«Пандемія Covid-19 частково посприяла тому, що знизилася захворюваність на вірусний гепатит А»
На думку головного спеціаліста Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Г У Держпродспоживслужби у Львівській області Романа Якуца, «це пов’язано з обмеженнями роботи закладів громадського харчування. Збудник гепатиту, А передається з брудними руками»
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/431963/iakuts.jpg)
За даними Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України і Держпродспоживслужби (фахівці збирали дані щодо захворюваності населення Львівської області на гострі кишкові інфекції у 2020 році і проводили їх аналіз), захворюваність на вірусний гепатит, А порівняно з попередніми роками знизилася, зокрема серед дітей до 17 років.
Порівняймо. У 2017 році було зафіксовано 88 таких випадків, у 2018 — 54, у 2019 — 51, а торік — лише 33, з них 11 — у дітей віком до 17 років.
Як розповів «ДЗ» головний спеціаліст Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області Роман Якуц, усі ці випадки, виявлені у 2020 році, реєструвалися на 14 адміністративних територіях Львівщини. Перевищення інтенсивного показника захворюваності (1,31) епідеміологи зафіксували у Радехівському районі (6,32), Стрию (5,11), Стрийському і Золочівському районах (4,52) та Дрогобичі (4,21). Серед дитячого населення перевищення інтенсивного показника захворюваності реєструвалося у Радехівському і Буському районах.
— Як бачимо, у попередні роки захворюваність на вірусний гепатит, А була вищою, ніж минулого року. Ви, як епідеміолог, можете знайти цьому якесь пояснення? Гепатит А, наскільки мені відомо, передається з брудними руками. Люди стали частіше мити руки?
— Певну роль у зменшенні розповсюдження гепатиту, А відіграло введення карантинних обмежень на території України у зв’язку з поширенням гострої респіраторної хвороби Covid-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Не в останню чергу цьому сприяла нестабільна робота закладів громадського харчування (закриття або ж обмеження їх діяльності). Як наслідок, менша кількість громадян контактувала з харчовими продуктами, водою, предметами побуту, які потенційно могли б викликати це захворювання.
— Раніше ви виявляли поодинокі випадки захворювання чи все-таки вірусний гепатит, А характеризується спалахами в організованих колективах? Як, наприклад, це є у випадку з кором чи епідемічним паротитом: приходить у клас одна дитина з інфекцією, після чого хворіє вже пів класу.
— Реєстрували і поодинокі випадки, і спалахи в організованих колективах. Наприклад, у 2017 році захворіло четверо учнів Львівського міжрегіонального вищого професійного училища залізничного транспорту. У 2019 році — семеро студентів Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка, які проходили практику на гідробіологічній станції в Одесі.
— Розкажіть, будь ласка, детальніше про це захворювання. Як воно передається?
— Вірусний гепатит, А — це гостре небезпечне інфекційне захворювання з групи кишкових інфекцій з фекально-оральним механізмом передачі інфекції. Збудником хвороби є вірус, який виділяється у навколишнє середовище з випорожненнями хворого і потрапляє в організм здорової людини через забруднені харчові продукти, воду, предмети побуту, брудні руки (при недотриманні правил особистої гігієни).
— А як знати, що це — гепатит, А (інфекція, яка уражає печінку), а не просто легке харчове отруєння?
— Захворювання характеризується симптомами загальної інтоксикації і, як ви добре зауважили, переважним ураженням печінки та травного тракту.
Джерело інфекції — хвора людина. Найчастіше — та, яка хворіє на легкі, атипові, безжовтушні форми. Не знаючи про те, що хвора, продовжує відвідувати організовані осередки та інші громадські місця.
Хвороба, як правило, не починається раптово, а якщо й починається — то її форма не є гострою. Інкубаційний період триває від 7 до 50 днів, але найчастіше — від 15 до 35.
Основні симптоми вірусного гепатиту А:
- підвищення температури тіла;
- втрата апетиту;
- помірні болі у животі;
- нудота та блювота (але не обов’язково).
- Через кілька днів з’являються ознаки жовтяниці:
- пожовтіння склер очей, слизових та шкіри;
- темна сеча;
- світлі випорожнення.
Хочу наголосити, що хвороба може мати безжовтушну форму.
— Зараз ми бачимо спад захворюваності. Дифтерія, наприклад, характеризується циклічністю спалахів. Вірусний гепатит, А також має свою циклічність?
— Циклічні підйоми захворюваності на вірусний гепатит, А фіксуємо кожні 7−10 років. Тобто кожні 7−10 років відбувається масове зростання захворюваності. Більшість населення старшого віку вже контактували з цим вірусом і мають до нього імунітет. Відтак при новій хвилі захворюваності великий ризик захворіти мають діти молодшого віку і школярі, а також молоді люди, які раніше не контактували з хворими. Також для вірусного гепатиту, А характерна осінньо-зимова сезонність.
— Тобто весною у принципі боятися цієї хвороби не потрібно?
— У лютому випала велика кількість снігу, тому виникла суттєва загроза підтоплень домогосподарств, місць загального користування, сміттєзвалищ і скотомогильників. А це може призводити до забруднення водоносних горизонтів та, відповідно, води у криницях, як індивідуального, так і громадського користування, природних джерел. Це може викликати зростання захворюваності на вірусний гепатит А.
— І як захистити себе та своїх близьких?
— Щоб не допустити погіршення санітарно-епідеміологічної ситуації у тих районах, де є загроза виникнення надзвичайних ситуацій, Держпродспоживслужба акцентує особливу увагу на забезпеченні необхідного запасу реагентів, знезаражувальних речовин і реактивів для очищення та знезараження питної води і проведенні посиленого відомчого лабораторного контролю за якістю питної води, у тому числі з джерел децентралізованого користування в умовах проходження льодоходу, повені і паводків, що передбачено у рішенні обласної комісії техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 27 січня 2021 року (протокол № 1) на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від
— Це — з вашого боку, відповідної служби, завданням якої є стежити за санітарно-епідеміологічною ситуацією. А що може зробити пересічна людина, щоб уникнути інфікування?
— 1. Не вживати воду для господарсько-питних потреб із сумнівних джерел.
2. Перед тим, як використати воду з джерел децентралізованого водопостачання (колодязів, каптажів тощо), прокип’ятити її.
3. Вживати воду гарантованої якості, що підтверджується постійним виробничим лабораторним контролем (тобто ту, яка подається із джерел централізованого водопостачання).
4. Якщо немає можливості використовувати якісну воду, віддавати перевагу бутильованій воді промислового виробництва.
5. Перед тим, як вживати в їжу овочі та фрукти, ретельно їх мити.
6. Не купувати продукти на стихійних ринках.
7. При приготуванні страв дотримуватися технології, температурного режиму та часу приготування.
8. Регулярно мити руки з милом (після відвідування громадських місць, туалету тощо).
— А якщо симптоми хвороби вже з’явилися, як діяти?
— З появою перших ознак захворювання слід негайно звернутися по кваліфіковану медичну допомогу. У жодному разі не займайтеся самолікуванням!
— Від вірусного гепатиту В можна вакцинуватися. Від гепатиту С вакцини не існує. А чи можна зробити щеплення від гепатиту А?
— Так, є вакцина, яка здатна забезпечити вам додатковий захист від гепатиту А.