«Було таке, що книжку скуповувало все Яремче. Аби подивитися, чи не написала Карпа про їхніх сусідів»
Відверта розмова з відомою письменницею Іреною Карпою — про творчість, виховання дітей, життя у Парижі і родину
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/438924/gistimg4376jpg1.jpg)
Письменниця, телеведуча, співачка, мандрівниця, дипломатка, мама, дружина — і це ще не все. Якщо хтось не читав книжок Ірени Карпи (а їх майже півтора десятка), то, може, пам’ятає її як ведучу МТV-Україна чи співачку (гурти «Фактично Самі», потім — Qarpa). Найновіша книжка — «Як виходити заміж стільки разів, скільки хочете» — отримала несподіване продовження — онлайн-курс від Ірени Карпи «Як вийти заміж і не шкодувати». На початку липня відбувалося закриття «Французької весни у Львові», і до нашого міста завітала Ірена Карпа — з чоловіком Людовіком-Кирилом Требюше, який виступив тут з концертом як соліст гурту «Сон сови». Під час їхнього дводенного перебування у місті Лева я поспілкувалася з письменницею.
— Два дні у Львові. Чи справдилися ваші очікування в нашому місті?
— Перед своїми виступами я завжди уявляю, що буде якийсь зал чи фан-зона зі страшними чорними офісними стільцями, і там буде сидіти від сили десять чоловік — моїх читачів. Але, на щастя, все було не так, усі місця у великому залі були зайняті. Ще хвилювалася за Луї, який мав виступ з групою «Сон сови», адже теж думала, що ніхто не прийде, нікому не цікава французька музика. Але люди були, слухали — і це приємно.
— Склалося враження, що ви більше переживали за концерт Луї, ніж за все, що було перед тим…
— За свій виступ з темою «Як бути парижанкою, якщо ти народилася в Черкасах» я була спокійна, бо знаю: хай навіть прийде десять чоловік, але які реально знають, що ти тут робиш, ніж прийде натовп, якому все одно і який хоче «їсти, пити і хороше походити». Я завжди орієнтуюся не на кількість широкої аудиторії, а на якість, тому що професіоналізм — це коли ти можеш для однієї людини зробити контент, і їй це важливо.
— Чим найближчим часом порадує своїх шанувальників Ірена Карпа-письменниця?
— Зараз працюю над детективом і трилером. Але не буду розповідати, про що це, бо потім ніхто не купить. Буде нецікаво читати, коли знатимете, що там відбувається. А в планах у мене нарешті запустити сценарій фільму, бо постійно виринають якісь підводні камені. І я так думаю, що наше з вами інтерв’ю — це останнє інтерв’ю перед тим, як піду у відпустку, тому тримайте за мене кулачки і за майбутній фільм, бо він має бути класний — це комедія. Це також письменницька робота — бути сценаристом. Просто мрію про той день, коли поставлю останню крапку, і фільм почнуть монтувати. Потім я хочу відпочити і нічого не робити. А потім хочу дописати свою книжку, яку довго вже пишу, і яку відклала, бо була зайнята своїм новим онлайн-курсом — письменницьким.
— Ваші онлайн-курси «Як вийти заміж», про впевненість у собі і письменницький курс «Моя історія» були дуже на часі в карантинний період. Чи є ідеї ще якихось тем онлайн-курсів?
— Під час живого інтенсивного курсу із завданнями «сторітелінг» у Львові виникла ідея про майстер-клас «Як не боятися публічних виступів», бо люди, читаючи свої історії, збивалися, тремтіли і руки, і голос… Але такий майстер-клас треба робити наживо. Можливо, я зроблю на кілька днів тренінг для тих, хто хоче не боятися читати публічно свої тексти. Здавалось би, сидить впевнена у собі людина, але не може нормально розповісти те, що сама ж написала, сама прожила.
— Ви понад тиждень перебували в Україні. Чи бачилися з родичами?
— Я бачила бабцю, яка зустріла мене радісними вигуками. Я не попередила її і приїхала в Черкаси. Не попереджала, щоб бабця не бігала, не готувала їсти… Напевно, найкраще, що я зробила за цей приїзд, — це побачила бабцю. Це такі щирі емоції! І ніколи не відмовляйтеся, якщо бабця хоче вам щось дати зі собою, — варення якогось, пирога чи ще щось. Беріть все! Бабці дуже важливо бути цінною. Нещодавно ми були в одній провінції у Франції, яка дуже схожа на Львівщину і Прикарпаття, — річками, невисокими горами. Так от там у деяких вікнах замість фіранок висіли квадратики, плетені гачком. І я подумала про бабцю, яка перенесла інсульт, і її пальці дозволяють їй із рукоділля тільки плести гачком. Я купила їй нитки, знайшла журнали з плетення гачком — хай плете. Бо бабусям і дідусям дуже важливо бути потрібними. Хай бабуся плете фіранку, я повішу її у себе в Парижі.
— У вашій книжці «Добло і зло» ви описуєте дитячі і підліткові роки, проведені в Яремчі. Ви не змінюєте імен своїх рідних, друзів, вчителів… Багато хто з них читав цей роман. Більше було критики чи схвальних відгуків?
