«Вірус переміг світ технологій і вказав на місце людини»
Відомий польський соціолог в ексклюзивному інтерв’ю «ВЗ» розповів, до яких глобальних змін призвела пандемія
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/436765/piontkowski.jpg)
«У світі існують тисячі аналітичних центрів, які прогнозують, як буде розвиватися світ. Попри те, що епідемії інфекційних хвороб не є чимось новим для нас (не так давно, у 2003 році, мали спалах SARS-CoV-1, MERS, вірусу Ебола), попри те, що були попереджувальні сигнали, жоден із цих осередків не передбачив пандемії 2020 року! Як могло так статися?!», — роздумує керівник департаменту проблем соціального здоров’я Університету Марії Кюрі-Склодовської, засновник та керівник Незалежної лабораторії соціології медицини у медичному університеті Любліна (Польща), автор понад 240 наукових публікацій, професор надзвичайний, доктор габілітований Влодзімєж Пйонтковскі. В ексклюзивному інтерв’ю «Високому Замку» науковець розповів, хто міг отримати зиск від пандемії і як вірус за останні півтора року змінив цей світ.
— Журналісти британської газети Daily Mail з посиланням на результати дослідження британського й норвезького вчених Ангуса Далгліша і Біргера Сьоренсена заявили про те, що SARS-COV-2, ймовірно, створили у лабораторії китайські науковці і, щоб «замести сліди», висунули версію про походження вірусу від кажанів. Я — не прихильниця конспіраціонізму, але чи не здається вам підозрілим, що ось так, нізвідки взявся вірус, який вже півтора року не залишає людство у спокої?
— У Польщі багато людей є прихильниками теорії, що цей вірус навмисно випустили з лабораторії. Американські вчені, які спеціалізуються на вивченні кажанів, стверджують, що навіть якби ці тварини й справді були джерелом вірусу, не могли б його передати людям. То як тоді SARS-CoV-2 міг «перескочити» на людину? Деякі зоонози можуть передаватися людині, якщо вона споживає в їжу м’ясо інфікованих тварин, але важко собі уявити, щоб хтось їв кажанів. Навіть у Китаї немає такої традиції!
Цей вірус сконструйований так, щоб міг довго циркулювати. Але чи був він штучно створений, чи випадково перейшов до людини, однозначної відповіді на це запитання, напевно, не отримаємо ніколи. Що знаємо точно, що вірус буде й далі мутувати, тож нічого не залишається, як навчитися жити з цією загрозою.
— Маємо демографічний вибух, який деякі вчені розглядають як один зі сценаріїв соціального колапсу, що може призвести до глобальної катастрофи. Згідно з прогнозами, до 2100 року населення Землі може збільшитися майже до 11 мільярдів. Вірус міг бути створеним з метою депопуляції світу?
— Приріст населення відбувається не у багатих країнах. Вони, навпаки, вимирають, бо жінки там народжують трагічно мало дітей. Демографічний вибух спостерігаємо у найбідніших країнах, і, попри старання кількадесят міжнародних організацій, щепити там людей (від Covid-19. — Авт.) наразі не вдається. Їм не можуть передати хоча б частину вакцин — попри те, що виробники щотижня нарощують обсяги виробництва. Не знаємо, яким реально є рівень смертності, наприклад, в Африці, бо там немає ні тестів, ні вакцин. А це цілий континент. Covid-19 б’є найбільше по чисельності цих бідних країн, де зберігається висока народжуваність, і це є дорогою (хоч і звучить цинічно) до депопуляції світу. Бачите, що коїться в Індії? Які жнива збирає чергова версія мутації вірусу? Можемо звести нашу розмову до балачок про теорію змови, та аби щось стверджувати, необхідно довести, що існує зв’язок. Але погляньмо на кінцеві ефекти. Основні демографічні втрати внаслідок Covid-19 фіксуються у країнах т. зв. третього світу, де жінки народжують мінімум по 3−4 дитини. Не дивно, що задаємо собі питання: це було зроблено навмисно чи це збіг обставин?
— За даними міжнародної благодійної організації Oxfam, щонайменше дев’ять власників великих фармацевтичних компаній, які виготовляють вакцини від коронавірусу, стали мільярдерами. Їхній сукупний статок збільшився до понад 19 мільярдів доларів США!
