«Приводити до присяги нардепа, обраного у дивний спосіб, — це плювок в обличчя суспільства»
Вибори у Надвірній стали викликом для демократії і закону. Так оцінює те, що відбулося у в/о № 87, один із найбільш кваліфікованих фахівців виборчого права в Україні — заступник голови Центрвиборчкому у 2004−2019 роках Андрій Магера
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/433051/magera.jpg)
— Пане Андрію, чи має силу й повноваження ЦВК відновити справедливість, яку, очевидно, було порушено під час проміжних виборів у Надвірнянському окрузі?
— Надіслано протокол окружної виборчої комісії (ОВК) про підсумки голосування у межах одномандатного округу. Цифри у ньому ЦВК не може змінити — навіть своїм вольовим рішенням. Хіба що — скерувати скарги про бездіяльність ОВК. Водночас ЦВК не те що може — а зобов’язана взяти до уваги усі рішення судів щодо цього округу, які набули законної сили. Тобто якщо є судове рішення, що ставить під сумнів якісь дії ОВК, ЦВК повинна керуватися цим рішенням як документом. Закон, на жаль, не вказує, що у такому випадку далі має робити ЦВК: повертати ОВК протокол про підсумки голосування для нового його складення чи самій складати цей протокол? Але якщо є прогалина у законодавстві, це, певною мірою, розв’язує руки ЦВК. Якщо судові рішення підтверджують усі попередні протоколи і рішення ОВК, то у ЦВК немає іншого варіанта, як скласти протокол поо результати виборів. Водночас члени ЦВК залишають за собою право написати «окрему думку» і долучити її до протоколу ЦВК. Таку «окрему думку» у подальшому дуже рідко беруть до уваги у судах. Але це ще не крапка у процесі. Дії ЦВК щодо складення підсумкового протоколу також може бути оскаржено. І адмінсуд може зобов’язати ЦВК вчинити якісь дії, якщо мали місце порушення. Тож окремі думки членів ЦВК теж можуть бути предметом судового розгляду.
— Громадянському суспільству вибори у Надвірній нагадали виборче свавілля СДПУ (о) у квітні 2004 року на перегонах у Мукачевому. Багато хто називає надвірнянські вибори репетицією влади перед новими президентськими і парламентськими перегонами…
— На жаль, є неприємний осад від цих виборів. Щодо процедур — можливо, десь щось було дотримано, щось недотримано. Але треба говорити про більш глобальні речі. Про те, чи було дотримано засад виборчого процесу? Наприклад, принцип загального виборчого права, принцип рівного виборчого права. Чи було взято до уваги повідомлення про те, що у масовому порядку кількасот виборців змінили свою виборчу адресу на адресу у цьому 87-му окрузі? Чи хтось досліджував ці моменти? Як і чи досліджував хтось дотримання принципу чесних виборів?.. На моє переконання, те, що мали місце факти проникнення до окружної виборчої комісії за відсутності членів ОВК, породжує багато різних думок. Зокрема про те, що з цими документами в ОВК могло щось трапитися. Однозначно це треба розслідувати!
Якою може бути подальша доля цих виборів? В ОВК певною мірою зв’язані руки. На відміну від суду. Навіть попри те, що у законі встановлено заборону на визнання недійсним голосування у межах округу, суди можуть діяти, виходячи з принципу верховенства права. Згадаємо президентські вибори 2004 року в Україні. Тоді Верховний суд згідно із Цивільно-процесуальним кодексом не мав повноважень визнати вибори недійсними. Але Верховний суд вийшов із принципу верховенства права, зі статей 8, 124 Конституції, і акцентував увагу на тому, що неможливо достовірно встановити результати виборів — внаслідок порушення засад і принципів виборчого процесу як напередодні дня голосування, у день голосування, так і під час підрахунку голосів, встановлення підсумків голосування. Думаю, у нинішній ситуації суди, у разі подання до них відповідного позову, теж повинні були б детально проаналізувати всі ці моменти, взяти до уваги події 2004 року і ухвалити законне, справедливе рішення. Тому що приводити до присяги народного депутата, обраного таким дивним способом, — це був би плювок в обличчя суспільства, яке хоче чесних, справедливих виборів у країні.
— Спробуйте себе в ролі політичного оракула і спрогнозуйте розвиток подій у 87-му окрузі. Вірастюка «узаконять»? Видадуть йому мандат народного депутата? Чи суди «не проковтнуть» виборче свавілля?
— Може бути кілька сценаріїв розвитку подій. Як на мене, найбільш імовірними з них є два. Перший варіант: коли Вірастюка визнають обраним народним депутатом, він складає присягу — і на цьому ставлять крапку. Другий варіант — коли ЦВК встановлює результати виборів, оголошує переможцем Вірастюка. Але в судовому порядку результати виборів у цьому окрузі буде де-факто анульовано. І рішенням суду ЦВК буде зобов’язана призначити повторні вибори у цьому окрузі. Перший варіант є більш імовірним.