«Без належної оцінки корупційних скандалів Зеленський і „слуги“ не матимуть політичних перспектив»
«Якогось особливо зручного часу для проведення реформ не буде, — вважає експерт. — Їх треба проводити навіть зараз, в умовах війни»
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/482908/mahda.jpg)
Свою державність Україна утверджує не тільки у боях на фронті. Вона має бути підкріплена ще й чесною, самовідданою роботою суспільства в тилу — і рядових громадян, і представників влади. Структурні позитивні зміни мають відбуватися у всіх галузях і сферах, робити це слід швидко, не гаючи часу. Допомагаючи нам вистояти проти ворога, світ сподівається, що час війни всі ми використаємо для самовдосконалення, що навчимося жити і працювати так, як роблять це у країнах досконалого права і демократії. На жаль, попри гучні гасла, чинимо так не завжди. Про домашню роботу українців спілкуємося з виконавчим директором Інституту світової політики Євгеном Магдою. А почали нашу розмову з чергового скандалу в коридорах центральної влади…
— Пане Євгене, НАБУ затримало на величезному хабарі (400 тисяч доларів!) в. о. міністра розвитку громад і територій Василя Лозинського. Його вважають наближеною особою до прем’єра Шмигаля. У зв’язку з цим гучним скандалом дехто навіть вимагає відставки уряду… На вашу думку, чи належною є/буде реакція влади на цю надзвичайну подію? Експерти кажуть: якщо цю справу спустять на гальмах або реакція буде млявою, наші західні друзі задумаються, чи надавати Україні фінансову та іншу підтримку.
— Володимир Зеленський уже анонсував «відповідні рішення» щодо скандалів останніх днів. Це можна вітати, якщо не зважати на той факт, що Україна є парламентсько-президентською республікою, і має бути парламентське реагування на такі проблеми у Кабінеті Міністрів. Ми з вами як виборці делегували частину власного суспільного інтересу парламентаріям, і вони повинні діяти відповідно. Тим більше — після створення ще наприкінці лютого 2022 року «коаліції перемоги» у Верховній Раді, яка повинна працювати у форматі конституційної більшості.
Не маю сумнівів, що Захід добре поінформований про ситуацію в Україні, адже на території нашої країни триває сьогодні найбільш масштабна війна у світі у ХХІ столітті. Остаточне рішення щодо Василя Лозинського має бути ухвалено в суді. У нинішніх умовах отримання Україною різнопланової підтримки з боку Заходу є надзвичайно важливим. Відтак не будемо брехати собі: якогось особливо зручного часу для проведення реформ не буде, їх потрібно проводити навіть зараз, в умовах війни. Починаючи з реальної боротьби з корупцією, створення адекватного судового корпусу і забезпечення прозорості та підконтрольності державних рішень.
— Останніми місяцями Україну стрясали інші кадрові скандали. Як-от призначення послом у Болгарію сексологині, півторамільярдний будівельний підряд для близької подруги голови Дніпропетровської ОВА Резніченка, явне підігрування ворогові з боку язикатого радника Офісу президента Арестовича, історія з чужими іномарками Тимошенка… Чому ці та інші ганебні історії продовжують народжуватися у команді президента навіть у час війни?
— Я не схильний об’єднувати ці скандали в єдину систему, проте їх можна поєднати у своєрідний феєрверк, який потужно б’є по інтересах України. Щодо призначення людини без досвіду роботи та державної служби послом до важливої для України Болгарії — це, на жаль, деградація української дипломатії, рішення якої зараз ухвалюються в Офісі президента. І воно стало логічним продовженням історії з призначенням ексміністра оборони Тарана послом України до Словенії, хоча у того хоча б є дипломатичний досвід. Щодо ситуації у Дніпропетровській області та «Великому будівництві» — підхід можна віднести до відомої формули «Прохання ігнорувати» (читачі мають пам’ятати, як адміністрація президента Кучми, яку очолював Віктор Медведчук, розсилала «темники» по медіа), що не відповідає передвиборчим обіцянкам Володимира Зеленського. На жаль, в Україні є не лише мільйони громадян, які донатять на ЗСУ та волонтерять, а й сотні (сподіваюся, що сотні) громадян, які навіть у ці важкі часи крадуть та мародерять. Без належної політичної та правової оцінки їхніх дій Зеленський та «Слуга народу» не матимуть політичних перспектив.
