«Раджу жити повноцінним життям, наскільки це можливо»
Поради психологині Олени Адамової
Психологиня Олена Адамова, експертка програми «Ранок з Україною» (телеканал «Україна») допомагає українцям конкретними порадами в нелегкий час. Пані Олена поділилася з журналісткою «ВЗ» рекомендаціями: що робити, коли нападає психологічна атака, а також коли людина відчуває, що бракує сил захищати себе і з’являються страшні думки.
— Насамперед, зробити три глибокі вдихи і видихи, поставити ноги на підлогу, якщо сидите, або стати рівно й відчути ліву ногу, потім — праву, — каже Олена Адамова. — Можете навіть це проговорити. Це може здаватись дивним, але вам просто необхідно відчути своє тіло і заспокоїтись. Потім треба уявити, що під вами двері кабіни ліфта, в яку ви кладете улюблені квіти і піднімаєте кабіну знизу вверх, вдихаючи аромат і наповнюючи ним все тіло… Ще один заспокійливий момент — ходити чи бігати по квартирі чи сховищу, присідати, віджиматись від стіни чи підлоги. І співати! І не важливо, є у вас слух чи ні — співайте, бо спів заспокоює. Не забувайте молитися, але це має бути щиро, від усього серця. Це допомагає. Знайдіть сенс життя і відчувайте, вірте у нього — це і стане вашою прив’язкою до майбутнього.
— Багато людей панічно бояться навіть самого звуку сирени…
— Коли починає лунати сирена — увімкніть музику в навушниках, бо справді звук сирени впливає на психіку.
— Як заспокоїти дітей?
— Треба взяти їх на руки і дати зрозуміти, що ви і є їхня безпека. Можна розказати їм казку або пригадати, якими ви були у цьому віці. Діти відчувають нашу енергію та наші вібрації, і коли ми почнемо заспокоюватись — вони теж відпустять ситуацію.
Читайте також: «Танцюйте, мийте підлогу, рубайте дрова! Тілу потрібний рух«
— Багато хто каже, що кілька грамів алкоголю перед сном — найкраще заспокійливе…
— Не раджу вживати алкоголь та інші психотропні речі. Краще займатися спортом, але нормовано. Якщо маєте розлади сну чи відсутність апетиту, краще зменшити фізичні навантаження. Стежте за своїм організмом і не забувайте дбати про здоров’я. Обов’язково час від часу прописуйте свої бажання і мету на сьогодні, завтра, тиждень і рік — все, що хочеться і змушуватиме вас жити.
— Багато українців стоять на роздоріжжі — тікати з країни чи залишатися…
— Я вже й сама була у стані паніки, думала, що треба збирати речі та бігти. Але потім мене заспокоїло те, що наші бабусі та дідусі змогли пережити Другу світову війну — вони вижили і відбудували майбутнє. Тому, якщо ви вирішили залишитись, як я, зупиніться і задумайтесь — що далі? Ви ж не можете перебувати у паніці та істериці до остаточної перемоги, адже ніхто не знає, коли саме це станеться. Ми не можемо місяцями чи, не дай Боже, роками сидіти у сховищі і їхати з глузду. Тому раджу жити повноцінним життям, наскільки це можливо, — незалежно від того, де перебуваєте, вдома чи за кордоном. Поверніться до роботи, особистого життя, хобі та буденних справ.
Читайте також: Як припинити істерику, «загасити» агресію та вивести людину зі ступору