Не отримали повідомлення про податок на нерухомість? Це не означає, що його вам не нарахували
Львів’янам почали надходити повідомлення про заборгованість з податку на нерухомість. Таким чином дехто вперше дізнався, що в Україні існує такий податок. І хоча ставки податку невисокі, у декого за кілька років уже назбирались чималі борги.
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/419176/kovaldsc9296.jpg)
Про те, хто повинен сплачувати податок на нерухомість та чому деякі власники не підозрюють про борги перед податковою, «ВЗ» розповів керівник управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДПС у Львівській області Володимир Коваль.
— Податок на нерухомість нараховують не на всі квартири, а лише на ті, площа яких перевищує 60 кв. м. Будинки є об’єктом оподаткування, якщо їхня площа понад 120 кв. метрів. Наприклад, маєте квартиру на 80 кв. м — вам нарахують податок за 20 м. Якщо є будинок на 200 кв. м, тоді платитимете за 80 кв. м (200 мінус 120). Якщо одна людина має у власності і квартиру, і будинок, тоді їх загальна площа сумується і податок сплачують за площу, яка перевищує 180 кв. м. Але на ту нерухомість, яку здають в оренду, пільги за площею немає. Тобто навіть якщо це однокімнатна квартира на 30−40 кв., але ви її здаєте, то за неї потрібно платити податок, — пояснює Володимир Коваль. — Дані ми отримуємо з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Відповідно до цих даних нараховуємо податок і відсилаємо на їхню податкову адресою.
— У селах часто, окрім будинку, є ще так звана літня кухня. Чи потрібно за неї чи інші господарські будівлі платити податок?
— Залежить від того, як це документально оформлено у реєстрі речових прав і чи оформлено. Бачимо загальну площу об’єкта. Є лише примітка, чи це об’єкт житлової нерухомості, чи нежитлової. Вони оподатковуються по-різному. На об’єкти нежитлової нерухомості пільг немає.
— Якщо, наприклад, є квартира на 100 кв. метрів, але вона має двох чи трьох власників?
— Якщо це часткова власність, і частка кожного з власників визначена, тоді ніхто за неї не платитиме, бо частка кожного не перевищує 60 м. Якщо ця квартира є у спільній сумісній власності і частки не визначені, тоді вона є об’єктом оподаткування. Співвласники мають між собою визначити людину, яка буде платником податку, і повідомити про це податковий орган. У нас є приклад, коли квартира на 120 кв. має вісьмох власників! Як правило, така спільна сумісна власність виникала у процесі приватизації. Тоді всі, хто там були прописані, ставали співвласниками — без чітко визначеної частки.
— У липні львів’янам почали приходити СМС про борг зі сплати податку на нерухомість. Часом такі повідомлення отримували люди, які взагалі не є власниками нерухомості. Скажімо, моя знайома отримала СМС про борг на суму 940 грн. Тобто це мала би бути якась вілла, а живуть у двокімнатній квартирі, яка, до того ж, належить батькові чоловіка. Чому стаються такі помилки?
— На сьогодні великою проблемою є несплата податку на нерухомість за попередні роки. На Львівщині багато таких боржників. Податок на нерухомість надходить до місцевого бюджету. Відповідно, у нас є програма співпраці з міською радою. Є база даних людей, які мають борги, у них є база телефонних номерів. Але трапляються однофамільці, тому, бувало, такі повідомлення надходили не до того адресата. Багато людей звернулись до податкової, і це дало нам можливість провести звірку даних. Це дозволило виявити неточності навіть у Реєстрі.
Підставою для сплати податку на нерухомість є не СМС, а повідомлення-рішення від податкової служби про нарахування податку та реквізити, за якими його потрібно сплатити. Їх розсилаємо усім платникам паперовими листами через «Укрпошту». Проблема у тому, що ми надсилаємо такі повідомлення на податкову адресу платника. Відповідно до Податкового кодексу України податкова адреса — це та, яку громадянин вказав, коли звертався до податкової служби під час отримання номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного коду). Але більшість таких кодів були видані наприкінці 90-их — на початку 2000-их. Код видається раз на все життя, але ж адресу людина може змінювати. Наприклад, ви жили колись на околиці у двокімнатній квартирі. За десять років купили велику квартиру в центрі й переїхали туди, але податкову про зміну податкової адреси не повідомили. І виходить, податок вам за цю квартиру в центрі нараховують, але повідомлення-рішення надходить на стару адресу. Якщо упродовж 30 днів пошта не вручила повідомлення, воно повертається до нас. Але, відповідно до норм Податкового кодексу, таке повідомлення-рішення вважається врученим. І у власника виникає податковий борг.
— Тобто власник може навіть не підозрювати, що у нього є борг, відповідно, він його і не сплачує. Що далі — пеня, штрафи?
— Накладаються штрафні санкції. Якщо платник протермінував сплату податку на нерухомість до 30 днів, штраф буде 10% від суми, яка є у повідомленні-рішенні. Якщо понад 30 днів — 20%. Крім того, на цю суму нараховують пеню, виходячи з облікової ставки НБУ. Такий борг може тягнути за собою обтяження по майну. Тому коли власник захоче його, наприклад, продати, не зможе це зробити, поки не погасить заборгованість. За кілька років це може бути суттєва сума.
— Скажімо, люди у липні отримали такі повідомлення. Доки повинні сплатити цей податок?
— Упродовж 60 днів з моменту його отримання. Наприклад, ми сформували рішення 20 червня, 22 червня його відправили, а платник отримав 10 липня. Тому термін сплати рахується з 10 липня. Сплатити потрібно до 10 вересня. Якщо ви розумієте, що ваша квартира чи будинок є більшої площі, ніж та, на яку встановлено пільгу, але повідомлення не надійшло, тоді краще самому звернутися до ДПС для звірки. Це можна зробити і через Електронний кабінет платника податків (cabinet.tax.gov.ua), маючи цифровий підпис. Можна і через Центри обслуговування платників податків, але у зв’язку з карантином спочатку необхідно записатись на прийом телефоном.
— Ставки податку на нерухомість встановлюють місцеві органи влади. Чи є громади, де такий податок вирішили не стягувати?
— Є населені пункти, де такий податок не стягують або ставки є дуже низькими. Наприклад, Сокільницька сільська рада встановила ставку нуль відсотків. Там вирішили, що їм вистачає коштів у місцевому бюджеті, тому ті, хто має житлову нерухомість на території Сокільницької сільської ради, податку не платять. Але вже у сусідній Солонці такий податок платити треба. Найвищі ставки у Львові та Трускавці. У Львові для квартир ставка податку 0,5% від мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня, для будинків — 1%. Для комерційної нерухомості ставка залежить від зони розташування. Перша зона — зона ЮНЕСКО, там ставка податку 1,25% від мінімальної зарплати, друга зона — історичний центр, третя зона (всі інші території) — 0,75%. Слід розуміти, що фізичні особи отримують зараз рішення за 2019 рік, відповідно, усі розрахунки проводяться від «мінімалки», на 1 січня 2019 року (4173 грн). Загалом на Львівщині торік до місцевих бюджетів сплачено близько 105 мільйонів гривень податку на нерухомість. Цього року нарахували 155 млн, очікуємо приблизно 133 млн надходжень. Решта стане податковим боргом.