже місяць. Окупанти перші три дні сиділи біля лікарні, щоб мене забрати, думали, що симулюю. Допитували лікарів, ті пояснювали, що я у вкрай важкому стані. 26 травня волонтери мене забрали з лікарні і вивезли на підконтрольну Україні територію. Там я виконував обов’язки голови дистанційно. 2 травня викрали мого заступника Євгена Родіонова. Два тижні було невідомо, де він і чи живий. Потім відпустили. Його також волонтери вивезли — разом зі мною.
— Яким було життя людей у Чорнобаївці під час окупації?
— У селі перед окупацією налічувалося 11 тисяч осіб. Після визволення ми облікували мешканців села — залишилося 3600. Частина людей виїхала на лівий берег, пішли «за російським кораблем». Частина виїхала на підконтрольну Україні територію, в інші області України. Наразі у всій територіальній громаді (10 сіл) налічується 6105 осіб, у самій Чорнобаївці — 3600.
Життям це назвати було неможливо. Приходили з обшуками, окупанти забирали людей, вони зникали безвісти. Досі у полоні хлопці, яких забрали ще влітку, вони у Каланчаку (окуповане наразі селище Скадовського району Херсонщини. — Авт.). Деякі старости сіл нашої громади, знаючи, що до них прийдуть, виїхали, деякі переховувалися у своїх населених пунктах.
У тих, хто співпрацював з окупаційною владою, були надії, що їх кудись призначать, що вони заживуть. Деякі вважали, що «повернеться молодість», повернеться радянський союз. За час окупації «русскій мір» вніс якийсь вірус у голови: люди змінилися, і не в кращий бік…
Зрозуміло, після початку окупації підскочили ціни, зникли товари. «Бізнесмени» заробляли на війні — завозили товари за завищеними цінами з території рф, Криму. Роботи не було. Люди жили на той кілограм гречки, який давала окупаційна влада у вигляді гуманітарної допомоги, і на ті 10 тисяч рублів. Багато хто жив за рахунок підтримки від своїх родичів, які перебували на підконтрольній Україні території. Крім того, у селі є якась господарка, запаси. Казали мені, що за все життя не мали стільки закруток у пивницях, як за це літо.
«Проміняли український паспорт на російську гуманітарку»
— Чи нав’язували російські паспорти, російський рубль?
— Нав'язували, але наразі немає інформації, хто отримав російські паспорти. Підозра є, коли людина приходить до нас і в неї немає паспорта. Каже, загубив. Або що паспорт зник, коли росіяни обшуки робили. Але таких мало, і це люди з «неблагополучних категорій». Вони проміняли український паспорт на російську гуманітарку і 10 тисяч рублів.
Російські рублі вже ходили, але не всі магазини торгували за рублі. Гривня також була в обігу. Навіть через деякі термінали можна було гривнею розрахуватися. На свій страх і ризик власники магазинів розраховувалися гривнями з тими, кому довіряли. Тому що це було вже небезпечно.
— Як відбувався псевдореферендум, який влаштувала росія на окупованій Херсонщині?
— Ті, хто хотів іти на нього, прийшли. Але таких було небагато. Усе інше було для пропагандистської «картинки». Включно з результатами. У Чорнобаївці окупанти створили «виборчі дільниці» у Будинку культури, дитсадках, школі. У центрі села на вулиці виставили скриньку, до якої закликали усіх перехожих під звуки російських маршів. Ходили зі скринькою по вулиці, пропонували проголосувати усім зустрічним…
— Чи під час окупації працювало українське підпілля?
— Так. Здавали координати російських позицій, передавали інформацію, що робиться у селі і довкола. Це робили і ми, адміністрація, і відповідні структури. Був замах на «гауляйтера», підірвали під його машиною фугас. Знаємо, хто це зробив, але, на жаль, трохи не вдалося… Відбувся легкими пораненнями.
— Село Чорнобаївка стало символом української незламності передусім завдяки тому, що українські Збройні сили більше тридцяти разів розбивали техніку росіян на військовому аеродромі. У чому була логіка рашистів — їх постійно розбивають, а вони все одно завозять нову техніку й боєприпаси на аеродром?
— За статистикою Арестовича, їх розбивали 34 рази. Але цих ударів було набагато більше. 34 — ті, що мали найбільший резонанс. Це було ураження складів боєприпасів, особового складу, літаків. ЗСУ щодня відпрацьовували їхні позиції і щодня у ворога були втрати. Це почалося із 1−2 березня. У ніч з 1 на 2 березня було найбільш потужне враження їхніх позицій, техніки, яка стояла на аеродромі в Чорнобаївці, особового складу.
Як це відбувалося? рашисти розміщалися на території цивільного аеропорту і військового аеродрому. Це велика територія, вони там добре окопалися. Там зручна логістика — з Криму через Антонівський міст, по об’їзній до Чорнобаївки щодня близько 50-ма автомобілями завозили свої боєкомплекти, боєприпаси, снаряди до «Ураганів», «Градів» тощо. І розміщували це у різних місцях на цій території. Тобто склади боєприпасів не були зосереджені в одному місці, щоб це не була пристріляна позиція. Постійно переміщалися. В аеропорту був підвал, і це було більш-менш безпечно для їхнього командування. У підвалі була катівня, куди звозили полонених. Тобто жертвували і боєприпасами, і особовим складом, тільки щоб там залишитися. Для них особовий склад не має значення, це для них «гарматне м’ясо».
— Чорнобаївка через ці обстріли набула світової слави. З’явилося багато мемів, анекдотів, карикатур, пісень на цю тему…
— Наше село увійшло в історію України. Хоча це і сумна слава, бо втратили 39 односельців — розстріляні чи загинули під обстрілами. Понад 50 поранених. Обстріли досі тривають. З іншого боку, якби не було цих дотепних мемів, ми б не почувалися у такому піднесеному настрої. Коли приїздив Байден в Україну, я побачив у соцмережах мем: Байден сидить під аркою нашої Чорнобаївки. Це надихає.
/wz.lviv.ua/images/interview/2023/02/chornobaivka.jpg)
«Треба помирити між собою людей»
— Що для вас зараз найголовніше у роботі?
— Я повернувся на місце своєї роботи 13 листопада, на другий день після закінчення окупації. Дуже багато питань, пов’язаних із отриманням коштів, — від Червоного Хреста та інших міжнародних організацій. Люди постійно приходять — комусь довідка потрібна, хтось скаржиться, що йому не завезли гуманітарку. Працює комісія зі складання актів щодо пошкодженого та зруйнованого майна мешканців. Це процес довгий і складний. Багато у кого з власників зруйнованих домоволодінь немає звичайної технічної документації на домоволодіння.
Крім того, важливою є робота з людьми, реабілітація їхнього психологічного стану. Тому що дуже складно зняти цей посттравматичний постокупаційний синдром. Не знаю, в якому стані будуть повертатися ті, хто виїхав. Зруйновано сім’ї, ті хто виїхав, звинувачують тих, хто залишився, що вони співпрацювали з росіянами. Треба помирити між собою людей…