«Променеву терапію ніколи не розпочинають із четверга чи п’ятниці»
Що таке променева терапія, якою вона буває та за якими етапами проводиться? Пояснює лікар, котрий на цьому спеціалізується
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/442228/bez-imeni.jpg)
«Рак» — діагноз, який ніхто не хоче почути, але який лікарі щодня повідомляють своїм пацієнтам. Ми неодноразово писали, що ця недуга успішно лікується і шанси на одужання істотно зростають, якщо пухлину виявили на ранній стадії. Існує три основні методи лікування онкологічних захворювань. Це — хірургічне і хіміотерапевтичне лікування, а також променева терапія. Пацієнту не обов’язково призначають всі три, але можуть призначити, наприклад, променеву терапію, щоб зменшити розмір пухлини, після чого — операцію, аби повністю видалити новоутворення. Під час вебінару «Бути поруч», який був проведений за підтримки Nutrica, лікар з променевої терапії Національного інституту раку, член Українського товариства радіаційних онкологів Максим Палій розповів, що таке променева терапія, якою вона буває та за якими етапами проводиться.
— Суть променевої терапії полягає у контрольованому впливі іонізуючого випромінювання безпосередньо на ДНК клітини пухлини, яка втрачає можливість ділитися і «помирає», — пояснює лікар. — Є два різновиди променевої терапії — дистанційна (коли вплив на пухлину відбувається ззовні) і брахітерапія (коли цей вплив йде зсередини). До дистанційної належать всі гамма-терапевтичні установки, лінійні прискорювачі, протонна терапія, кіберніж і т.д. Брахітерапія найчастіше застосовується при гінекологічних онкозахворюваннях, пухлинах шкіри, грудної і передміхурової залози — у тіло пацієнта імплантують спеціальні аплікатори, по яких надходить радіоактивне джерело.
Дистанційну променеву терапію можна умовно поділити на три групи:
1. Застарілу (2D, яка виконується на старих гамматерапевтичних установках, які мають у своєму складі радіоактивне джерело кобальт 60). Це обладнання має дуже простий принцип дії — фізичне джерело, яке заховане в окремому екранованому місці, висувається і проводить опромінення. На жаль, в Україні досі повсюдно використовують гамматерапевтичні установки, хоча вони не відповідають сучасним рекомендаціям проведення якісної променевої терапії. Таке обладнання можна використовувати для паліативної допомоги, наприклад, якщо треба зняти больовий синдром чи опромінити кінцівки. Головна проблема таких установок — у кобальті 60. Він має малу потужність дози — всього лиш 1,17−1,33 MeV.
2. Проміжну (3D-конформну, до яких належать більш-менш сучасні лінійні прискорювачі, що доволі широко використовувалися у Європі та Америці у 1980−1990-х рр.). Головна їх відмінність від кобальтових машин — відсутність окремого фізичного джерела опромінення. Завдяки цьому вдалося підвищити потужність дози до 6−18 MeV, з’явилася можливість регулювати цю потужність та більш широко застосовувати коліматор — пристрій, вмонтований у лінійний прискорювач, який дозволяє лікарю формувати фігурне поле, необхідне для опромінення пухлини (раніше це поле мало чітку форму квадрата). Таким чином обладнання для проведення променевої терапії все менше й менше опромінювало здорові клітини пацієнта — це стало можливим завдяки сучасним коліматорам і відмові від кобальтового джерела.
3. Сучасну, яка полягає передусім у системах позиціонування пацієнта (IGRT). У лінійний прискорювач вдалося вмонтувати КТ, і тепер ми не просто лікуємо пацієнта, не просто бачимо поверхню пухлину, а можемо безпосередньо моніторити новоутворення і лікувати його з урахуванням рухів пацієнта, похибки чи ще чогось. Наприклад, пацієнт розпочав променеву терапію із наповненим сечовим міхуром. Під час наступного сеансу він уже сходив до туалету, сечовий міхур у нього спав і передміхурова залоза або пряма кишка змістилися, а ми ж їх бачили, коли сечовий міхур був наповнений.
