«Претензії Зеленського до США шкідливі, можуть завадити майбутньому просуванню України в НАТО…»
Що не так робить українська влада — погляд колишнього урядовця
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/429122/semerak-in.jpg)
Початок цьогорічного політичного сезону в Україні ознаменувався багатьма резонансними подіями. Здебільшого зі знаком «мінус». Влада продовжила колекціонувати скандали, які стали наслідком її непрофесіоналізму, непатріотизму. Такої думки дотримуються не тільки аналітики, а й політики-опоненти, які донедавна самі були владою. Серед них — член двох «постмайданних» урядів Остап Семерак. Розмовляємо з ним про кризові явища на українському «Олімпі» та їхні корені.
— Минуло 17 місяців з того часу, як ви перестали бути міністром екології та природних ресурсів. Чи стежите за тим, як працює команда «нових облич»? Які враження від її роботи?
— Невеселі. З великою прикрістю спостерігаю за спробами монополізувати владу в одних руках. Ця спокуса може спричинити недемократичний розвиток країни. Дивуюся з великого рівня непідготовленості людей, яких залучають до державного управління. Відсутність досвіду, помножена на брак політичної зрілості, а у багатьох випадках — ще й відсутність патріотизму, призводять до недолугого керівництва державою. Немає стратегії розвитку країни, нема комунікації з громадянами про те, що треба робити, що і як робиться…
— До порушеного вами питання кадрів — у новинах прочитав, що наш міністр оборони Таран не розмовляє і не вітається з начальником Генштабу Хомчаком. Наче малюки у дитсадку…
— Більше того, з’явилася інформація, що ці воєначальники судяться між собою… Таких ексцесів, на жаль, багато. Згадайте «НП» у Службі безпеки, де одного високопоставленого офіцера звинуватили у тому, що організовував вбивство генерала СБУ. А візьміть провалену спецоперацію із затримання «вагнерівців». Ще один штрих до тієї ж теми — корупційна історія із заступником глави Офісу президента Татаровим. Якщо подивитися на все це здалеку, то складається враження, що маємо справу з антиукраїнською, проросійською агентурою, яка пронизала весь державний організм, маніпулює суспільною думкою, скеровує урядові рішення у бік, протилежний від тих цілей, які українське суспільство ставило під час Революції Гідності.
— Різко негативну реакцію у суспільстві отримали недавні «енергетичні» рішення Кабміну. Зокрема, про відкриття українського ринку для російської електроенергії, яку спочатку постачали нам із Білорусі, а тепер уже роблять це напряму…
— Це справжня катастрофа! Бо у Росії немає ринкової ціни на електрику, на газ чи нафту. У Росії є політична ціна на енергоресурси! Це політична зброя Кремля! Проти всіх. «Північний потік-2» — політична зброя проти Європейського Союзу, Сполучених Штатів і України. У цій війні електроенергія сьогодні виходить на перше місце навіть порівняно з вуглеводнями. Тому, що нею живляться верстати, електромобілі, холодильники, комп’ютерні мережі… Купуючи електроенергію не у вітчизняних виробників, ми гробимо їх. Наші потужності не працюють. Не інвестуємо у власний розвиток, у людей, які працюють на наших енергооб’єктах. Не поліпшуємо технологій ядерної енергетики — те саме із вугільною, гідро-енергетикою. Купуючи нібито дешеву російську електроенергію, призводимо до занепаду власного виробництва. Вже не кажу про те, що у такий спосіб фінансуємо армію країни-агресора. Уявіть собі, що ми, не дай Боже, у своїй енергетиці проходимо точку неповернення, коли не матимемо свого виробництва. Росія виставить нам ціну у двадцять, у сто разів вищу, ніж тепер! І ми станемо повністю залежними від Москви.
— Кілька днів тому президент Володимир Зеленський дав розлоге інтерв’ю програмі Axios, що виходить на американському кабельному каналі НВО. Як би ви оцінили висловлені тези — зокрема докори на адресу Заходу щодо відсутності його рішучої підтримки України під час анексії Криму, нашого «нечленства» у НАТО, зволікання з постачанням вакцини проти коронавірусу?..
