«Не можемо формувати коаліцію зі „Слугою народу“ і „Голосом“, бо „Голос“ позиціонував себе як опозиція до нас»
Місцеві вибори в Україні практично завершилися. Йдуть останні підрахунки голосів. Зберігається інтрига щодо другого туру виборів голови Львівської ОТГ (у другий тур вийшли чинний міський голова Львова Андрій Садовий і нардеп від «Європейської Солідарності» Олег Синютка). Але вже зрозуміло, що у радах усіх рівнів Львівщини переконливо перемогла «Європейська Солідарність»
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/423132/hrumak.jpg)
Про підсумки виборчої компанії розмовляємо з Іриною Гримак, яка йшла першим номером у списку «ЄС» до Львівської облради і була керівником виборчого штабу «ЄС» на Львівщині. Очевидно, Ірина Гримак незабаром й очолить Львівську обласну раду.
— Пані Ірино, оцініть роботу вашого штабу. Чим задоволені, що вважаєте перевагою, що недоліком? Над помилками вже попрацювали?
— Загалом роботу штабу позитивно оцінюю. Була недостатньою (проваленою не назву, бо маємо добрий результат) медійна робота. Ми недостатньо висвітлили команду і недостатньо презентували кожного з кандидатів. У них було завдання пройти від будинку до будинку, від квартири до квартири. На жаль, не всі кандидати з тим впоралися. Я, наприклад, не сприймаю роздачі газети перед церквами, тож забороняла це робити нашим кандидатам чи волонтерам.
— Чому вважаєте це поганим? Це вже стала давня практика.
— Людина, яка виходить з церкви, внутрішньо позитивно налаштована, і коли тобі тицяють оце… Таку агітаційну роботу треба проводити там, де людина вже не думає про високе, про мораль, а має вільний час, зайнята дозвіллям. Ми роздавали газету у торгових центрах, на ринках, перед входами у парки, на центральних площах… І, як правило, не нав’язували себе. Ми забороняли запихати агітаційні матеріали у двері квартир. Важливо було прийти зі своєю програмою, своїм баченням розвитку міста і проговорити з людьми. Подзвонити у двері, запропонувати свій флаєр, інформацію про себе, запросити на якийсь день на подвір’я будинку, щоб подискутувати. Масові зібрання не дають позитивного ефекту, бо немає людського контакту виборця і кандидата, люди не можуть висловити свою думку. Коли Олег Михайлович проводив акцію «Від двору до двору», то багато людей не збирав, щоб кожен міг задати питання кандидату. На жаль, не всі наші кандидати дійшли ногами до людей… І причина — спискова система. Дехто розслабився, подумав, якщо у списку — то вже депутат. А голосування людей показало, що це не так. Усі в рівних умовах. І не завжди той, хто в перших номерах списку, гарантовано стає депутатом.
— За якими критеріями добирали кандидатів у депутати, зокрема в обласну раду? Наприклад, не усі прихильники «ЄС», м’яко кажучи, зрозуміли, чому в списках опинились такі неоднозначні персонажі, як Григорій Козловський, Михайло Дзюдзь, Михайло Гичка, Євген Буба…
— У першу чергу спиралися на думку наших осередків. Списки з пропозиціями кандидатів готували осередки. Була умова: добираємо команду кандидатів саме на основі членського квитка. Тобто якщо ти є членом команди, членом партії, першочергово маєш право балотуватися в ту чи іншу раду. Осередки у себе на територіях робили певні зрізи щодо впізнаваності людей, щодо їхньої активності на територіях. Проводили партійні збори на територіях, де обговорювали кандидатури.
— Якщо потенційні кандидати в депутати у громадській думці мають негативне реноме, це вас не зупиняло? Наприклад, Михайла Дзюдзя (депутат Львівської облради декількох скликань, начальник Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань. — Авт.) цього року на хабарі взяли…
— У нас, дякувати Богу, працює презумпція невинуватості. Щодо пана Дзюдзя. Я вивчала цю справу, спілкувалася з адвокатом. І зробила висновок, що це була звичайна підстава, таким чином просто хотіли розправитися і посунути з посади. Михайло Дзюдзь набрав таку кількість голосів по Турківському району, що не всі кандидати до Верховної Ради набирають стільки. Це понад п’ять тисяч голосів. Для Турківського району це дуже багато.
