«Не встановлюйте діагнозів на основі „симптомів“, які придумали ще наші бабці»
Лікарка-інфекціоніст Леся Радковська розповіла, як запобігти бактерійним і вірусним інфекціям та глисним інвазіям і лікувати їх
«Віруси є, були і будуть, тому що вони, як і ми, хочуть жити. Зараз всі насторожені: з’являються симптоми ГРВІ, і люди відразу думають, що це Covid-19. Здають різні аналізи, проходять обстеження, вимагають скерування на ПЛР та ІФА-тест, самостійно записуються на КТ. Всього цього робити не варто. Зверніться до свого сімейного лікаря, і він розкаже, як діяти далі», — таку пораду дала українцям лікарка-інфекціоніст, сімейна лікарка Леся Радковська на онлайн-прийомі, організованому БФ «Таблеточки».
— Як зміцнити імунітет?
— Люди думають, що якщо вони куплять чарівні пігулки в аптеці чи в Інтернеті, то будуть здорові. Насправді це не дуже дієво, але так робить більшість.
В імунітеті важливими є багато складових, і до них належать також вітаміни, але тільки деякі. Вітаміни потрібно приймати лише тоді, коли виник їх дефіцит. Якщо людина не має медичної освіти, вона не знатиме, чи є у неї дефіцит і які саме вітаміни, які препарати та яку дозу їй слід приймати. Комплексні вітамінні препарати не зашкодять, але й користі з них особливої не буде. Важливо їсти багато овочів, фруктів, риби — продуктів, які є надзвичайно корисними для нашого організму. Харчування повинно бути збалансованим.
Від вас залежить, що обрати — пігулку чи здоровий спосіб життя. Лікарі радять багато рухатися, але для цього не обов’язково записуватися у спортзал. Припаркуйте свою машину далі від дому чи місця роботи. Якщо пересуваєтеся громадським транспортом, вийдіть на дві зупинки раніше. Висипляйтеся. Організм за все це вам потім подякує.
— Як зрозуміти, що організму не вистачає якихось вітамінів?
— Спочатку відвідайте свого сімейного лікаря, який огляне вас, вислухає скарги, скерує на обстеження і за потреби призначить відповідні ліки. Наприклад, за допомогою аналізу крові можна визначити рівень вітаміну D в організмі — чи його достатньо, чи, навпаки, є дефіцит. Україна розташована у таких географічних широтах, що практично все населення потерпає від нестачі цього вітаміну. Його симптомами є поганий сон, поганий настрій і погане засвоєння кальцію.
Дефіцит заліза проявиться ламкістю нігтів і випадінням волосся. Тож коли з’явилася така проблема, як випадіння волосся, не завжди потрібно шукати кращий шампунь. Але на стан шевелюри може впливати не тільки нестача заліза, а й дисбаланс гормонів щитовидної залози. Тут все дуже заплутано, тому стверджувати, що оскільки у вас є такий-то симптом, це означає, що є дефіцит такого-то вітаміну, не можна.
— Які ще аналізи, крім аналізу на вітамін D, можна здати, щоб визначити нестачу тих чи інших вітамінів?
— Приватні лабораторії пропонують цілий спектр таких аналізів. Але просто так здавати їх не варто. Коли є великий дефіцит вітамінів, з’являються специфічні клінічні ознаки. Важливо регулярно відвідувати лікаря — тоді він знатиме ваші слабкі місця, ваші хронічні захворювання. Якщо у вас вже є певне захворювання, це означає, що вашому організмові чогось не вистачає. Наприклад, при виразковій хворобі може бути дефіцит заліза і вітаміну В12. У такому разі лікар скерує вас на аналізи, щоб визначити, чи цей мікроелемент і вітамін — у нормі. Коли болять м’язи, це означає, що вам може бракувати калію та магнію і т.д.
— Які вітаміни обрати? Можливо, варто пропити БАДИ?
— БАДи не мають доказової бази і не вважаються лікарським препаратом. Варто вживати тільки ті препарати, які мають доказову базу, — тільки тоді можна бути певним, що вони справді подіють.
— А рекомендували б профілактично приймати омега-3?
