«Навіть якщо перебіг Covid-19 був важким, із виходом на роботу не зволікайте»
Відомий психотерапевт розповів, чому хворим, які перенесли коронавірус, варто якнайшвидше повернутися до звичного способу життя
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/435530/z1540389425a237i.jpg)
Пандемія Covid-19 триває вже понад рік, і весь цей час людство перебуває у стані невизначеності. Епідеміологи роблять обережні прогнози щодо того, коли світ зможе повернутися до звичного життя. Адже досі невідомо, наскільки довго триватиме імунітет після вакцинації… За такої невизначеності вкрай важливим є, зокрема, те, якими будуть наслідки пандемії для людської психіки. Чому коронавірусна інфекція викликає психічні порушення та як не допустити депресії і зменшити тривогу? Про це ми запитали завідувача кафедри психіатрії і психотерапії факультету післядипломної освіти Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького Олександра Фільца.
— Учені з Оксфордського університету детально проаналізували історії хвороб 60 тисяч пацієнтів, які перенесли Covid-19. І з’ясували, що 20% з них скаржилися на нервово-психічні розлади протягом трьох місяців після одужання.
— Коли говоримо про пацієнтів, яких можна віднести до категорії «довготривалого» (long) Covid-19, з більш тривалим перебігом і, відповідно, більш тривалим періодом відновлення, то на ті чи інші нервово-психічні порушення скаржиться, думаю, значно більше, ніж кожен п’ятий.
Ще на початку минулого століття (1917−1918) призабутий на сьогодні (ймовірно, через епізоди колаборації з нацистською психіатрією перед Другою світовою війною), але свого часу відомий німецький психіатр-клініцист Карл Бонгеффер зауважив важливу клінічну особливість реакцій головного мозку на пряме його ураження. Усі інфекції (як, зрештою, і всі отруйні речовини), які токсично впливають на функції головного мозку, мають стандартний та однотипний перебіг. Це означає, що незалежно від виду інфекції чи типу отруєння (а також внаслідок важких травм голови і мозкових катастроф) виникають одні й ті ж симптомокомплекси та синдроми. Іншими словами: впливи на головний мозок різні, а реакції його на ураження — стандартно типові. Якщо спостерігаємо один із цих типових синдромів, то знаємо: «Ага, йдеться про пряме та безпосереднє ураження головного мозку».
Серед усіх синдромів, які описав Бонгеффер, є один особливо специфічний — т. зв. синдром органічної, тобто мозкової астенії — слабкості і тіла, і психіки.
Не випадково за Covid-19 маємо чимало випадків, коли ураження головного мозку супроводжується розладами кишківника. Covid-19 часто, власне, й починається з кишкових розладів. Адже кишківник — це орган зі складною та самостійною нервовою регуляцією. Має приблизно таку ж кількість нервових клітин, як і головний мозок. Тож коли нервова тканина уражається системно, то вона уражається і у головному мозку, і у кишечнику. До дисфункції кишечнику і вираженої слабкості пізніше приєднуються розлади уваги та пам’яті. Ці розлади можуть тривати довго, але згодом потрохи компенсуються. Тому те, що називаємо Long Covid, — це повільний і поступовий вихід зі стану інфекційного отруєння нервової системи.
— Чому в одних пацієнтів нервово-психічні порушення виникають, а в інших — ні? Від чого це залежить?
— Коли у людини виникає психоз, то це не тільки тому, що біологічно людина має готовність зреагувати психозом на певні обставини. А ще й тому, що у той момент, коли біологічний захист слабне (у випадку з Covid-19 ослаблюється імунна система, а за всіх психічних розладів — психічний захист), на цю тимчасову слабість захисних механізмів накладається важка соціальна ситуація (наприклад, людину звільнили з роботи), внутрішньопсихічні переживання, різні внутрішні конфлікти. Коли три фактори — психічний, соціальний і біологічний — накладаються один на одного в один і той же час, тоді й виникає психічний розлад.
А далі зрозуміти Covid-19 дуже просто. Ця недуга, що виникає спочатку як біологічне ураження головного мозку, призводить до затяжної астенії (тривалої слабкості), поєднаної з розладами пам’яті та уваги. Це — один із характерних і типових синдромів, описаних Бонгеффером. Його наявність вмикає інший механізм — переживання з приводу небезпечного захворювання, можливостей його вилікування і наслідків. Цей душевний стан кожна людина переживає по-своєму. Одні читають багато літератури, інші — бігають по лікарях. Треті кажуть: «Мені це все байдуже. Я не буду звертати на це уваги». Четверті — починають скуповувати ліки, приймати різні вітаміни. Це — психологічна реакція на те, що людина боїться Covid-19, боїться самого діагнозу як такого.
— А як Covid-19 призводить до депресії?
