Суїцид підлітків: як запідозрити і запобігти
Україною прокотилася хвиля підліткових суїцидів. За три тижні п’ятеро підлітків у Києві та області загинули від падіння з висоти. Одна дівчинка померла, випивши 40 пігулок спазмолітиків. Її подругу госпіталізували у реанімацію. Подібна історія трапилася на Черкащині, де дві однокласниці випили по 10 таблеток того ж препарату
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/431172/1.jpg)
Що спонукає підлітків до суїцидів, як зауважити перші «дзвіночки» і що з ними робити, розповіла дитячий психіатр Юліана Маслак.
Чому діти і підлітки вчиняють суїцид?
До суїциду однаково схильні як дівчатка, так і хлопчики. Причиною можуть стати труднощі у сім’ї чи у спілкуванні з однолітками, домашнє насильство, булінг у школі, нерозділене кохання, відчуття нерозуміння, відсутність підтримки, відчай, розпач, розчарування.
70% самогубців мали депресію. 90% - інші психічні розлади. Суїцид стається тоді, коли в один момент сходяться декілька факторів: дитина не може витримати всього, що з нею відбувається, не має підтримки від інших і не бачить надії на те, що може щось змінитися.
За статистикою, спроб покінчити з життям — у 25 разів більше, ніж самих самогубств. Однак з черговою спробою у людини зменшується страх померти.
Як зауважити проблеми у підлітка?
Робити періодичні скринінги. Сімейні лікарі або педіатри під час оглядів повинні запитувати не тільки про те, чи щось болить, а й про настрій.
Якщо дитина каже, що роздратована, часто злиться, «вибухає», їй не подобається багато речей, у неї немає друзів чи що вона «нікому не потрібна», це ознака, що щось не так. Підлітків можна запитувати, чи хотіли б вони покінчити з життям. Якщо вони кажуть, що так, необхідне негайне додаткове обстеження у психолога, психотерапевта чи психіатра, щоб зрозуміти причину.
Батьки, вчителі або інші близькі люди можуть самі побачити тривожні зміни.
Якщо дитина засмучена, плаксива, роздратована, пропускає заняття, має безсоння, стала гірше вчитися, обманює, вживає психотропні речовини чи алкоголь — це «прапорці» для батьків.
Серед підлітків також поширене самоушкодження- кусання себе, порізи, подряпини, гасіння цигарки об тіло і навіть «троянди» на шкірі.
Таким чином вони намагаються відвернути емоційний біль і привернути увагу дорослих.
Це не означає, що дитина готується скоїти суїцид, але це значить, що треба подбати про її психічне здоров’я.
Як діяти, якщо підліток, ймовірно, думає про суїцид?
1. Сховати зброю, гострі предмети, таблетки, ремені та інші речі, які можуть стати знаряддям для самогубства.
Дослідження показують, що коли немає предмета, яким можна себе вбити, це знижує ризик суїциду.
2. Спілкуватись.
У більшості випадків діти повідомляють батькам про свої проблеми і наміри. Якщо дорослі їх не слухають, вони перестають про це говорити та можуть закриватися у собі.
Завдання батьків — бути поруч з дітьми, підтримувати їх у важких ситуаціях.
Якщо була відкрита заява про суїцид або спроба його вчинити, насамперед варто дати дитині відчуття безпеки. Обійняти, підтримати і лише після цього запитати, чому вона хотіла це зробити.
Наступний етап — запропонувати вихід з проблеми: якщо є депресія чи булінг у школі, допомогти позбутися цього. Також необхідно розповісти своїй дитині, чому варто жити. Нагадати про її плани та мрії.
3. Пояснити правила безпеки в Інтернеті.
Про це варто говорити так само, як про правила руху на дорозі чи необхідність миття рук.
Не варто забирати телефон, бо не він є проблемою. Щасливі діти, які мають добрі стосунки з батьками і ровесниками, не будуть «зависати» на поганих речах і грати у «групи смерті», а також вчиняти самогубство тому, що це зробив хтось із оточення.
4. Якщо поведінка дитини становить загрозу для неї, потрібно звертатися до лікарів.
В окремих випадках потрібна госпіталізація, після якої важливо допомогти дитині повернутися до звичного життя.
В Україні, на відміну від закордонних країн, після лікування у психіатричному стаціонарі є ризик отримати образливе клеймо. Тому батьки повинні подбати, аби такого не сталося.
Наталія Хвесик для газети «Добре здоров’я»