— Найкраще споживати жирні сорти риби один раз або двічі на тиждень, і тоді не буде потреби приймати омега-3 у таблетках. Так ви покриєте потребу організму у цих поліненасичених жирних кислотах і отримаєте набагато більше користі, ніж від альтернативи у вигляді таблеток.
— Чи правда, що при заморожуванні вміст омега-3 у рибі зменшується?
— Звичайно, що краще їсти свіжу рибу, бо у свіжій зберігається більше мікроелементів та й загалом всього корисного. Але якщо немає можливості купити живу рибу, то варто віддати перевагу рибі неглибокої заморозки. Проте не раджу купувати цей продукт на стихійних ринках!
— «За рекомендацією лікаря приймаю комплекс вітамінів двічі на рік — у жовтні і квітні. Можливо, варто пити окремі вітаміни, а не цілий комплекс?»
— Можете й надалі приймати комплекс вітамінів, якщо склад препарату збалансований і ви не приймаєте його у високих дозах. Якщо у вас є значний дефіцит тих чи інших вітамінів, комплексний препарат його не покриє. Але якщо незначний, то він і справді допоможе. Якщо ваш лікар діагностував у вас дефіцит кількох вітамінів, можете спокійно приймати тільки ті вітаміни, які є у вас у дефіциті.
— А якщо організму не вистачає коферменту Q10?
— Потрібно обговорити це зі своїм лікарем. Необхідно зрозуміти, чому його не вистачає, де він втрачається, та обговорити тактику лікування.
— Чи потрібно проводити профілактику глисних інвазій, як ми проводимо її нашим котикам і собачкам?
— Ні. Єдиною профілактикою глистів є дотримання правил гігієни. Аскаридами ми інфікуємося від інших людей — домашні улюбленці у цьому не винні.
— Чи дієвими є народні засоби — часник, полин?
— Є ліки, діючі речовини яких діють на конкретного паразита, і тільки це є доказовим лікуванням.
— Які симптоми глисної інвазії? Чи правда, що якщо дитини скрегоче зубами, то у неї є глисти?
— Ні. Це зовсім інша патологія, яка називається бруксизмом. Дитина ввечері подивилась емоційний фільм або виконала домашнє завдання, тобто отримала емоційний імпульс. Потім може цілу ніч скреготати зубами. М’язи надміру скорочуються, і зуби труться один до одного. Якщо проблема серйозна, на ніч потрібно одягати капи. Також робляться певні ін’єкції, які дозволяють заблокувати ці м’язи. У будь-якому разі після 18.00 емоційні навантаження бажано зменшити.
— А якщо дитина дуже полюбляє солодощі?
— Діти люблять їсти солодощі, а особливо, коли їм це забороняють, і це жодним чином не пов’язано з глистами.
— Кашель може бути симптомом наявності паразитів в організмі?
— Таке буває при аскаридозі, але кашель тоді не схожий на звичайний. Личинка виходить з дихальної системи і подразнює слизову, після чого потрапляє у травну систему. Покашлювання триває кілька днів, тобто протягом періоду «мандрівки» личинки. Але часто люди помилково думають, що це — бронхіт або пневмонія. Про аскаридоз думають в останню чергу.
— А поганий апетит?
— Поганий апетит може бути у будь-кого — і у дорослого, і у дитини. Можливо, дитині просто не смакує їжа, яку ви їй пропонуєте. Кажуть, коли дитина нічого не хоче, крім солодкого, то у неї напевно глисти. Але глисти не вибирають, що їсти. Поганий апетит жодним чином не пов’язаний з глистами. Як і атопічний дерматит. Важливо, щоб дитину оглянув лікар. Раджу батькам не встановлювати діагнозів на основі «симптомів», які придумали ще наші бабці.
— Ми згадували про кашель… Чи кожен кашель потрібно лікувати?
— Коли хтось починає кашляти, відразу всі хочуть цей кашель лікувати, але не завжди це треба робити. Кашель може мати безліч причин, починаючи від алергічних проявів і закінчуючи бактеріями, коли вже розвинулася пневмонія. Безліч вірусних інфекцій також можуть спровокувати кашель.
