«В голові Зеленського домінує образ «українського Путіна»
Чи скучає колишній голова ЛОДА Олег Синютка за господарською роботою? Що думає про звільнення свого наступника Маркіяна Мальського? У чому бачить головне завдання парламентської опозиції? І що його найбільше вразило за чотири місяці роботи у Верховній Раді?
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/403600/synytka.jpg)
Про це та багато іншого — в ексклюзивному інтерв’ю «Високому Замку» народного депутата від «Європейської Солідарності» Олега Синютки.
— Ваш «спадкоємець» на посаді голови ЛОДА Маркіян Мальський працював лише п’ять місяців. Це рекордно мало. Ви передбачали такий швидкий і безславний фінал?
— Точно ні. За п’ять місяців встигнути що-небудь зробити нереально. Тим паче людині, яка не мала жодного досвіду державної служби. На сто відсотків неправильне рішення, якщо з цією людиною пов’язували майбутній розвиток області.
— Чи аналізували для себе, чому так швидко сталося звільнення?
— Думаю, він втратив довіру у виконанні завдань, які перед ним ставили. Київські керівники зрозуміли, що він їх і не виконає.
— Це якось пов’язано із наступними виборами?
— І з виборами також.
— Маєте на увазі, він не здатний буде забезпечити результат на виборах.
— Це ви так сказали.
— Як вам робота парламентарія? Знаю, у багатьох нардепів у попередніх скликаннях після перших пів року-року роботи у парламенті наставав період депресії. Бо приходили з намірами гори перевернути, а фактично мало на що впливали. У вас які нині відчуття?
— Точно не депресія. Ідучи в парламент, чітко усвідомлював завдання, яке перед нами стоїть: не допустити відкату.
— Розчарування не маєте?
— Розчарування відчуваю, коли дивлюся на монобільшість і розумію, що країною керують абсолютно не підготовлені, випадкові люди… Якщо з Опоплатформою все зрозуміло — це «п'ята колона» Москви і, йдучи у парламент, усвідомлював, що це відверті вороги, що їм треба буде протистояти, то про «слуг» на початках краще думав. Сказати, що «все погано», — нічого не сказати. Катастрофа! Більшість із цих людей не розуміє, де вони опинилися і яка на їхні плечі покладена відповідальність. Біда…
Водночас є серед «слуг» люди, які точно знають, що роблять. І які крутять недосвідченою монобільшістю як циган сонцем. Наприклад, переконали їх у тому, що відкриття ринку російської електроенергії — це благо для громадян України і що ціни для споживачів будуть нижчими. В результаті, по-перше, отримали торгівлю з агресором, яку нам закидають наші західні партнери. По-друге, зменшення потужностей генеруючих підприємств нашої країни, що тягне за собою скорочення робочих місць, зарплат, надходжень від податків. По-третє, отримали збагачення одного-двох олігархів, які «сядуть» на ці електричні потоки.
Є серед «слуг» ще одна категорія — українофоби, які нічим не відрізняються від депутатів Опоплатформи. Такі, як Шевченко (шкода, що йому дісталося таке прізвище), який їздить на російські пропагандистські телеканали і озвучує там кремлівські темники. Дубінський, Бужанський. Таких там трохи є. Останнім часом вони почали нахабніти від безкарності, у них розправляються крила, вони перестали боятися, що люди їх візьмуть на вила…
— В умовах монобільшості завдання опозиції дуже ускладнюється. Будь-які ваші ініціативи, зокрема законодавчі, мають мало шансів бути ухваленими. За таких умов має бути вироблена особлива стратегія?
— Звичайно. Ви ж бачите, наші законопроєкти не вносять на голосування. Ми вже змирилися з тим, що деякі наші проєкти законів з попереднього скликання вносять до розгляду під іншими прізвищами, іншими назвами. По суті, їх крадуть. Наприклад, законопроєкт про запровадження нових військових звань сержантського і старшинського складу ЗСУ, що відповідає стандартам НАТО. Чи законопроєкт про визнання добровольців учасниками бойових дій. Тобто є низка проєктів, які ухвалюють «слуги народу» як свої, хоча насправді поцуплені. Але ми не робимо з цього проблеми, бо розуміємо, що іншого варіанта прийняти цей закон немає.