— Хто виграв від пандемії? Ви вже відповіли — Big Pharma, тобто 11 фармацевтичних концернів, які заробляють на пандемії мільярди доларів. І якщо нам потрібно буде щороку ревакцинуватися, вони зароблятимуть такі суми, які не заробляв ніхто до них.
— Жорсткий локдаун, обмеження контактів, ізоляція, введення надзвичайного стану, зобов’язання носити маски, дотримуватися соціальної дистанції — все це не могло не вплинути на міжлюдські стосунки. Але, на щастя, тепер ми можемо контактувати один з одним за допомогою цифрових технологій, а отже, можемо пережити ще не одну пандемію.
— Думаю, ви зі мною погодитеся — більш важливим є контакт обличчя в обличчя. Хіба що ми поставили собі за мету змінити людину, переконструювати її особистість, аби вона відвикла від суспільних контактів.
Контакти обличчя в обличчя складно проконтролювати. Коли я спілкуюся, як оце зараз із вами, по Zoom, хтось може нас цензурувати, може вести запис нашої розмови. Або ж я можу вирішити, що більше не хочу розмовляти, клікнути «мишкою» по екрану і залишити наш відеочат.
Чому терористи не користуються мобільними телефонами та Інтернетом? Бо так їх неможливо контролювати.
Техніка має величезні плюси, але коли ви входите у свій смартфон, планшет чи комп’ютер, одночасно потрапляєте під контроль.
Як стверджував французький філософ ХІХ ст. Оґюст Конт, автор чотиритомної праці «Система позитивної політики», «людина є істотою соціальною». Більшість людей, щоб нормально функціонувати, повинні мати фізичний контакт з іншими особами. Ось чому у медицині у ситуації болю або вмирання таким важливим є дотик до хворого. Сам дотик! Вже не кажу про вербальний контакт, про близькість іншої особи. Це знижує рівень болю.
Людину у ХХІ столітті не можна ось так раптово відрізати від суспільних потреб. Як кажуть мої студенти, спілкуватися через монітор комп’ютера — це як смакувати тістечком через вітрину кондитерської.
Очевидно, ми й далі будемо спілкуватися онлайн (я, наприклад, сьогодні не можу приїхати до Львова, а ви — до Любліна), але не може бути так, щоб ми з 2021 року перевели 80% контактів людства у цифровий вимір. Ви бачите, що коїться з молодим поколінням: йдуть по вулиці й дивляться у смартфон.
Молоде покоління, узалежнене від ґаджетів, не має здібностей до «живої» комінукації. В умовах гібридної війни (це описано у книзі Марка Елсберга «Black out. Завтра буде запізно»), перше, що буде здійснено, — це хакерська атака на постачальників електроенергії, і впродовж одного тижня всі цифрові засоби зв’язку перестануть працювати (крім військових, які мають окреме джерело живлення). Це так легко зробити, і це буде «кінцем світу» для тих, хто не має навику життя без цифрової комунікації .
Не забуваймо про те, що користування ноутбуком і смартфоном шкодить здоров’ю. Йдеться не тільки про погіршення зору (зауважте, скільки людей ходить в окулярах, а частина, чого ми не бачимо, носить контактні лінзи).
У нашому університеті на факультеті математики, фізики та інформатики у спеціальній залі влаштовують покази для школярів. Вмикають смартфон або ноутбук і одночасно — спеціальний контраст, який «засвічує» електромагнітне поле. Зала наповнюється фіолетовим кольором, який розповсюджується у радіусі щонайменше 5 метрів довкола екрану. Мусимо усвідомити, що якщо ми цього не бачимо неозброєним оком, це не означає, що цього не існує. Це — той аспект, про який дуже мало говориться.
Нещодавно мав розмову з професором дитячої онкології. Каже, досі лікарі не виявляли такої кількості випадків раку мозку у дітей і молоді, а він цією проблемою займається понад 50 років. Частково це пов’язано з тим, що є краща діагностика, але на неї можемо списати лише кількадесят відсотків. Безперечно, потрібно ще довести зв’язок одного з іншим, проте інтуїція підказує лікарю-клініцисту, що ці пухлини — наслідок постійного контакту з електромагнітним полем.
— В Україні багато батьків виступають проти дистанційного навчання. Ви як до цього ставитеся?