— Щодо Арестовича. На Банковій завжди наголошували на важливості цієї персони. Казали, він своїм стилем спілкування заспокоює народ, вселяє віру у перемогу. А як тоді сприймати останню заяву уже відставного радника, суть якої зводилася до того, що наша майбутня перемога — далеко не факт. Чи не мають зацікавитися Арестовичем компетентні служби?
— Служба безпеки протягом останніх місяців (після заміни Івана Баканова на чолі СБУ Василем Малюком) довела власну спроможність діяти ефективно. Тому підказувати їй я потреби не бачу. «Казус Арестовича», на жаль, є відображенням інформаційної політики влади, в якій з перших днів після широкомасштабного вторгнення ставку було зроблено на два компоненти: щоденні відеозвернення президента та коментарі радників Офісу президента. Якщо Володимир Зеленський виявився значною мірою камертоном настроїв, то коментарі радників далеко не завжди були зразком адекватного та оперативного реагування на ситуацію.
Олексій Арестович давно будував свою кар’єру публічної персони і не робив у ній перерви навіть під час роботи позаштатним радником ОПУ, тому я не бачу підстав дивуватися з його заяв ані зараз, ані раніше. Зрештою, він кілька років тому писав, що брехав своїм слухачам. Чому це зізнання не прочитали люди, які кинули його на інформаційну амбразуру 24 лютого? Не знаю, сподіваюся отримати відповідь на це питання після нашої Перемоги.
— Як фахівець з гібридних воєн, оцініть роботу наших державних інституцій на інформаційному фронті. У чому наша протидія ворогові сильна, а де ми не допрацьовуємо?
— Порівняно з російською пропагандистською машиною наша виглядає слабшою та менш ефективною. росія практично перетворилася на «цифрову фортецю» наприкінці лютого 2022 року, а в Україні досі впевнено почуваються анонімні телеграм-канали, які викривляють реальність. Заборонами це питання не вирішити, але систему інформаційного реагування варто змінити. Воно повинно мати револьверний характер, органи державної влади мають координувати свої дії в інформаційному просторі. До речі, приклад роботи більшості військових спікерів можу оцінити лише позитивно, тоді як суцільне інформаційне «радництво», про яке я сказав вище, є шкідливим. Нагадаю, що в умовах війни держава не може розвивати медіаграмотності та критичного мислення, бо підважуватиме основи власної пропаганди. Вона теж є, але порівняно з російською нагадує активність руху опору проти регулярної армії. Попри це, у мене немає сумнівів у нашій перемозі, бо Україна обстоює власну незалежність.
— Наскільки виправдовує себе формат «Єдиних новин» у національному інфопросторі?
— На мою думку, «Єдині новини» не виконують покладеної на них функції, перетворившись на інформаційний майданчик для представників правлячої партії. Поява у телемарафоні представників інших політичних сил є, швидше, винятком, ніж правилом. До того ж, зверніть увагу: співвласників «1+1» Ігоря Коломойського та Віктора Медведчука минулого року позбавлено українського громадянства, власник «Інтера» Дмитро Фірташ уже давно перебуває під домашнім арештом в Австрії, що не заважає цим телеканалам бути учасниками «Єдиних новин». Мені це видається щонайменше дивним.
— У телевізійному ефірі з’явився новий телеканал Ukraine World News, дещо раніше — «Ми — Україна». На початку великомасштабної війни, керуючись «вимогами часу», телеефір «оптимізували», частину державницьки орієнтованих каналів закрили. Отже, чому одним «ніззя», а іншим — можна? І хто стоїть за новим каналом?
— Думаю, нам треба почекати два-три тижні, щоб уявити, яким буде мовлення нового телеканалу. Проте нагадаю про подвійні стандарти: «Ми — Україна» швидко долучили до «Єдиних новин», а перед трьома телеканалами — «5-им, «Прямим» та «Еспресо» — які викинули з цифрового мовлення навесні 2022 року, ніхто навіть не вибачився. Мені відомо, що наші партнери з ЄС та США прямим текстом говорили нашій владі про помилковість цих рішень. Однак…