— Це також виглядає дивно. З одного боку, серед «слуг» є чимало депутатів з відверто антиукраїнськими поглядами, з іншого, вони час від часу голосують за нормальні закони. Як це розуміти?
— Тому що монобільшість надзвичайно різнорідна. Там є представники олігархів, які лобіюють їхні інтереси. Є представники «русского міра», які раніше маскувалися, а тепер, навпаки, поводяться агресивно. Є адепти Зеленського, для яких він цар і бог. Але є там і кількадесят людей з проукраїнськими поглядами, які розуміють, в яку компанію вони потрапили. Ці люди стратегічно важливі для цього парламенту. Бо коли на догоду Росії захочуть змінювати Конституцію і будуть потрібні 300 голосів, з’явиться необхідність згуртувати всі демократичні, патріотичні сили, незалежно від партійної належності.
— До речі, про згуртованість демократичних сил. Так виглядає, що в парламенті вимальовується своєрідна коаліція опозиційних сил — «Європейська Солідарність», «Голос» і «Батьківщина»…
— Так виглядає… Насправді в опозиції тільки «Європейська Солідарність». «Голос» часто голосує в унісон зі «Слугою народу»…
— Як думаєте, чому?
— Їх об’єднує недосвідченість і часто непрофесійність. Вони часто не бачать сутності законів, які вносяться у сесійну залу…
— І голосують за інерцією чи за попередніми домовленостями?
— Думаю, за інерцією згідно із попередніми домовленостями. Щодо «Батьківщини», то вони дуже старалися бути у владі. Юлія Тимошенко сподівалась повернутися у крісло прем’єра. Коли не вийшло, вирішили робити рейтинг на земельній реформі.
— Тобто чіткої координації дій між трьома опозиційними фракціями не існує?
— Чому не існує? Ми, звичайно, координуємо дії, часто виступаємо зі спільними заявами. Напередодні «нормандського саміту» у Парижі три парламентські фракції — «Європейська Солідарність», «Голос» і «Батьківщина» — звернулися до людей із закликом вийти на віче «Ні капітуляції!». Щоправда, лідери «Батьківщини» й «Голосу» загубилися по дорозі з Верховної Ради до Майдану Незалежності. Але то таке. Головне, що у найскладніші моменти опозиція з найбільш ключових питань може об’єднатися і виступити єдиним фронтом.
— Як ставитеся до того, що Вакарчук поїхав у Мінськ на корпоратив і виступив там за гонорар 100 тисяч євро?
— Погано, звичайно. Можливо, були якісь попередні далекі домовленості? Але як політик він собі колосально зашкодив. Не думаю, що ці гроші були для нього критично потрібні. Це велика помилка… Йому треба нарешті визначитися з пріоритетами: він вже політик чи все ще співак?
— На вашу думку, який режим будує Зеленський? Що від нього чекати наступного року?
— Ви самі сформулювали, що Зеленський будує режим. Те, що він хоче узурпувати владу, видно неозброєним оком. Думаю, у його голові домінує образ «українського Путіна», яким хоче стати. Крок за кроком монополізує владу по всіх гілках. Намагається будувати український варіант російської диктатури.
— Як опозиція може цьому протидіяти?
— На міжнародних партнерів він зважає все менше. Висновки, які дали країни Євросоюзу щодо судової реформи, влада не почула. Єдине, чого він боїться, це велелюдних народних протестів. На вулицю він реагує і, напевно, тому зростає вага міністра внутрішніх справ Авакова.
— Про що свідчать арешти підозрюваних у резонансній «справі Павла Шеремета»?
— Це наступ на волонтерський, добровольчий рух. Думаю, Зеленський у них вбачає загрозу щодо встановленя авторитарного режиму. На жаль, це тільки початок наступу на людей, які винесли у 2014−15 роках на своїх плечах найбільший тягар війни.
— Будуть подальші переслідування, арешти?