— Дітям часто дають сиропи від кашлю — навіть без попереднього погодження з лікарем…
— Багато людей уявляє, що сироп потрапляє прямісінько у легені, «обволікує» їх і кашель відступає. Насправді сироп потрапляє у шлунок і всмоктується у кишківнику кровоносними судинами, після чого з током крові доходить до легень, де є чутливі до його компонентів (хімічних речовин) клітини, і тільки тоді відбувається певна дія на ці клітини-мішені. Дітям віком 2−4 роки сиропи взагалі не показані, адже у дітей у такому віці зовсім інша будова дихальної системи, зокрема легень. Ніколи не призначайте сиропи дитині самостійно — це може робити тільки лікар за наявності чітких показань. Тому що кашель буває різним — він може бути сухим, а може бути вологим.
— А можна робити інгаляції?
— Люди проводять інгаляції чим тільки можна — газованими водами, засобами дезінфекції, хоча такої рекомендації в офіційних джерелах не знайдете. Тож не робіть цього. Для інгаляцій повинні бути чіткі показання! Я розумію, що інгалятори є досить доступними, їх зараз можна купити у будь-якій аптеці, але потрібні вони лише тим людям, які мають хронічні проблеми з легенями та загалом з дихальною системою.
— Чи можна приймати антибіотики за симптомів ГРВІ? Наскільки це небезпечно?
— Часто можна почути таку фразу: «Я попив антибіотик, і мені стало легше». Але цим людям стало би легше, навіть якби вони цього антибіотика не приймали. Всі знають, що при ГРВІ з ліками ми хворіємо сім днів, а без ліків — тиждень. Перестраховуватися, приймаючи антибіотики, не потрібно. Для прийому цих препаратів повинні бути чіткі показання. Якщо ви будете неконтрольовано приймати антибіотики, бактерії втратять чутливість до них, стануть резистентними до них, і у подальшому ці препарати перестануть діяти.
— Чи варто гріти всю їжу, щоб запобігти болю і запаленню горла?
— Звичайно, якщо це суп або друга страва, яку потрібно підігріти, бо вона не смакуватиме холодною, то потрібно підігрівати, але якщо це сир, йогурт, кефір, робити цього не потрібно. Це — своєрідне загартовування. Якщо ви від початку прикорму будете потрошки, по чайній ложечці, давати дитині холодну їжу, то вона звикне до неї і проблем у подальшому не буде. Морозиво також гріти-розтоплювати не потрібно.
Коли може боліти горло? Тоді, коли у ньому живуть різні патогени (бактерії чи віруси). Запалення збігається у часі зі споживанням морозива, і ви думаєте, що це пов’язано з цим продуктом. Але, наприклад, при фарингітах, коли горло — червоне, болить, лікарі рекомендують їсти морозиво. Воно обволікатиме слизову і зменшуватиме таким чином біль.
— «Малюку — 1 рік. Віддає перевагу грудному годуванню. Важить 10 кг. Це — проблема?»
— Для такого віку це цілком нормально. Споживайте їжу цілою сім’єю — дитину це зацікавить, і вона почне вас копіювати. Пропонуйте дитині різну їжу, але невеликі шматочки.
— Якщо є висока температура, чи потрібно відразу приймати антибіотик?
— Висока температура не означає, що це 100% бактерійне ураження. Нагадаю: антибіотик діє лише на бактерії і не діє на віруси.
— Коли варто приймати жарознижувальне?
— Дітям — коли температура перевищує +38,5°С. Дорослим — +39,5°С і вище. При фібрильних судомах у дітей віком до одного року температуру збиваємо швидше. Зверніть увагу: давати препарат для зниження температури дитині потрібно не з урахуванням її віку, а з урахуванням ваги.
— Озвучте рекомендації, які допоможуть зберегти та зміцнити здоров’я.
— Це:
- вчасний «техогляд», який відрізняється залежно від віку, статі, наявності тих чи інших патологій;
- правильне і збалансоване харчування;
- рухливий спосіб життя;
- вакцинація;
- повноцінний відпочинок;
- хороший сон;
- довіра до свого лікаря.