«Мета усіх вакцин — навчити імунітет боротися проти реального вірусу»
Співзасновник Українського центру охорони здоров’я (UHC) Павло Ковтонюк пояснив, як працюють різні вакцини від Covid-19. І розповів, поставок яких препаратів слід чекати в Україні
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/432533/ep0lzii3400x400.jpg)
Вакцинація в Україні просувається найповільніше в Європі. Настільки повільно, що, за прогнозомспівзасновника Українського центру охорони здоров’я (UHC) Павла Ковтонюка, якщо нічого кардинально не зміниться, цей процес може затягнутися аж до 2023 року. За станом на 30 березня, вакциновано лише трохи більше ніж 231,5 тисячі осіб. Причин є дві: дефіцит вакцин (у світі та Україні зокрема) і недовіра населення до вакцинації. Згідно з нещодавнім опитуванням соціологічної групи «Рейтинг», вакцинуватися Covishield готові лише 27% опитаних українців. Майже половина вважає, що безпечними є лише деякі з вакцин. Найбільше українці довіряють вакцинам, виготовленим у США, Великій Британії і країнах ЄС (близько 50% респондентів).
Недовіра до вакцинації — явище не нове. Павло Ковтонюк нагадав про потужну антивакцинальну кампанію, яка проводилася у середині 2000-х років. Після неї охоплення вакцинацією впало до дуже низьких рівнів. «Я також не народився переконаним вакцинатором. У мене також були сумніви щодо того, чи ефективні вакцини загалом, чи всі їх потрібно використовувати, і чи вакцини з одних країн кращі, ніж вакцини з інших. Я шукав факти і з часом зрозумів, що питання вакцинації — це не питання дискусії. Так само, як не може бути дискусії з приводу того, пласка Земля чи кругла, і чи обертається вона навколо Сонця чи Сонце навколо неї», — розповідає експерт у першому епізоді свого просвітницього подкасту «Здоровий інтерес». «ВЗ» публікує цитати Павла Ковтонюка з епізоду про те, що українцям варто знати про вакцини проти ковіду. Повний епізод можна послухати тут.
Як можемо знати, що та чи інша вакцина — безпечна та ефективна
— Більшість з вакцин, про які ви чули, є безпечними й ефективними. Вони допущені до використання, бо пройшли всі фази досліджень. Таких фаз є п’ять. Перші дві — доклінічні. Їх проводять вчені у лабораторіях з використанням різного обладнання або ж на тваринах. Інші три проводять за участі людей.
Перша фаза випробувань вакцин на людях проводиться на невеликій кількості добровольців. Досліджується базова безпека та імунна відповідь вакцини: чи вона у принципі безпечна і чи у принципі працює. Друга фаза залучає більше людей — сотню або кілька сотень, і на цій фазі досліджуються певні особливості дії вакцини (наприклад, як вона діє на людей різного віку, різного етнічного походження або статі). Коли ми вже переконалися, що вакцина базово є безпечною і що базово вона діє, тоді починається третя фаза — рандомізовані плацебоконтрольовані дослідження на десятках тисяч людей. Одній групі людей вакцину дають, іншій — не дають, а дають плацебо. Ні дослідники не знають, яку вакцину вони дають, ні люди не знають, яку вакцину отримують.
Ця третя фаза є найбільш важливою, і саме після неї ми дізнаємося, що вакцина — повністю безпечна та ефективна. Також у результаті цієї третьої фази досліджень отримуємо цифру ефективності. Для коронавірусної вакцини все, що більше ніж 50%, у принципі можна використовувати. Так говорить ВООЗ. Але, безумовно, чим більша ця цифра, тим краще.
Якими бувають вакцини
— Наразі існує чотири види вакцин, які відрізняються між собою технологією виробництва. Головна мета вакцини — навчити імунітет боротися проти реального вірусу ще до того, як він потрапить в організм. Це таке собі «навчання у тренувальному таборі» перед тим, як потрапити у «бойові умови». Відрізняються ці вакцини тільки тим, як вони це «навчання» проводять.