Променева терапія — це не один візит, а 10−30. Звісно, що стан пацієнта може змінюватися. Існує така система як Tracking (на жаль, вона не дуже розповсюджена у нашій країні, бо є досить дорогою), коли у новоутворення вживлюються мітки і ми по них можемо контролювати пучок опромінення.
Можливо, ви не раз чули таку абревіатуру як IMRT. Це — система підводу дози, завдяки якій ми можемо змінювати інтенсивність дози під час лікування. Наприклад, якщо пацієнт високий, має зайву вагу, відстань до новоутворення у нього буде десь більшою, десь меншою, а завдяки згаданій системі ми можемо контролювати плавність переходу дози. У старому обладнанні виїжджало джерело, і ми отримували 1,33 MeV — не більше.
VMAT/RapidArc — це найбільш сучасна на сьогодні система променевої терапії, яка дозволяє не лише використовувати IMRT, а й зменшити тривалість лікування (тобто перебування пацієнта на столі під лінійним прискорювачем) до п’яти хвилин. За ці п’ять хвилин пацієнт отримає повну дозу, яка йому необхідна.
HD коліматори — це пристрої, які можуть формувати більш точний пучок опромінення, оскільки мають тонші пелюстки. Відтак і навантаження на критичні органи є набагато меншим. Дуже часто такі коліматори використовуються у нейроонкології — лікуванні пухлин головного й спинного мозку, та у дитячій онкології.
— Окремо зупинимося на кіберножі. Що це таке? Багато пацієнтів вважає кіберніж ледь не панацеєю і що ним можна лікувати практично будь-яку злоякісну пухлину.
— Фактично це — лінійний прискорювач, який змонтували на роботизовану руку і який таким чином отримав більший ступінь свободи. Це обладнання дозволяє проводити дуже точні сеанси радіохірургії, приміром, при невеликих утвореннях головного чи спинного мозку або передміхурової залози, коли нам потрібно опромінити не весь орган, а тільки дуже малу його частину у радикальних дозах за малу кількість сеансів. Кіберніж має дуже гарні системи візуалізації і чітко «розуміє», де розташовується новоутворення, але не варто лікувати на кіберножі всю онкологію. Це є дуже великою помилкою. Це обладнання є ефективним тільки в окремих випадках для окремих пацієнтів. Те, що кіберніж має дуже багато переваг, не означає, що на ньому можна лікувати, наприклад, руку. Так, це можливо, але, по-перше, навіщо, а по-друге, якість такого лікування буде набагато гіршою, ніж лікування на лінійних прискорювачах.
Підбір пацієнтів і новоутворень, які підходять саме для кіберножа, — досить делікатна справа, і ми мусимо чітко розуміти, що можна лікувати на цьому обладнанні, щоб отримати гарний результат, а чого лікувати не варто, бо це вже, вибачте, буде профанацією. Абияк це обладнання не використовується.
— А що таке протонна терапія?
— Це — різновид дистанційної променевої терапії, але замість фотонів ми використовуємо протони, які виробляються циклотроном (установкою-прискорювачем).
Коли нам треба пролікувати якесь новоутворення, протон доходить до цього новоутворення, і все, далі він уже не «летить» (не доходить до здорового, критичного органа), на відміну від фотона, який не може перестати рухатися далі, тобто у нього ще відбувається сповільнений рух. Одне із завдань променевого терапевта і медичного фізика — провести опромінення фотонами таким чином, щоб мінімізувати їх подальший вплив. Протон сам «розуміє», де розташовується новоутворення, доходить до нього і зникає. Доза дуже обмежена у своїй взаємодії зі здоровими тканинами. Це явище називається «пік Брегга».
Протонна терапія — перспективний вид лікування, який дуже часто використовується у дитячій онкології та у лікуванні пухлин центральної нервової системи, але він має один «мінус» — дуже високу вартість. Може коштувати 30−70 тисяч євро і більше.
Протонні центри бувають різними, проте зазвичай складаються із кількох кімнат. Зробити протон — це затратно, тож вигідніше одночасно лікувати 2−4 пацієнтів. В Україні, на жаль, протонного центру немає.
