«Якби не зміг тримати автомат у руках, носив би хлопцям воду»
Ексклюзивне інтерв’ю з відомим актором Дмитром Тубольцевим
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/466250/tuboltsev.jpg)
Із відомим українським актором театру і кіно Дмитром Тубольцевим я познайомилася торік на кінофестивалі «Корона Карпат». Дмитро представляв там фільм «Наші котики», в якому зіграв одну з головних ролей — самого себе. Події фільму розгортаються на початку війни росії проти України 2014 року. Актор тоді пішов добровольцем на фронт, а «одягали» його відомі актриси Римма Зюбіна та Ірма Вітовська. Саме про це, зокрема, розповідають «Наші котики». А нещодавно у соцмережах побачила новину про те, що Дмитро Тубольцев знову воює. І знову пішов добровольцем, як і тоді, вісім років тому… Про війну, хворобу і повернення на фронт Дмитро Тубольцев розповів журналістці «ВЗ».
— Дмитре, чому у 2014-му пішли на війну добровольцем?
— З дитинства так вихований. У мене загострене відчуття справедливості. Спочатку був Майдан, а коли почалася інтервенція, не міг того витримати. Останньою краплею стали новини, що загинули кілька 18-річних хлопців. Подумав: «Я вже стільки у житті побачив, мені й втрачати нема чого! Чому 18-річні діти мають вмирати?». Того ж дня побачив звернення у соцмережах мого друга — театрального режисера Андрія Шараскіна, з яким разом навчалися і жили в одній кімнаті студентського гуртожитку. Андрій писав: «Хлопці, нам не вистачає сил. Давайте до нас. Будемо триматися і рятувати Україну». Я йому написав, він мені сказав, куди їхати. Через дві доби вже був на місці.
— Але знімальний процес тривав, і режисери вас витягнули з фронту. Торік на кінофестивалі у Трускавці ви отримували нагороди за «Наших котиків». Чи могли ви уявити, що через кілька місяців відбудеться повномасштабне вторгнення росії в Україну, і що вам знову доведеться одягнути військову форму?
— Війна триває вісім років. Я знав, що знову повернуся на фронт, щоб захищати східні кордони України. Але не думав, що може статися щось таке, що впало нам на голови 24 лютого. Підсвідомо розумів, що путін рано чи пізно нападе, бо за всіма ознаками — це хвора людина, для якої нема нічого святого. Усі, хто воював, розумів, що війни не минути. Але я особисто не думав, що він нападе так швидко.
— Де вас застала війна?
— Удома — у ліжку. Я тоді саме хворів. Навіть не виходив на вулицю. У мене цукровий діабет, що розвинувся від стресу ще на початку війни на сході. Ця хвороба звучить дуже солодко, але її наслідки — гіркі. У мене почав падати зір, слабкість була в усьому тілі. Але навіть при цьому я не міг спокійно вилежуватися у ліжку. З опухлими ногами я зі своїм товаришем, також актором, поїхав записуватися до Територіальної оборони. Там з нами поговорили: «Ви актори? Вас треба вчити, а ми не маємо на це часу. Ось подивіться, яка черга стоїть. Ідіть, відпочивайте». Черга на запис справді стояла довжелезна.
— І ви тоді пішли у військкомат?
— Не пішов нікуди, бо знав, що мене не візьмуть з моєю хворобою. Але вдома сидіти і дивитися спокійно по телевізору новини, в яких розповідають, як гинуть українці, не міг. Зателефонував до своїх побратимів, з якими колись воював, мені запропонували чотири варіанти. Усі — у загонах добровольців. Оскільки на харківському напрямку було найбільше моїх побратимів, зголосився, що їду до них. Та найголовніше, що там був мій командир, з яким ми воювали у 2014−2015 роках.
— У вашому добровольчому підрозділі також платять зарплату?
