«Я наполягав зробити 16 липня державним святом…»
Ухвалена цього дня Декларація була прелюдією до Акта державної незалежності, вважає політик-літератор Михайло Косів
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/416546/kosiv.jpg)
16 липня виповнюється 30 років з часу ухвалення Декларації про державну незалежність України. Її було схвалено за 13 з гаком місяців до проголошення самої Незалежності. І зробили це депутати Верховної Ради Української Радянської Соціалістичної Республіки. Про цю вікову подію, її вплив на розвиток подій в Україні розповідає активний творець Декларації, безпосередній учасник її прийняття — депутат парламенту першого демократичного скликання і багатьох наступних каденцій Михайло Косів.
— Вибори до Верховної Ради УРСР у 1990 році відбулися 4 березня. Але позаяк народними депутатами у багатьох областях, зокрема у Західній Україні, стали представники демократичних сил — висуванці Народного руху, «Просвіти», то тодішня компартійна верхівка, серед них керівник парламенту Валентина Шевченко, дуже довго, понад два місяці, не скликали першу сесію. Усупереч «горбачовській відлизі», хотіли усі адміністративні органи, силові структури з місць підпорядкувати центру, компартійній верхівці. Зібралися депутати лише 15 травня. Два тижні вирішували всякі організаційні питання. По-справжньому ми почали працювати лише у червні. Здобутками тодішньої Верховної Ради було те, що своїм законодавчим актом ми підпорядкували Українській державі весь вітчизняний економічно-промисловий комплекс, хоча він і мав центральне управління у Москві. Це був революційний крок! Пригадую, за мною у сесійній залі сидів директор молокозаводу з Полтавщини. Він вагався, чи голосувати за це. Кажу йому: «Невже ти і далі хочеш їздити на виклики у Москву, звісно ж, з непорожніми руками?». А він регоче: звичайно, що ні. «Так навіщо воно тобі? У незалежній Україні ти разом зі своїм колективом стаєш повноправним господарем свого підприємства». І такі «державницькі» розмови ми вели з багатьма депутатами. Згодом вони Декларацію підтримали. Проти були одиниці.
— Навертали комуністів у свою віру?
— Так. Нам вдавалося їх переконати, що торговельні зв’язки між всесоюзними підприємствами, які перебувають у кооперації з нами, збережуться. Але вони перейдуть в абсолютно іншу якість.
Ми також вирішили ще одну важливу справу. Тоді ще не могли говорити про те, що Україна матиме власні Збройні сили. Але наш парламент зробив завуальований крок до цього. Ми постановили, що наші юнаки, призвані до війська, служитимуть або у своїй області, або загалом в Україні. Були й інші рішення, якими Україна віддалялася від Москви.
— Тобто поступово ви утверджували державність, «націоналізували» радянську Україну. А дехто каже, що ухвалена 16 липня Декларація була ледь не випадковістю, що ми спохопилися після країн Балтії і самої Росії…
— Нічого подібного! Нічого ми не вичікували! Ще 8 червня 1990 року я зареєстрував у парламенті власний проєкт Декларації про державний суверенітет України. А потім були проєкти Сергія Головатого, професора Київського політехнічного інституту Юрія Гнаткевича, Степана Хмари. Ми зібралися разом, узгодили свої проєкти, до них від інших депутатів надійшло кілька сотень пропозицій-поправок. Крім ділових, були й такі, що мали на меті вихолостити державницький зміст документа. Скажімо, комуніст Станіслав Гуренко, творець прорадянської депутатської групи «239», зареєстрував проєкт оновленого союзного договору. Роль УРСР у ній зберігалася, хіба що трішки була підправлена. Але чимало розумних комуністів уже не слухали Гуренка!
Наша Декларація складалася із 12 розділів і стосувалася всіх аспектів державного життя: зовнішньо- і внутрішньополітичного, соціально-економічного становища, питань оборони, культури, освіти. Цей документ був основою основ Української держави.
— Чи можна сказати, що Декларація стала прелюдією до Акта державної незалежності України 24 серпня 1991 року?
— У цьому Акті є посилання на Декларацію! У ній ми зафіксували, що вона згодом буде основою нової Конституції. Після ухвалення Декларації, а згодом і після прийняття Акта державної незалежності я наполягав, щоб саме16 липня зробити державним святом. Але мою пропозицію не підтримали. Хоча значення цієї події епохальне.
— На вашу думку, чи дотримується засад, які прописані у Декларації, нинішнє українське керівництво?
— Воно намагається ці засади зламати. Для цього робить дуже серйозні потуги. Одначе навіть десь у підсвідомості людей ідеї державної незалежності України, яка базується на історичній пам’яті, на нашій мові, розумінні героїчності національно-визвольної боротьби, засіли так глибоко, що досягти своєї мети противники нашої Незалежності уже не зможуть.