Перші — цілоклітинні види вакцин, в яких використовується справжній вірус. Учені беруть вірус і або його сильно ослаблюють, або взагалі інактивують (практично вбивають — вірус не може розмножуватися або ж не може викликати хвороби). «Пакують» цей вірус в ампули з вакциною і вводять його нам під час щеплення. Таким чином організм виробляє імунітет до вірусу. Такі вакцини, як Sinovac і Sinopharm (обидві — китайського виробництва), якраз і використовують цю технологію.
Другий вид вакцин називається «субодиничні», або «білкові». Тут використовується не цілий вірус, а його шматочок. Якщо говоримо конкретно про коронавірус, то використовується його спайковий білок. Що це таке? Ви, напевно, бачили зображення коронавірусу в Інтернеті. Це — така кулька, на якій розташовуються шпички. Ці шпички — це і є спайкові білки. Їх відламують і використовують як матеріал, який вводять нам зі щепленням і на який наш організм виробляє імунну реакцію. Така технологія використовується, зокрема, в американській вакцині Novavax.
Третій вид вакцин — т. зв. аденовірусні, або векторні вакцини. Шматочок вірусу вводиться в інший вірус — аденовірус. Це — штучний вірус, виведений у лабораторії, який не може нікому завдати шкоди і який використовується для того, щоб занести у наш організм те, що потрібно вченим (а конкретно — частинку коронавірусу). Компанія AstraZeneca і російський Інститут Гамалеї, який розробив вакцину «Спутник V», використовують саме цю технологію.
Четвертий тип вакцин — мРНК-вмісні. Це доволі нова технологія, коли вірус взагалі не використовується. Ані цілий, ані його частинка. Використовується шматочок РНК вірусу (код, частинка інформації про те, як цей вірус виглядає), який і вводиться нам зі щепленням. Потрапивши в організм, він «розповідає» нашим клітинам про те, які білки виробляє вірус, і тоді вже наші клітини починають самостійно виробляти ці білки. Відповідно, імунна система вчиться працювати з ними та їм протидіяти. Але з цими вакцинами є одна проблема. Ця мРНК (інформація, яку вакцина нам передає) є дуже нестійкою, тож потребує специфічних умов зберігання (дуже низьких температур — 70°С-80°С). Такі вакцини на сьогодні розробили дві американські компанії — Pfizer і Moderna.
Яка з цих вакцин краща
— Усі хороші. З чим це можна порівняти? Є, наприклад, одяг. Одяг може бути з хутра, а може бути синтетичним. І той, і той — теплий, але у першому випадку треба використовувати шкіру тварини, а у другому — ні. Так само з вакцинами. В одних технологія передбачає використання вірусу, а в інших — ні, але це не означає, що одна вакцина краща, а друга — гірша. Тож якщо постане вибір, якою вакциною щепитися, то у більшості випадків про це думати не потрібно. Потрібно дивитися на дані про її безпеку та ефективність, які оголошуються за результатами досліджень.
Чи можна довіряти вакцинам, які були розроблені так швидко
— Якщо пам’ятаєте історію, то знаєте, що більшість винаходів, особливо технологічних, були розроблені під час якогось лиха — війни, кризи, пандемії. Ця пандемія винятком не стала. Вона показала, що коли це дуже потрібно, то світова наука може досягати серйозних результатів. Водночас було кілька чинників, які посприяли цьому результату. По-перше, у вчених вже були певні попередні знання про коронавіруси. У 2002 і 2012 роках уже були спалахи інших коронавірусів — SARS-CoV і MERS, обидва — на території Південно-Східної Азії. Вчені усього світу думали над створенням вакцини проти цих коронавірусів, і певні розробки були вже тоді. По-друге, розробка вакцини проти Covid-19 показала, що вчені можуть дуже класно між собою спів-працювати — ділитися інформацією, технологією, помилками, зрештою. А ще уряди країн світу виділили безпрецедентні обсяги фінансування на розробку цих вакцин. Ці три чинники допомогли за дуже короткий термін (приблизно 11 місяців) зробити так, що на сьогодні ми маємо близько 100 кандидатів у вакцини, які перебувають на різних фазах клінічних досліджень. Кілька десятків із них — на третій, фінальній фазі, і близько десятка — вже допущені до використання у різних країнах.
Тут є ще один важливий момент. Він стосується допуску вакцини до використання. Більшість країн пішла на певний ризик. Вакцини ще не пройшли останньої фази, не показали високих показників ефективності, але країни вже давали замовлення заводам на виробництво цих вакцин.
