За життя художник Осип-Роман Сорохтей не мав жодної персональної виставки
Про несправедливо призабутого митця, виставка якого триває у Палаці Лозинського, розповідає онук Роман Сорохтей
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/408518/img4984.jpg)
Осип Сорохтей — митець із непростою драматичною долею, довгі роки його творчість була поза межами мистецтвознавчих досліджень. Митець імпровізував у карикатурі, був дуже вибагливим у техніці рисунку. Образи видатних людей минулого художник трактував з позицій свого часу, під власним кутом зору. У багатьох портретах застосовував елементи дружнього шаржу і гротеску, поєднані з глибоким філософським змістом. Творчий доробок Осипа-Романа Сорохтея, життя якого обірвалося на 50 році, — понад тисяча робіт, а на виставці, що діє у Палаці Лозинського, представлено лише 200 робіт, зібраних із трьох музеїв та приватних колекцій. Виставка — спільний проєкт Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького, родини Осипа Сорохтея та Благодійного фонду «Руст». Яким він був — художник Осип Сорохтей, журналістові «ВЗ» розповів його онук Роман Сорохтей.
/wz.lviv.ua/images/interview/2020/03/IMG_5007.jpg)
— Пане Романе, відкрилася виставка вашого дідуся Осипа Сорохтея — на жаль, сьогодні трохи призабутого художника. З якою метою ви саме зараз вирішили організувати цю виставку?
— Основна мета приурочена до 130-річчя від дня народження Осипа-Романа Сорохтея. Насамперед планували організувати її концептуально — зібрати твори зі всіх приватних і державних структур, де могла би бути спадщина Сорохтея, та оформити цю спадщину за напрямами діяльності цього художника. А згодом перенести в інші міста і музеї, які би хотіли експонувати цю виставку.
— Тобто ця виставка зараз буде мандрівною…
— Після Львова наступним містом буде Івано-Франківськ, оскільки художник левову частку свого життя провів у Станіславові (тепер Івано-Франківськ. — Г. Я.). Після закінчення Краківської художньої академії Осип Сорохтей отримав скерування на вчителя малювання у Станіславську гімназію.
— Роботи, представлені на виставці, — групова збірка, тобто трохи ви дали, ще трохи — музеї. Як вдалося вдома зберегти дідусеві роботи?
— У Осипа Сорохтея було двоє дітей: донька Христина і старший син Ярослав, тобто мій тато. На жаль, мій батько також рано відійшов у кращий світ. Осип Сорохтей помер у 50-річному віці, стільки ж було моєму татові, коли його не стало. Дідусева спадщина, яка була частково у нас, а частково у його молодшої доньки, збереглася, і ми постаралися разом з батьком її каталогізувати, оформити і зберегти. На жаль, персональних виставок за життя у дідуся не було жодної. Була одна посмертна (Осипа Сорохтея не стало у 1941-му. — Г. Я.) 1942 року у Львові. Ну, а далі війна, голод, то було не до виставок. Бабуся наша (Марія Карп’юк), дружина Осипа Сорохтея, перебралася до Снятина. Дідусь у Снятинській гімназії вчителював після Станіславова, і саме там народилися мій батько та тітка Христина. Після смерті діда ця спадщина спочатку була у Снятині, а потім частина перейшла до тітки Христини Сорохтей, яка була редактором при університетському виданні «Вища школа», а інша — до мого батька Ярослава Сорохтея. За радянської влади, на жаль, Сорохтей пішов у забуття. І це було дуже прикро.
— Не можна було організувати його виставку за Союзу лише тому, що він був заборонений?
— З різних причин. Основним лейтмотивом його творчості була релігійна тематика. Наприклад, єпископ Хомишин на прохання Митрополита Андрея Шептицького замовив Сорохтею твір «Зняття з хреста», який, до речі, представлено на виставці. Ми спеціально зверталися в Івано-Франківську єпархію УГКЦ, бо цей твір зараз є основною іконою у греко-католицькій катедрі Івано-Франківська. У різні роки Осип Сорохтей створював «свої» Хресні дороги. Мабуть, саме релігійний напрям і не давав змоги атеїстичному совєтському світові дозволити, щоб такий самобутній художник раптом проявляв себе у невигідній сакральній тематиці. Лише видатному мистецтвознавцю, твердому сподвижнику української культурної пам’яті Борису Возницькому вдалося якимось чином переконати партійне керівництво і влаштувати першу виставку у 1971 році.
Виставка за допомогою мистецтвознавиці Олени Ріпко, яка зараз живе в Ізраїлі, стала наступною.
/wz.lviv.ua/images/interview/2020/03/IMG_5002.jpg)
— Чула, що ваша бабуся, дружина Осипа Сорохтея, також була художницею…
— Бабуся Мануха (Марія) Карп’юк також була мисткинею. Свого часу вона була найкращою ученицею школи Новаківського. Потім вона поїхала навчатися у Париж і, за переказами, там познайомилася з Сорохтеєм. Тоді дідуся перевели у Снятин, і там вони побралися. Бабуся розповідала про навчання у Луврі, інших закладах, однак підтверджень її перебування там немає. Ми, онуки, ціле літо перебували у Снятині, тож від бабусі багато чого довідувалися. Вона показувала твори Осипа Сорохтея, розповідала про його побут. Пригадую, у хаті було дуже багато музики. Наприклад, стояв грамофон, а поруч було багато старих платівок.
— Не хотілося той грамофон розкрутити і подивитися, як він діє?