— Переслідування добровольців і волонтерів будуть тільки посилюватися. Якщо добровольці й волонтери не об’єднаються і не чинитимуть опір єдиним фронтом. Нові справи в першу чергу будуть скеровані проти сильних, знакових людей, яких Зеленський боїться найбільше.
— Петра Порошенка, вочевидь, також у спокої не залишать?
— Переслідування Порошенка посилюватиметься. Це замовлення надійшло Зеленському з Росії. Порошенко був, є і залишається найбільшим ворогом не тільки Московії, а й особисто Путіна. Для Путіна це вже більше, ніж протистояння двох держав. Для нього це вже зведення особистих порахунків. Крім того, проти Порошенка ополчилися олігархи, які донедавна «сиділи під плінтусом», а після президентських виборів повилазили, об’єдналися довкола Зеленського і марять помстою Порошенкові. А влада, яка виконати свої популістські обіцянки не може, буде замість хліба давати людям видовища — арешти і посадки. Люмпенізованій частині суспільства це подобається.
— Думаєте, наважаться посадити Порошенка?
— Це залежатиме від того, наскільки серйозно їм вдасться узурпувати владу. За пів року ми побачили, що жодних підстав у висунутих звинуваченнях, не зважаючи на всю 100-процентно свою правоохоронну систему, ніхто знайти не може. Думаю, спроби насильницьким способом ізолювати Порошенка від участі у політичному житті ще будуть.
— Ви згадували Авакова. Зараз його роль на владному олімпі посилилась. Кажуть, він може бути майбутнім прем’єр-міністром?
— Дні уряду Гончарука пораховані. На цей уряд повісять усі невдачі, аби влада отримала перепочинок. Чи буде Аваков наступним прем’єр-міністром? Він не єдиний кандидат на цю посаду.
— Складається враження, що Зеленський боїться Авакова.
— Людей на вулиці він боїться більше, ніж Авакова.
— Не можу вас не запитати про ваші особисті плани. У Львові маєте імідж господарника…
— Мені би дуже хотілося, щоб це був не імідж (сміється. — Авт.), а щоб це було насправді.
— Цей імідж тягнеться ще з часів вашої роботи у Львівській міській раді…
— Тому що всі найбільші інфраструктурні проєкти, реалізовані у Львові, — це мої проєкти. Може, це нескромно, але це правда.
— Працюючи у парламенті, не скучаєте за господарською роботою?
— Скучаю.
— Може, нарешті підтвердите чи спростуєте чутки про рішення йти у мери Львова.
— А що, вже оголосили вибори міського голови? Коли вони будуть, тоді повернемося до цього питання.
— Добре. Тоді насамкінець розмови — яке найяскравіше враження за три місяці роботи у парламенті?
— У сесійній залі я сиджу поруч з мажоритарником від Львова Миколою Княжицьким. Одного дня сідаю біля нього, він повертається до мене і каже: «Олеже, ти почав курити?». Здивовано кажу: «Ні». А він: «Чому від тебе сигаретним димом чути?» Принюхуюсь, справді, є запах сигаретного диму. Повертаю голову у різні боки і раптом бачу, як за колоною молода депутатка від «Слуги»… курить! Моя перша реакція: «Дитино, ти що тут робиш?» Вона почервоніла, зніяковіла, швиденько припинила курити і побігла на своє місце. Я був шокований. Це демонструє реалії українського парламенту 9-го скликання. Рівень культури і розуміння, де вони опинилися…
— З іншого боку, погодьтеся, ми живемо у дуже цікавий період…
— Я вже тридцять років живу у такому цікавому періоді: від студентської революції до президентства Зеленського. Україна за роки Незалежності пройшла складний, але правильний шлях. Незалежність України була в першу чергу витвором галичан та киян. А сьогодні за Незалежність проти російської агресії воюють і харків’яни, і луганці, і запоріжці, і херсонці… Але 30 років — це дуже корткий шлях, недостатній, щоб з впевненістю сказати, що Україна відбулася незворотно. За державу ще треба боротися і воювати.