Існують різні швидкі механізми допуску вакцин до використання. Основний називається «допуском до екстреного використання». Коли у країні виникає якась надзвичайна ситуація (у нашому випадку пандемія), уряд зважує вигоди і ризики від використання цієї вакцини і приймає рішення про те, що краще вакцину використовувати, ніж не використовувати. Більшість з відомих нам вакцин були допущені до використання саме за цим механізмом. Пізніше, коли вони вже пройшли третю фазу, країни зітхнули з полегшенням, оскільки дізналися, що ці препарати є справді ефективними й безпечними. В окремих випадках не пощастило, але, на щастя, таких випадків було дуже мало.
Існують й інші механізми допуску. Це, наприклад, допуск до обмеженого використання, коли вакцина застосовується не до всього населення, а до певних категорій. Наприклад, так робили у Китаї, де одну з вакцин використовували для вакцинації військовослужбовців, але не використовували для вакцинації інших людей.
Є ще низка механізмів, які пропонує ВООЗ, — допускає певні вакцини до екстреного використання або ж використовує процедуру прекваліфікації. І та, і та означає, що ВООЗ дозволяє використовувати вакцину або в обмеженому режимі, або у повному обсязі. Як правило, авторизація вакцини з боку ВООЗ є знаком якості, який країни використовують для того, щоб допускати вакцини на своїй території.
Який механізм допуску використовується в Україні
— Нещодавно наш парламент прийняв закон про прискорену процедуру реєстрації ліків і медичних виробів, який якраз і передбачає прискорену процедуру допуску. Працює це так. Україна дивиться на країни, яким довіряє (а це, як правило, країни Заходу, а також Китай та Індія), і якщо там вакцина була допущена до використання або екстреного, або повністю, то вона має право на те, щоб за п’ять днів бути так само допущеною до використання в Україні. Зараз на цю процедуру в Україні подалися три вакцини: Sinovac (Китай), Pfizer/BioNTech (США-Німеччина) та «оксфордська» вакцина AstraZeneca (Велика Британія). Ще одна вакцина — Novavax (США) — також невдовзі проходитиме процедуру допуску. Наразі вона не зареєстрована у жодній країні світу, тому ми ще чекаємо на неї.
Коли ці вакцини надійдуть в Україну
— Україна має контракт на невеличку поставку вакцини Pfizer/BioNTech (трохи більше ніж 100 тисяч доз). Це дуже мало, але принаймні хоч щось.
По-друге, маємо контракт на поставку вакцини Sinovac — близько 2 млн доз. Це також небагато, а крім того, з цим контрактом є певні проблеми. Надійних даних про високу ефективність цієї вакцини поки що немає. Єдині дані, відомі науковій спільноті, свідчать про те, що ефективність цієї вакцини — трохи більше ніж 50%. А у контракті України та виробника Sinovac сказано про 70% як мінімально допустиму вимогу.
Третє джерело, з якого нам можна очікувати на вакцини, — глобальна ініціатива COVAX, яка дозволяє країнам отримати вакцини як гуманітарні поставки. За правилами цієї ініціативи, країни можуть отримати вакцини у кількості, аби охопити щепленнями 20% свого населення.
Нарешті остання можливість — контракт з індійським Serum Institute, який виробить для України 12 млн доз вакцин AstraZeneca та Novavax. Цей контракт для України здобула міжнародна організація Crown Agents, якій уряд України довірив закупівлю вакцин.
Чи з’являться вакцини на комерційному ринку і чи можна буде їх купити в аптеці або ще десь
— Офіційна позиція уряду — наразі ні. Уряд буде намагатися викуповувати всі вакцини, які завозитимуться в Україну через приватні канали. Але думаю, що на ринку вони з’являться доволі скоро. Тут річ у тім, що на сьогодні у світі є глобальний дефіцит вакцин, але, як це часто буває, за дефіцитом іде профіцит. Виробники розженуть на повні потужності свої заводи і почнуть активно поставляти вакцини в країни. Виникне їх надлишок, і тоді, безумовно, в українських комерційних компаній з’явиться багато можливостей привозити вакцину в Україну.