— Ой, та хотілося, і не раз (сміється. — Г. Я.). Але у бабусі було таке правило, що у дві кімнати у цьому величезному будинку ми не мали права заходити. Там були особисті речі Сорохтея, такий мінімузей. У нас була няня, яка пристала до Сорохтеїв у часи голоду у 30-ті роки, і стала для нас членом родини. Виховувала мого батька і тітку, а потім і нас.
Пригадую, з бабусею ми ходили в гості до її сестри Наталі Карп’юк, яка була дружиною Марка Черемшини. У неї також було дуже велике обійстя у центрі Снятина, яке у совєтський час переполовинили. В одній половині жила родина, в іншій зробили Музей Черемшини. На жаль, моя бабуся не розвивала своєї мистецької діяльності, а присвятила себе повністю родині, чоловікові і його праці над художніми творами.
/wz.lviv.ua/images/interview/2020/03/IMG_5013.jpg)
— Чи не думали ви над тим, щоб бабусині твори також виставити разом з дідусевими?
— Теперішній куратор виставки у Львові Мар’яна Максимів-Данилиха захопилася неординарністю Сорохтея і його сім’ї. Наступну виставку мріємо зорганізувати у Музеї Новаківського, який зараз активно розширюється. Ми хотіли б показати для загалу роботи Манухи Карп’юк, яка є не менш талановитою, ніж Осип Сорохтей. На жаль, її робіт залишилося небагато, бо на першій виставці Школи О. Новаківського (1928 р.) польські шовіністи знищили багато творів молодих художників-українців. З тих творів, які вона виставляла, залишився лише один — профільовий портрет Осипа Сорохтея, який представлений зараз також на виставці у Львові. Бабуся казала до чоловіка: «Вчителю (так вона його називала), ви маєте якесь провидіння: зі всіх знищених творів залишився лише ваш портрет». І підписалася: «Мануха Карп’юк».
— Так виходить, що тільки дві роботи залишилися?
— Велика частка є у музеї Черемшини, у сестри Наталії. Ми її називали тета Таля. У тети Талі з Черемшиною, на жаль, не було дітей, то ми були для них як їхні рідні діти. Тета Таля була значно старшою від бабусі. Родина Черемшини була заможною, і у своєму величезному маєтку приймали мистецьку еліту не лише Снятина, а й Станіславова. До них часто приїжджали Василь Стефаник, Іван Франко. Вони навіть організували Радикальну партію і попросили бідного, але дуже розумного чоловіка — Івана Франка об’єднати усі зусилля для лобіювання української ідеї в австро-угорському парламенті. І це все творилося у Снятині, у маєтку Черемшини.
— Що ще бабуся згадувала про Осипа Сорохтея?
— Бабуся розповідала, що, попри те, що дідусь був дуже музикальний чоловік, він був замкнутий. Грав на гітарі, гарно співав і мав гарний голос. Ми разом з моєю дружиною Інною Дмитрук-Сорохтей, яка є заввідділом реставрації у Львівській національній галереї мистецтв імені Бориса Возницького, докладаємо чимало зусиль, щоб отримати якомога більше матеріалу про Осипа Сорохтея. Колега з Краківської академії мистецтв розповіла дружині, що у Кракові зараз експонується виставка художника Яна Гринковського — однокурсника мого дідуся. І що на цій виставці є згадки про Сорохтея і акварельний портрет, авторства Гринковського. Ми відразу поїхали туди, і куратор показав нам цей малюнок. Осипа Сорохтея важко не впізнати. Ян Гринковський зобразив Сорохтея з гітарою під час співу. Це відкриття для нас дуже вагоме, бо багато свідчень було про те, як дідусь грав на гітарі, як гарно співав українські пісні і як багато він їх знав. Але ніде не було зафіксовано його з інструментом у руках. Ми зв’язалися з дружиною Яна Гринковського, яка мешкає у Парижі, вона дала дозвіл на репродукцію цього твору на нашій виставці у Львові, а також на опублікування спогадів свого чоловіка про Сорохтея.
Осип Сорохтей роз’єднався з польською групою під час Першої світової війни. Частина польських студентів-художників пішла у Польський легіон, а українці, яким себе вважав Сорохтей, пішли в Український легіон. І він разом з іншими художниками — Січовими стрільцями створив пресову службу, в якій у мистецький спосіб висвітлювалося життя Січових стрільців. Вони писали вірші, створювали театральні постановки, малювали шаржі. Як відомо, Сорохтей прославився своїми шаржами. І це все робилося у військовому форматі під час війни.
/wz.lviv.ua/images/interview/2020/03/IMG_5015.jpg)
— Але ж його батьки не були українцями…
— Так. Батько був чех, мама — полячка. Моя мама згадувала, як вони з татом їздили до його сестер у Польщу. Жодних натяків на українськість не було. З усієї родини українцем себе позиціонував лише Осип-Роман Сорохтей. Патріотизм Сорохтея і його українське спрямування і переконання були гідні уваги і є прикладом для теперішнього молодого покоління та наших наступників. Бо так любити Україну і так нею захоплюватися могла лише людина великого духу і великого польоту.
— Ви — інженер, тобто художником, як ваш дідусь, не стали…
— Такі люди, як Осип-Роман Сорохтей, це люди поза часом. Протягом життя я разом з братами — молодшим і старшим (на жаль, старший брат нещодавно відійшов у засвіти) вивчаю і зберігаю спадщину свого дідуся. На людях такого рівня, як Осип Сорохтей, тримається наша культура.
Фото авторки