— Було все! Було таке, що книжку скуповувало все місто Яремче тільки для того, щоб подивитися, чи не написала Карпа про твого сусіда. Деколи доходило до смішного. От не пригадую тільки, чи це було в цій книжці, чи в «З води, з роси і з калабані» — до речі, теж дуже смішна книжка, яка складається з коротких історій. Так от, я писала про свою маму, яка народилася в Харківській області, досі плутає букви «и» та «і», а коли виходила заміж, навіть яйця не вміла посмажити. Коли вони з татом переїхали до Івано-Франківська, а потім у Яремче, то вона такою гуцулкою стала! Правду кажуть, «не той гуцул, що родився, а хто згуцулився». Пише мені злі есемески: «Не використовуй русизми у своїх коментах, тобі це не личить!». Про одну вчительку я написала, що вона брала хабарі — пиво і шоколадки. То вона носилася з тією книжкою і казала, що це неправда, так насправді не було. А я добре пам’ятаю, що було! А ще, коли мої фотографії опублікував журнал «Плейбой», одна вчителька рвала на собі волосся і бідкалася, кого ж вона виховала. Ще була вчителька математики з фіолетовим волоссям Юлія Марківна, якої ми всі дуже боялися і яка мені досі сниться. «Карпа, я тобі поставлю „чотири“ за рік з математики!». А я: «Юліє Марківно, та я уже закінчила університет з червоним дипломом!» — «А я все одно тобі ставлю „чотири“!».
— Досвід співачки, телеведучої, якою ви були в Україні, допомагає вам у Парижі? Чи хотіли б повернутися на сцену як співачка?
— З цим досвідом мені нормально живеться у Парижі. Щодо співачки… Ми записали уже новий альбом, але ще ніяк його не видамо. Сцени мені трохи бракує. Я б хотіла повернутися до своєї публіки і боялася, що це буде неможливо зробити. Але завдяки карантину я зрозуміла, що всі публічні виступи можна робити і онлайн. Але живе спілкування не заміниш нічим.
Насправді щирість і безпосередність — це те, чого ми все життя вчимося, щоб перестати доводити, що ти хтось інший, ніж ти є. Я завжди робила те, що мені було властиве. Якщо двадцять років тому я фарбувала волосся в червоний колір, то зараз я цього не роблю. І це нормально, бо люди змінюються. Колись я мріяла стати ведучою на М-1, а мене не взяли, сказавши: «Дєвушка, тут вам нє МТV». І за іронією долі я стала першим обличчям МТV в Україні. Пам’ятаю молодих телеведучих, які читали книжку «Мистецтво бути собою». Мені їх так було шкода! Тобі двадцять років і уже проблема з тим, щоб бути собою. Краще бути собою і незручним для інших, розуміти, що тобі потрібно, ніж відповідати якимось лекалам. Але тут дуже тонка грань. Я за екологічність у стосунках. Це про взаємну повагу.
— Хотіла запитати про ваших донечок. Банально буде сказати, що це ваше найкраще творіння…
— Я їх у співавторстві зробила (сміється. — Л. П.). Бачу їх щасливими перш за все. А що вони собі оберуть — хай самі вирішують. Поки що там темний ліс і бігають коні. У мене такого не було. Я років з чотирьох знала, що хочу стати письменником (фемінітивів тоді теж не було). Одна наразі хоче стати акторкою, а друга: «Ким ти там хотіла, мамо, щоб я стала? Ветеринаром?». Я взагалі хотіла б, як кожна мама, щоб дитина стала лікарем. Але вона не погоджується, їй не цікаві люди. Вона готова собак-котів лікувати. Дуже важливо дати дітям вибір. Зараз вони значно пізніше визначаються, у них дуже швидко міняється фокусування. Сьогодні вона хоче бути художницею — розробницею аніме, завтра хоче бути актрисою, післязавтра — танцівницею, а позавчора хотіла бути булочницею.
— Щаслива жінка Ірена Карпа — це…
— …зайнята чимось корисним, тим, що подобається мені самій. Загалом, дуже важливо розуміти, що те, що я роблю, комусь потрібне. Для мене, як людини творчої, важливо, щоб мої книжки читали і потім казали чи писали, що люди відчувають. Письменницький курс, який я веду, дає змогу побачити, як змінюється писання людей, — спочатку було так собі, а потім стає значно краще. Це теж дає мені ресурс і додає мені щастя. Я дуже щаслива, коли нічого не роблю, але займаюся виживанням — рятуватися від бурі, якщо ти на висоті, і якщо тебе не змило і не знесло, то таке щастя! Мені потрібні оці гойдалки. Бо якби в мене було все рівно і гладко, я нічого не відчувала б, тому нам всім треба, як у трилерах, кудись себе кидати, робити челендж і потім з нього виходити. Я щаслива, коли я їм. У мене багато чого пов’язано з їжею, я можу всі відтінки їжі відрізняти. Я щаслива, коли гладжу свою собаку, коли собака щаслива і біжить на волі, — для мене це теж щастя. Щаслива, коли мене діти обіймають і щось хороше мені кажуть. Я щаслива, що в мене є близька людина, від якої мені не хочеться тікати. Він мене нічим не бісить — для мене це велике щастя.
Довідка «ВЗ»
Ірена Карпа — українська письменниця, співачка, журналістка, телеведуча. Народилася 8 грудня 1980 року в Черкасах. Вчилася у художній школі. 1998 року вступила до Київського національного лінгвістичного університету на відділення французької філології. Закінчивши навчання 2003 року, отримала ступінь магістра іноземної філології за спеціальністю «англійська та французька мови». У творчому доробку Ірени майже 15 книжок і 10 аудіоальбомів. У 2015−2019 роках — перший секретар з питань культури Посольства України у Франції. Виховує двох доньок від другого шлюбу. Останні 5 років живе у Франції. Третім чоловіком Ірени Карпи став нащадок Віктора Гюго Людовік-Кирило Требюше.