— Це було ганебне інтерв’ю! Боюся, що Зеленський так і не усвідомив, якої шкоди завдав нашим національним інтересам своїми «розглагольствуваннями»…
Це інтерв’ю могло бути дуже важливим для України, бо було першим після вступу на посаду нового президента США. Джозеф Байден зробив серйозні повороти у зовнішній політиці США, вони торкнуться й України. Америка є промоутером цінностей, на яких будується світ. Україна проголосила принципи свого демократичного розвитку, означила перспективи членства в ЄС і НАТО. І коли лідер демократичного світу починає вибудовувати оновлені відносини з іншими державами, дуже важливо, якою, в якому світлі він бачить у цих процесах Україну. Дуже важливо також було почути ініціативи офіційного Києва. США є нашим стратегічним партнером, допомагають нам у воєнному протистоянні з Росією. Надають нам зброю, фінансову, експертну допомогу, допомагають обстоювати енергетичну незалежність. Тому всі хотіли почути голос України, очікували ініціатив від Зеленського…
Для прикладу, відразу після перемоги Байдена Європейський Союз ухвалив Декларацію трансатлантичної співпраці із новою адміністрацією США. ЄС запропонував Штатам спільну роботу із глобальної модернізації системи охорони здоров’я, спільну роботу зі збереження планети — починаючи від змін клімату, закінчуючи новими технологіями. Інші напрями співпраці — діджиталізація всього світу, захист прав людини, розвиток демократичного устрою у всьому світі. Ми побачили прозорий амбітний план відновлення співпраці між Європою і США. Україна як частина Європи, як країна, яка намагається інтегруватися до ЄС, повинна була проявити себе приблизно так само.
А що ми отримали? Почули інтерв’ю ображеного молодого чоловіка, який два роки працює президентом і який за цей час нічого не досяг. Заяви Зеленського завдали шаленого удару по нашому іміджу, по нашій співпраці зі США — ми це ще відчуємо. Прямим текстом президент України звинуватив Сполучені Штати, в особі президента Байдена, у тому, що ми не є членами НАТО. Зеленський не розуміє, що НАТО — це військово-політичний союз, який, крім обов’язку захищати своїх членів, встановлює критерії набуття цього членства. І робить правильно! У кожного з нас теж є свої стандарти. Ми, скажімо, не запрошуємо до себе в гості людину, з якою нам некомфортно, яка не відповідає загальноприйнятим правилам поведінки, — бо не впевнені, що ця особа може вчинити. Так само і в НАТО, у цьому клубі серйозних світових країн. Там не хочуть непрогнозованих членів, які поводяться не так, як заведено. Досягти високих критеріїв членства у НАТО через внутрішні реформи — це наша домашня, а не чиясь інша робота!
Зеленський міг би висловити якісь критичні зауваження на адресу США, якби, скажімо, упродовж двох років свого президентства зробив усе можливе і неможливе для того, щоб в Україні відбувся поступ, а НАТО ігнорувало б ці досягнення. Лише у такому разі можна було б апелювати до країн-лідерів Північноатлантичного альянсу. Претензія Зеленського до США щодо нашого «нечленства» у НАТО є не те що безпідставною — вона є шкідливою, такою, що може завадити майбутньому просуванню України в НАТО.
— У згаданому інтерв’ю Зеленський також сказав: «Якби я тоді (у 2014 році. — І. Ф.) був президентом, ми б усі вмерли в Криму, але ми б туди „зелених чоловічків“ не пустили»…
— Коли Російська Федерація анексувала Крим, у мене, як у тодішнього члена уряду, був доступ до «червоних папок» з інформацією найвищого рівня секретності. Не можу розкривати змісту цих папок, але скажу таке: краще впоратися із ситуацією, аніж впоралася Україна тоді, за керівництва в. о. президента Олександра Турчинова, не можна було. Мета і завдання України та її очільників тоді полягали не в тому, щоб «покласти» всю армію, всіх добровольців. Нам тоді потрібно було виграти час — щоб зміцнитися, створити світову антипутінську коаліцію. І при тому — зберегти життя людей. Усе це було зроблено.