Та сама історія з Григорієм Козловським (найбагатший депутат Львівської міської ради, член фракції «ЄС». — Авт.). Винники голосували за Григорія Козловського. З огляду на те, скільки він робить для Винник, для спорту, тій людині треба віддати належне. Коли я ще працювала в обласній адміністрації, чи не щотижня від винниківської громади були якісь звернення, в тому числі за підтримки Григорія Козловського. І було зроблено для громади дуже багато. У нас багато таких дієвих депутатів.
— Григорій Козловський — людина дуже заможна, амбіційна, впливова. Чи не переживаєте, що матимете з ним проблеми щодо дисципліни в раді? Чи не буде він занадто самостійним гравцем?
— Я в державній службі близько 20 років. Багато зустрічала різних людей, в тому числі багатих, амбітних, самодостатніх. І мені вдавалося знаходити спільну мову й компроміси. Ніколи не йшла на поступки. Зокрема, мала досвід спілкування з Григорієм Петровичем щодо будівництва футбольної школи, де всі вимоги, які ми задекларували (оформлення документів, проведення громадських слухань тощо) були виконані. Тому не переживаю.
Для мене всі рівні. І я, за потреби, вмію ставити на місце. У сесійній залі ми будемо залишати свої статуси, амбіції і працюватимемо для громади.
Тобто особливого ставлення до Козловського в «Європейській Солідарності» не буде.
— Ви казали, що добирали команду кандидатів на основі членського квитка. Що це була умова кандидування від «ЄС». Козловський не є членом партії.
— Коли він написав заяву, вже перестала працювати рада партії. А рішення приймає рада партії, подає документи у Київ, там оформляються, і приходить сюди членський квиток. А у нас всі штаби вже були переведені у формат виборчої кампанії, відповідно, рада партії не працювала. Тому, як тільки минуть вибори, ми це питання вирішимо.
— Чи буде якось змінена стратегія штабу на другий тур виборів мера?
— Стратегія змінюватися не буде, вона показала позитивний результат. Точно збережеться спілкування з людьми. Можливо, зустрічі з людьми будуть масштабніші, бо маємо мало часу і точно не встигнемо обійти всі території. Досі Олег Синютка мав мінімум п’ять зустрічей на день. Думаю, стільки і буде.
Однозначно буде більше висвітлення програми кандидата. Ми її не донесли максимально широко виборцеві. Відколи я пішла з Ратуші разом з Олегом Михайловичем, я бачу ті проблеми, які тоді були і досі залишаються не вирішеними, чи ще більше нагромадились. Наприклад, ті самі підземні паркінги. Я колись працювала одним з керівників управління земельних ресурсів і особисто розробляла проєкти підземних паркінгів. Це був 2006—2007 рік. Чому досі вони не втілені у життя, мені невідомо. Колись казали — нема інвестицій. Ми на прикладі роботи обласної адміністрації показали, що інвестори є, з ними треба просто працювати, і вони повинні тобі довіряти. Господарку Синютка знає краще, ніж Садовий. Садовий перерізав стрічку. Але, знаючи всю проблематику міста, Синютка повинен своє бачення донести людям.
— Вам особисто подобаються гасла на білбордах Олега Михайловича?
— Перші два так, останнє — ні.
— Будуть нові гасла?
— Думаю, так. Як мінімум, сюжети нові будуть.
— Вас уже пророчать на голову Львівської обласної ради. Морально готові до цього?
