Застудженого малюка залишайте вдома до повного одужання
Кожна мама знає, як важко, коли малюк хворіє. На жаль, вберегти дитину від усіх захворювань неможливо. Як допомогти малюкові одужати і не отримати ускладнень після хвороби, розповідає сімейний лікар Галина Гірняк
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/424310/30310x3100.png)
— Як правильно годувати малюка під час хвороби і під час одужання?
— Під час вірусної інфекції важливо, аби малюк отримував достатню кількість рідини, щоб зняти інтоксикацію. Харчування — за апетитом. У період відновлення рекомендовано так звані вторинні бульйони — м’ясо проварити хвилин 40, злити, знову налити води і на другому бульйоні можна вже готувати. Такий бульйон менш концентрований. Щоб відновити апетит, потрібно пропонувати дитині їсти часто і потрошки, поступово збільшуючи обсяг до вікової норми.
— Яке значення має набір ваги дитиною після хвороби, щоб це відповідало віковій нормі?
— Якщо дитина погано набирає вагу, страждає весь організм. Зокрема психо-емоційний розвиток. Така дитина буде ослабленою, часто хворітиме. За легких форм захворювань діти можуть втратити 500−800 г, не більше. Не варто будь-що нагодувати дитину, краще подбайте, щоб у раціоні було достатньо вітамінів, необхідних для зміцнення ослабленого хворобою організму малюка.
— Чи впливають віруси, бактерії на імунітет дитини?
— Так, імунна система слабшає. З профілактичною метою мама повинна правильно вигодовувати малюка. У харчуванні старшої дитини має бути достатньо овочів, фруктів і клітковини. Тоді флора в кишечнику буде нормально розвиватися, а саме вона відповідає за імунітет. Під час хвороби призначають препарати, які сприятимуть хоча б підтримці імунітету на момент лікування, а в подальшому і його зміцненню. Якщо дитина отримує антибактеріальну терапію, то це додатковий удар по імунній системі. Під час цього лікування обов’язково вводять біопрепарати, які будуть сприяти підтримці мікрофлори кишечнику. Тоді дитина швидше одужає.
— Як правильно робити розтирання хворій дитині?
— Коли дитина температурить, розтирань робити не можна, адже цим ми посилюємо гіпертермію (місцеву температуру). Не можна розтирати грудну клітку, горло, робити компреси або ставити гірчичники у перші дні хвороби. Якщо почнемо гріти, то можуть приєднатися й бактеріальні інфекції — створимо сприятливі умови для розмноження вірусів і бактерій. Можна порадити на 3−4-й день захворювання робити гарячі ножні ванни. Це хороша терапія. Якщо дитина кашляє, тужиться, зігрівання підошви і литкового м’яза сприяє розслабленню. Натирання грудної клітки можна робити тільки на 5−6-й день захворювання.
— Побутує думка: якщо немає температури, пропускати відвідини дитячого садка не варто. Наскільки вона виправдана?
— Ні в якому разі цього робити не можна. Інфекція все одно візьме гору, набуде затяжного перебігу, може дати ускладнення у вигляді бронхітів, пневмонії. Хвора дитина є джерелом інфекції для інших дітей. Імунна система дітей, які ходять хворі в садок або в школу, знижується. Вони часто хворіють. Тому залишайте малюка вдома до повного одужання.
— Як впливають на імунітет такі екстрені заходи, як обливання холодною водою?
— Кожен організм індивідуальний. Якщо дитина не перебувала на грудному вигодовуванні, часто хворіла, мама не дотримувалася принципів загартовування і її відразу починають обливати, то можна зірвати імунну систему. Це може закінчитися важкою патологією: системним захворюванням, захворюванням нирок, серця. До обливання водою дитину треба готувати: до 7 місяців перебування на свіжому повітрі, гімнастика, масаж. Із 7-ми місяців — обливання або обтирання, але в жодному разі не крижаною водою. Починаємо обтирання водою температури тіла, навіть трохи вище, і поступово знижуємо. Коли зниження температури дійшло до 20 градусів, можна кожен день нею обливати дитину. Це вже нормально.
— Через який час після хвороби можна займатися фізичними вправами?
— Це залежить від того, на що хворів малюк. Якщо це банальна вірусна інфекція верхніх дихальних шляхів, то вже через 10 днів можна займатися фізичними вправами. Якщо це бронхіти, пневмонії, то тут потрібен триваліший період реабілітації. Після пневмонії не можна займатися фізкультурою приблизно два місяці, бо це може призвести до важких ускладнень.