А Зеленський тоді виступав на концертних майданчиках. Мене вразив його виступ у Юрмалі, де він знущався з України, порівнював її з порнозіркою. Зеленському разом з його колегами, які нині керують країною, треба було записатися у добровольці, взяти зброю у руки, йти на Перекопський перешийок і там тримати оборону. Він цього не зробив. Більше того, у ЗМІ була інформація, що він уникав повісток в армію…
Якби ми діяли так, як нині пропонує Зеленський, це призвело б до краху української армії, добровольчого руху, вся територія країни була би беззахисною перед російською агресією.
Жаль, але з уст Зеленського ми знову чуємо непрофесійний наратив, який транслюють російські медіа. Наші громадяни повинні критично мислити, а не купуватися на будь-які дезінформаційні вкидання.
— У своєму інтерв’ю американцям наш президент висловив незадоволення і щодо постачання вакцини проти коронавірусу…
— Це теж була дуже дивна претензія до представників Заходу. Зеленський сказав, що йому соромно стояти із простягнутою рукою і просити вакцину. Так, сьогодні нам, на жаль, уже доводиться стояти із простягнутою рукою. Тому що всі далекоглядні лідери держав давно законтрактували цю вакцину ще на етапі, коли фармакологічні компанії тільки-но почали роботу над вакциною. Скажімо, Європейський Союз, дбаючи про своїх громадян, законтрактував вакцину як мінімум у шести виробників із дво-, триразовим запасом… Я не чув, щоб наша урядова команда вела які-небудь переговори про такі закупівлі. Президент, прем’єр-міністр, міністр охорони здоров’я заявляли, що ми отримаємо сучасну вакцину через європейський інструмент Covax. Ця ініціатива передбачає забезпечення вакциною бідних держав, по суті, країн третього світу. Україна такою, слава Богу, не є. Торік у нас з бюджету було виділено пристойні гроші у так званий ковідний фонд (які, до слова, так і не було освоєно у повному обсязі). Із цього фонду будували дороги. Колишній міністр фінансів Ігор Уманський назвав цей проєкт «Великим крадівництвом»…
Вчасна вакцинація була важлива ще і з точки зору розвитку нашої безпеки, економіки. Якщо країну не вакциновано, якщо тут лютує пандемія, вживають обмеження щодо середнього і малого бізнесу, страждає і великий бізнес, падає споживання. Посилюється соціальна напруга, страх у суспільстві.
Як колишній член уряду не можу уявити, щоб Кабмін не працював над питанням вакцини. Не проведено роботи із закупівлі вакцини, хоча кошти були. Це або антидержавницька дія, або дурість. І одне й друге вимагає усунення цих людей від державного управління.
Чинний прем’єр-міністр Ізраїлю (там найбільш високий рівень щепленого населення) сказав, що до 1 квітня вакцинація в його країні завершиться. І що для того, аби забезпечити Ізраїль необхідною кількістю вакцини, він особисто провів 16 раундів переговорів із директором американської компанії Pfizer. Ось вам рівень відповідальності! Ізраїльському прем’єру не впала шапка з голови. В умовах війни ця країна є мобілізованою, знає свої загрози і виклики. Розуміє: якщо ізраїльські вояки на фронті будуть лежати хворими, а з «тамтого» боку щеплені воїни противника наступатимуть, це створить загрозу існуванню їхньої країни.
В Україні така ж ситуація. Крім одного нюансу — у нас інший президент, інший прем’єр. Я переглядав сайт глави держави. За останні декілька місяців там немає жодного повідомлення, що він спілкувався з керівництвом Pfizer чи AstraZeneca. Зате є повідомлення про те, хто привітав Зеленського із днем народження, або інші дивні новини.
Ми бачимо приклади зовсім різних типів політичної культури…
Зеленський не просто якийсь феномен, який не знати звідки взявся. Цю людину привели до влади виборці. Вони можуть помилятися — так буває. Але вони повинні розуміти, що сталося. І готуватися до наступних виборів у парламент. Вони будуть доволі скоро — через два з половиною роки. Часу залишилося не так уже й багато. Людям треба навчитися критично мислити, оцінювати…