— Сказати, що йшла в депутати, бо у мене самоціль стати головою обласної ради, — це не так. Але вважаю, що сьогодні важливо прийняти цей виклик. Якщо Синютка стане мером, чи не вперше Львівщина отримає повноцінну команду однодумців і в місті, у районі і в області. Йдеться про найбільшу проєвропейську політичну силу, яка чітко розуміє, що потрібно, які виклики стоять. І якщо в місті більше господарка — менше політика, то в області — більше політика, менше господарка. Мені ближче господарка, але розумію, що сьогодні без політики в господарці неможливо. Оскільки суспільство заполітизоване. Тому якщо рішення, що я маю очолити обласну раду, буде ухвалено, то мені доведеться його прийняти.
— Щоб представник «Європейської Солідарності» став головою Львівської обласної ради, треба створювати коаліцію. Вже бачите, з ким її будете створювати?
— Поки не бачу, бо не маємо кінцевого розуміння, які політичні сили заходять в раду. Точно не можемо формувати коаліцію зі «Слугою народу» і «Голосом». «Голос» позиціонував себе як опозиція до нас. Їхній лідер Кіра Рудик заявила, що вони в опозиції до нашого лідера — Петра Порошенка. Хоча якщо говорити про нашу фракцію у Верховній Раді, ми завжди їх підтримували, їхні законопроєкти. Чому у них така позиція зараз, складно сказати. Звичайно, будемо говорити зі «Свободою», «Батьківщиною», Рухом. Це проукраїнські сили, і ми розуміємо, що з ними нам по дорозі.
— Які функції новоствореної Львівської районної ради? Хто з відомих туди балотується? Хто може бути головою? Там же теж перемогла «Європейська Солідарність».
— По всіх районних радах маємо найбільший результат. Щодо Червоноградського, Золочівського чи Яворівського районів, то воно хоч якось зрозуміло. Бо цей орган існував, розділений на два чи на три, а Львівський район — це якась абстракція. Біда у тому, що функції району будуть тоді визначені, коли «зелена влада» буде розуміти, які рейтинги вони здобули у районні ради. І під це будуть наділювати повноваження. Тобто повноваження ще жодним чином не визначені. Немає навіть розуміння, за рахунок чого ця рада буде функціонувати. Якщо колись був бюджетний розподіл міської (чи сільської), районної і обласної ради, то сьогодні той прошарок втрачений. Тому що децентралізація фінансів і податків перейшла до ОТГ. ОТГ сьогодні збагатилися, і їм дали можливість розвиватися. Думаю, центральна влада не до кінця розуміє, що їм робити з тими районами, які вони понапридумували «на коліні», не порадившись ні з ким.
— Хто претендує на посаду голови районної ради?
— Переконана, що районні ради очолять представники «Європейської Солідарності». Не хочу наперед озвучувати прізвищ. Це буде некоректно, бо ми ще не обговорювали це в команді.
— У міській раді на секретаря хто може претендувати?
— Також не обговорювали. Можливо, це буде хтось зі «Свободи» чи «Варти». Матимемо свого мера, тому не можемо претендувати на секретаря.
— За рахунок чого збираєтеся доганяти і переганяти рейтинг Садового? Наразі різниця у 8 відсотків…
— Спробуємо дійти до кожного львів’янина. Олег Михайлович це зробить. Ви знаєте його працездатність. Перевага Синютки — його справжність. Він не є награний, не є постановочний. Що думає, те й говорить, що бажає, те втілює у життя. Коли у мене постав вибір — чи йти на запрошення Андрія Івановича до нього заступником, чи йти заступником до Олега Михайловича, якого призначили головою ЛОДА, я вибрала Синютку. Тому що в нього — біле і чорне, є чітке розуміння, куди йдемо, що робимо. А у Садового — «всі барви веселки», думка часто змінюється, і ти не завжди розумієш, які перед тобою завдання стоять. Я не звикла працювати авантюрно. Тому мені імпонує Олег Синютка. Ми колись говорили з Олегом Михайловичем і зрозуміли, що у нас спільні мрії. Щоб львів’яни зранку прокинулися, а комунальні служби вже закінчили працювати: все прибрано, чисто, безпечно, «корків» немає. Щоб Львів жив звичайним європейським життям…