«Про акторство ніколи не мріяв. Хотів бути художником чи дизайнером»
Розмова із Романом Луцьким, який зіграв головну роль у фільмі «Відблиск», представленому на Венеційському кінофестивалі
На початку вересня на Венеційському кінофестивалі відбулася світова прем’єра драматичної стрічки «Відблиск» режисера Валентина Васяновича. «Відблиск» став другою в історії українського кіно стрічкою, яка взяла участь в основному конкурсі Венеційського кінофестивалю, після фільму «Чутливий міліціонер» Кіри Муратової (1992). У цій картині зіграли двоє акторів Франківського драмтеатру імені Івана Франка — заслужена артистка України Надія Левченко та заслужений артист України Роман Луцький, який виконав головну роль.
Із нагоди Дня українського кіно за значний особистий внесок у розвиток кіномистецтва, вагомі творчі здобутки й високу професійну майстерність Романа Луцького нагороджено орденом «За заслуги» ІІІ ступеня. А ще актори театру імені Івана Франка — справжні екстремали, адже вже вдруге грали виставу на горі Піп Іван — на висоті понад 2000 метрів над рівнем моря! Цього разу це була «Енеїда».
— Романе, які враження від цього високогірного дійства?
— Картинка була красива, хоча я не грав, але піднімався разом з колегами. Перед виставою директор шукав локацію, куди краще розвернути «сцену»: щоб глядачі дивилися на акторів і на їхньому тлі була обсерваторія — тоді була б упізнавана місцевість, або ж перспективу, де синіють гори. Було обрано гори. І це виглядає особливо. Наприклад, якщо виставу записати чи фотографувати в театрі, то наживо краще, а в горах на фотографіях було ще гарніше, ніж уживу.
— Як прийшли в акторську професію? Мріяли з дитинства чи «так сі стало»?
— Я з третього курсу в театрі. Треба було зробити заміну, і мене попросили у виставу «Шлюб по-італійськи». Робота почалася у грудні 2005 року, а вже у березні відбулася прем’єра. Мені тоді було 19 років, а я вже зіграв сантехніка з трьома дітьми. Але я ніколи не мріяв про акторство. Хотів бути художником чи дизайнером. Після школи не хотів нікуди вступати, хотів рік подумати. У старших класах почав знімати весілля, мав відеокамеру. Вирішив вступати на дизайн в Інститут мистецтв, здав свої малюнки, мені сказали, що мене приймуть, але попередили, що буде важко, бо в мене не було базової освіти, лякали тим, що буду наздоганяти всіх. А виявилося, що в професії залишаються якраз люди без базової освіти… Я відмовився від цієї ідеї і взяв рік паузи, поїхав на місцеве телебачення «Галичина», щоб трохи познімати. Там мені запропонували вступати на режисуру, а перед закінченням вони мене заберуть працювати оператором, або можу вступати в Києві в Інститут театру і кіно імені Карпенка-Карого на операторський, якщо захочу. Вирішив спробувати у Франківську і вступив на режисуру естради і масових видовищ, а за операторський я забув.
З першого курсу Ростислав Держипільський хотів перетягнути мене на акторський, але я не давався, бо мені ця професія видавалася дуже залежною. Але з третього курсу у Франківському драмтеатрі з’явилися вакансії, потрібно було «ввестися» на виставу. І так воно закрутилося. Апетит приходить під час їди. З третього курсу я вже займався з акторами, хоча офіційно був на режисерському. На 5-му курсі перевівся на акторський. Некрошюс теж ніколи не планував бути режисером.
— За останні кілька років у вас були головні кіноролі: Олешка у «Сторожовій заставі», Сергія у «Сексі і нічого особистого», Петра Сколика у «Відданій», а також Тараса Шевченка у «Безславних кріпаках». І от тепер головна роль в успішній кінокартині «Відблиск»…
— Усе починалося з того, що у 2011 році кастинг-директорка Алла Самойленко шукала акторів саме із Західної України для фільму «Остання сповідь». Прийшли до нас в гримерку, записали «візитки» і через кілька днів зателефонували і запросили на проби у Київ. І паралельно мене відправили на інші проби у фільмі «Параджанов», де я зіграв Іллєнка. Тож я пройшов паралельно у два повні метри. Це було щось нереальне у 2011 році, адже при владі був Янукович, засилля російськомовної естради. На одній зі студій мені сказали, щоб я вчив російську мову без акценту, якщо хочу зніматися в кіно… Була дика ситуація з українською мовою, але після Майдану 2013−2014 років усе змінилося.
Фільм «Віддана» за романом Софії Андрухович «Фелікс Австрія» не знімався в Івано-Франківську, хоча події відбувалися саме тут сто років тому. Я думав, що під час цих зйомок буду вдома, але… Знімали під Києвом і в Чернівецькому театрі, тому що, на жаль, в Івано-Франківську втрачено все те, що мало би зберегтися… Цікаво, що у фільмі полька грала українку, а українка — польку. У фільмі «Відблиск» граю роль українського хірурга-військового Сергія, який потрапляє в полон російської армії — у ході російсько-української війни на сході України. Перебуваючи в полоні, Сергій стає свідком страшних сцен приниження, знущання та катування українців від рук російських окупантів. У ході обміну полоненими між Україною та Росією Сергія звільнили з полону, він повертається у своє колишнє цивільне життя та пробує знайти сенс життя шляхом відбудовування стосунків з його колишньою дружиною та їхньою донькою. По-новому вчиться бути людиною, бути батьком, який уміє кохати та підтримувати своїх близьких.
— Як ваша справжня — не кіношна — дружина сприймає ваші тривалі відрядження, популярність?
— Їй складно. У нас син, йому п’ять років. Розумію, як їй важко. Це щастя, що дружина мене розуміє, підтримує. Розуміє насамперед, що таке публічність, коли щодня на Facebook до тебе додається по 50 друзів. Вона розуміє, що серед друзів є й мої фанатки-дівчата, а це також частина роботи.
— Ваша дружина лікар?
— Так, психіатр. Останнє місце її роботи — відділення, де лікуються буйні психічнохворі… Насамперед вона моя чудова дружина, чудова людина, моя жінка. Інколи ми жартуємо між собою, кажемо, що згодом наш син називатиме нас «предки», «родаки», «старі». А можливо, син казатиме «моя мама — псих, а тато — клоун». Це, звісно, жарт!
— Що вас зараз найбільше тішить?
— Мене тішило, що наше кіно розвивається, — хоч і хаотично, але була масовість. Найбільше мене тішить те, що назад уже Україна не поверне. І питання мови. Я україномовний від народження. Тішуся, що є закон про мову, і що він працює. У нас багато російськомовних акторів, але за необхідності вони легко переходять на українську. Це створює хорошу внутрішню конкуренцію.
Довідка «ВЗ»
Роман Луцький народився 20 березня 1986 року в селі Боднарові Калуського району Івано-Франківської області. Батько Михайло був фотографом, тож з дитинства Роман під рукою мав плівковий фотоапарат, а у 9-му класі почав знімати весілля та інші заходи у своєму селі. Після закінчення школи Луцький вступив на режисуру естради та масових видовищ до Інституту мистецтв Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника. З третього курсу ходив на заняття до студентів-акторів, і за два роки офіційно змінив спеціалізацію. У 2008 році Луцький закінчив курс заслуженого діяча мистецтв України, професора Анатолія Грицана і народного артиста України Ростислава Держипільського та став актором Івано-Франківського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Івана Франка.
Читайте також: «Була викладачем, думала, що опинитися у світі кіно, нереально»