— Зважаючи на всю різноманітність поглядів і концепцій, наявних у ЗМІ й фахових виданнях, позицій численних «експертів», які суперечать один одному, у людини, яка ще не хворіла, вже виникає певне психологічне переживання: «Що мені з цього зрозуміло?» і «Що я повинен робити?». Далі — підключається біологічний фактор — сам вірус, який впливає і на імунну, і на нервову систему. Ще далі — маємо психологічне переживання страху діагнозу. І якщо на це накладається нарешті третій важливий — соціальний — фактор або фактор соціальної дезадаптації (наприклад, людина довго не може повернутися до звичного способу життя), може виникнути депресія. У людей, у яких збігаються ці три фактори, є високий ризик виникнення депресії. І вона може бути першою депресією у їхньому житті.
— Як розпізнати депресію?
— Критеріїв дуже багато, але є кілька базових.
Перший — розлади сну з ранішнім пробудженням і дуже важкий, поганий, похмурий настрій у першій половині дня. Після обіду трохи «розвиднюється» і песимізм дещо зменшується.
Другий — це відсутність бачення будь-яких перспектив («немає майбутнього», «майбутнє — неприступне і чорне»).
Третій — це відчуття своєї абсолютної нікчемності і у зв’язку з цим самозвинувачення себе у тому, чого людина насправді не робила.
Четверте — це життєве ослаблення. Ми, психіатри, називаємо це «ослабленням вітальності» — з людини ніби «випустили повітря».
Нарешті, п’яте — це характерна триєдиність основних проявів: зниження настрою, зниження спроможності мислити і зниження фізичної активності.
Це — основні ознаки, але у людей дуже по-різному буває, тому закликаю не займатися самодіагностикою. Порадьтеся зі своїм сімейним лікарем. Сімейні лікарі зараз достатньо компетентні у цих питаннях, бо їх вчать розпізнавати первинні депресивні прояви. Також можете відразу, без скерування сімейного лікаря, звернутися зі своєю проблемою до психіатра.
— Чи спостерігали ви різницю між пацієнтами, які хворіли легко і які хворіли важко, особливо якщо вони перебували на ШВЛ?
— Як показує наш клінічний досвід, при Long Covid у тих людей, які хворіли важкими і особливо важкими формами, періоди слабкості та періоди порушень концентрації пам’яті й уваги є більш тривалими. Попереджаємо таких пацієнтів, що вони будуть довго переживати свій Covid-19. Але наголошуємо, щоб вони якнайшвидше повернулися до звичного способу функціонування, почали тренувати свою увагу та пам’ять і менше думали про наслідки. Тоді у людини принаймні не буде ризику депресії, та й тривога зменшиться. Бо за умови активного повернення до звичного функціонування будуть «виключатися» психологічний та соціальний фактори провокування депресивного розладу. Як показують наші спостереження, дуже часто це спрацьовує. Маємо багато пацієнтів, які вже виписалися з лікарні додому і хотіли доліковуватися, їхати на санаторну реабілітацію. А ми казали: «Ні, не так. Треба виходити на роботу і працювати!» Тоді все компенсується природним шляхом, бо ми два із трьох компонентів (внутрішнє психічне переживання і соціальний фактор) відразу відсуваємо.
— Українці — «ветерани Апокаліпсису». Ми без кінця переживаємо якісь труднощі: Чорнобиль, лихі 90-ті, економічна криза 2008 року, війна на сході… Виглядає на те, що ми настільки вже «загартувалися», стали настільки «товстошкірими», що тепер нам — хоч трава не рости. Навіть коли Україна встановлювала антирекорди із захворюваності, багато людей продовжували вперто ігнорувати карантинні обмеження…
Якби ви тоді, коли у нас діяла «червона» зона, за один день могли побувати у Відні, Барселоні і, скажімо, у Токіо або в інших країнах, де Covid-19 «палає», і подивилися б, як реагують люди, то ви б побачили, що одні сидять у ресторані і «мають у носі» Covid-19, інші — ходять по місту без масок, треті — у масках, четверті — жартують і п’ють пиво, а п’яті — похмурі, насуплені, пересуваються швидко, щоб мінімально перетинатися з іншими людьми. Тобто ви побачите цілий спектр різних реакцій. Думати, що ми, українці, позначені якимось «знаком Божим», що ми або дуже чутливі, або дуже нечутливі, що ми «зліплені з іншого тіста», це — радше матеріал для певних публіцистичних інтерпретацій. Люди є носіями і господарями усього можливого спектру переживань — що в Україні, що за кордоном. Звісно, існують певні культурні відмінності. Жителі Африки, Південної Америки, В’єтнаму, Індії чи Китаю, можливо, переживають це все трохи по-іншому, ніж ми. Але це тому, що там культура переживання є трохи іншою, інші форми реагування на певні загрози. А біологічно і психологічно ми всі однакові.