— Розкажіть, будь ласка, про радіохірургію і чим вона відрізняється від радіотерапії.
— Радіохірургія — це опромінення маленького об’єму новоутворення у максимальній повній сумарній вогнищевій дозі за 3−5 сеансів.
Радіохірургію можна виконати на трьох обладнаннях:
1. linac based — ця радіохірургія виконується безпосередньо на лінійних прискорювачах, але треба чітко розуміти, що не на всіх, а на спеціальних моделях, які створювалися саме для проведення радіохірургії. Не всі лінійні прискорювачі можуть безпечно пролікувати пацієнта за радикальною програмою у радикальних дозах за малу кількість фракцій. Ось чому треба дуже уважно поставитися до вибору такого обладнання.
2. Кіберніж, який дуже добре підходить для виконання цього завдання.
3. Гамманіж. Це система, в якій для опромінення голови використовувалося дуже багато маленьких джерел кобальту, які відкриваються згідно з планом лікування у конкретній ділянці, де є новоутворення, і її опромінює.
Головна мета променевої терапії — безпечно підвести дозу до мішені опромінення (пухлини). Ефективність променевої терапії як методу лікування напряму залежить від її якості. Якісна променева терапія — це коли лікар чітко розуміє, де розташовується новоутворення, може чітко проконтролювати дозу, яка діє безпосередньо на це новоутворення і може знівелювати зміщення (чи то пацієнта, чи то новоутворення). Важливі складові якісної променевої терапії — можливість лінійного прискорювача відстежувати дихання (наприклад, при опроміненні легень, оскільки легені — рухомий орган, а пацієнт, зрозуміло, не може не дихати у процесі лікування), верифікація плану лікування, дозиметрія і загалом злагоджена робота працівників відділення променевої терапії. Важливо зазначити, що безпека пацієнта — понад усе. Все, що відбувається, спрямоване виключно на вашу безпеку. Якщо променева терапія для вас небезпечна, ви її не отримаєте.
— З яких етапів складається променева терапія?
— Ці етапи є однаковими для всіх відділень, де проводиться лікування з використанням лінійних прискорювачів — чи то в Україні, чи десь за кордоном. Їх є три:
1. КТ топометрична підготовка. Щоб лікар знав, що він буде лікувати, пацієнту проводять КТ. З цією метою використовується звичайний комп’ютерний томограф без введення контрасту. У деяких випадках його вводять, але це не часто практикується. Під час проведення КТ топометричної підготовки вам накладуть термопластичну маску, але не завжди. Наприклад, при лікуванні шиї і голови вона накладається, а при лікуванні грудної залози чи органів малого таза це не є обов’язковим. Термопластичні маски використовуються з метою фіксації пацієнта, щоб зменшити рухи під час лікування.
2. Планування. Команді, яка проводитиме променеву терапію, потрібен час, щоб розробити детальний план лікування. Зазвичай це тиждень: у понеділок ви пройшли КТ топометричну підготовку, у наступний понеділок розпочинаєте лікування. Іноді це можна зробити трохи швидше, іноді, якщо є якісь анатомічні проблеми або дуже складна ситуація, планування може розтягнутися на півтора тижня — таке також іноді буває. Променева терапія — повністю індивідуалізована. Стандартних планів не існує. Є окремо взятий пацієнт, і для цього окремо взятого пацієнта розробляється план — тільки так. Є дні, коли ви не зможете розпочати лікування. Це четвер і п’ятниця. Чому? Бо попереду — два вихідні і немає сенсу проводити пацієнту променеву терапію два дні, щоб потім його відпустити.
3. Лікування. Якщо ви розпочали лікування (якщо вам провели перший сеанс), це означає, що все нормально. Променевий терапевт розпочав ваше лікування ще до того, як ви фактично лягли під обладнання. Є спеціальні плануючі системи — розраховуються дози, поля, і якщо все добре, якщо все відповідає нормам, тільки тоді пацієнт починає лікування. Якщо щось буде не так, пацієнт не почне лікування. Вам зателефонують і попросять, щоб ви прийшли на кілька днів пізніше. Погані плани не складаються, тому поганого лікування пацієнт не отримає.