— Школи і університети — це можливість соціалізації. Соціалізація не буде успішною, якщо дитина чи молода людина спілкується зі своїми ровесниками та педагогами виключно онлайн. Для цього потрібен живий контакт. Звичайно, ці контакти можуть (і повинні) відбуватися з використанням масок, з дотриманням соціальної дистанції, але, на мою думку, вони повинні бути. Інакше будемо мати ментальні проблеми, психічні хвороби, у нас буде виникати відчуття самотності, відчуття виключення з наявних соціальних зв’язків.
— Але ми не можемо боротися з діджиталізацією, що прогресує.
— Але можемо вчити дітей безпечно користуватися цифровим світом, розповідати їм про його плюси й мінуси. Повинні бути спеціальні заняття, і у деяких польських школах вони вже проводяться.
Концерни зацікавлені у просуванні цифрового світу. Вони рекламують нам переваги 5G. Але чи має для пересічної людини значення, що вона отримає повідомлення на п’ять секунд швидше (за винятком війська і ще, може, фондової біржі)? Не має.
— У ВООЗ визнають: у світі існує нерівний доступ до вакцин, тож подолати пандемію не вдасться так швидко, як би хотілося.
— 27 країн ЄС уклали угоди з шістьма основними виробникам вакцин на поставки їхніх препаратів. Проте у лютому-березні цього року стало відомо, що фірми намагаються розірвати ці контракти, щоб продати вакцини за вищими цінами.
Pfizer має великий завод у Бельгії. Попри те, що він розташований на території ЄС, цей завод не виробляв вакцини для потреб країн ЄС, а продавав їх Великій Британії, яка вже не входить до складу ЄС, США та іншим багатим країнам з-поза меж ЄС (Швейцарії, Норвегії тощо). Це був перший сигнал, що коїться щось недобре. Єврокомісія домоглася, щоб поставки вакцин були регулярними. Але були ці два місяці, коли ми запізнювалися з реалізацією програми щеплень.
Нерівномірний розподіл вакцин показує, що світ поділений економічно.
Бідніші країни (поза межами ЄС) — у ще гіршій ситуації, ніж ми. Їхнє населення щеплять вакцинами, які не мають світових сертифікатів. Наприклад, російською. Словаки її закупили, перевірили біохімічний склад і порівняли результати досліджень з інформацією, яку отримали від виробника. Реальний склад вакцини не збігався з тим, що було заявлено. Вибухнув міжнародний скандал — від російської вакцини словаки відмовилися (згодом Міністерство охорони здоров’я Словаччини дозволило в екстреному порядку вакцинувати «Спутнік V», однак у перші дні зробити щеплення нею зголосилося лише 3 тисячі людей. (Словаччина друга у ЄС, після Угорщини, схвалила використання цієї вакцини. — Авт.).
— Дослідження показують, що пандемія негативно вплинула на подружні зв’язки. У країнах Західної Європи показник розлучень за цей період сягнув 50% і вище.
— Сім'я є основним елементом, який поєднує людей, соціалізує їх, інтегрує. Коли сім’я розпадається, люди не є закоріненими ні національно, ні культурно, ні історично, коли вони не мають власних помешкань (я зараз говорю про багаті країни, бо там люди воліють не осідати на якомусь одному місці), є одинаками, без міцних соціальних зв’язків, зокрема зв’язків зі старшим поколінням, без дітей, залучені у цифровий світ, ними дуже легко управляти. Але чому так відбувається? Кому залежить на тому, щоб управляти сотнями мільйонів людей? Щоб легко їх переміщати з місця на місце у глобалізованому світі (сьогодні людина працює у Польщі, а завтра корпорація відсилає її в Індію чи у Бангладеш)?
Homo socius повинен жити у мікроструктурах, що добре функціонують, які сьогодні розпадаються. Цифровий світ — привабливий, економить кошти (перевівши університети онлайн, можна звільнити до 70% адміністрації), є швидким, але він не вберіг Європу від економічної кризи, не дозволив приборкати пандемію протягом півроку. Вірус переміг світ технологій і вказав на місце людини. Природа показала, що ми не можемо її перехитрити, що мусимо підтримувати міжлюдські стосунки. Жоден цифровий еквівалент не замінить безпосередніх міцних близьких соціальних зв’язків — ні у родинах, ні у школах, ні в університетах. Інакше цей світ перестане бути людським, і це вже буде якийсь інший світ. Але питання, чи хочуть люди такого світу?