— Ні, це ж не ЗСУ, у нас немає соціальних гарантій. Навіть 300-х, тобто поранених, покласти у лікарню не так легко. Зі мною теж такий випадок трапився — почалося загострення з моєю хворобою, треба було трохи «підремонтуватися», але нікуди мене не брали…
— Вас командир відправив лікуватися?
— Сам відчув, що підшлункова летить, печінка «воює». Розумієте, ліків нема, про дієту на фронті можна забути. Кажу командиру: «Брате, мушу їхати «на ремонт».
— Дмитре, але ж із такою хворобою ви могли не йти на фронт…
— Як ви собі це уявляєте? Україну розпинають, хочуть стерти з лиця землі, а я лежатиму на дивані вдома? Якби у мене були крила, я би полетів у перший же день. Але через жахливий біль у ногах не міг навіть зійти сходами донизу. Щойно мені стало ліпше, зателефонував мамі і сказав, що їду. Навіть якщо не зможу тримати автомат у руках, буду воду носити, їсти пацанам готувати…
— То зараз лікуєтеся?
— Так, у Київському інституті ендокринології. Тут до мене добре ставляться. Лікарі, у яких воюють чоловіки, діти, опікуються як рідним. Мене лікують безплатно!
— Який з фронтових днів був дуже складним?
— На фронті усі дні складні. Але пригадую, ми зайшли у «зеленку», що завглибшки 30 метрів. Це величезний яр, що простягнувся на кілька кілометрів, за 5−7 кілометрів від кордону з росією. Ішов тяжкий бій, було відпрацювання по двох селах, де засіли російські «пі… си» (ми їх так називаємо). Розвідка прочісувала цей яр, щоб нам вказали, з якого боку зайти. Справа і зліва від нас — два села, а позаду поле. Всюди гримає, бухкає, як у фільмах про Другу світову. Ми заходили кількома машинами у цю «зеленку» під час бою, щоб на нас не звернули уваги. Кацапи — боягузи. Як тільки починається бій, тікають. На допомогу їм валять танки… По нас гатили і БТРи, і танки, але не точно. Вони жодного разу не влучили по нас.
— Ми опинилися в «апендиксі», зліва і справа кацапи, — веде далі Дмитро. — До нашої «хати» — 12 кілометрів. Командир каже: «У мене не загине жодна людина». І дав наказ іти назад. Ми обвішані гранатами, їжею, біжимо озимими полями. Падаємо, але треба піднятися. А у мене два гранатомети. Хлопці з «джавелінами», що важать по 12 кілограмів. Попри те, що ніч, небо палало. У кіно такого не знімеш, але так хотілося вірити, що це новий кадр фільму, і режисер ось-ось скаже: «Стоп! Знято». І цей жах припиниться. Але це, на жаль, не знімальний майданчик… Ми пройшли зо п’ять кілометрів, лише тоді подали сигнал нашим. Вийшли усі живі. Комбат 92-ї бригади особисто приїхав по нас на машині. Коли ми повернулися опівночі, ті, хто залишився у нашій «хаті», всі аплодували нам.
— Навіть соромно запитати, чи страшно було?
— Страшно стає тоді, коли починаєш аналізувати. А коли потрапляєш у ситуацію, це як в акторстві. Вживаєшся у роль! І нічого іншого просто не помічаєш.
— Ваша мама знала, що йдете воювати? Не відмовляла?
— Ні. Ще з моєї юності у нас так повелося, що у нашій сім’ї головний у нас — я. Саме я приймаю усі рішення, і мама мене завжди слухала. Так, переживає за мене. Але водночас пишається мною. Правда, тепер просила, казала, варто подумати, бо з моєю хворобою, може, вже не варто йти.
— І що? Цього разу маму послухаєте? Більше не повернетеся на фронт?
— Лікар мені сказала, що час покаже, як мій організм відреагує на лікування. Зараз не можу сказати. Основне лікування — не інсулін, а дієта.