«Те, що відбувається у Криму, можна назвати геноцидом»
Журналіст «ВЗ» поспілкувалася з одним зі співзасновників кримськотатарського культурного центру у Львові Халілом Халіловим
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/394826/f-halil.jpg)
Халіл Халілов — один зі співзасновників кримсько-татарського культурного центру у Львові. Працював у ГО «Крим-SOS», яка з 2014 року допомагала переселенцям з окупованого Криму. Нещодавно Халіл відкрив у Львові на вул. Костюшка, 20, кафе, у якому готує кримсько-татарський янтик (його називає «братом» чебурека). Журналіст «ВЗ» вирішила розпитати Халіла, чи вдалося йому адаптуватися у Львові? Чому громадська організація «Крим-SOS» припинила своє існування і як сьогодні справи у його рідному Криму?
Халіл займався у Криму організацією концертів. Брали у них активну участь і кримські татари. Коли Крим окупували «зелені чоловічки», Халіл зрозумів, що працювати йому не дадуть. Звернувся до свого друга Аліма Алієва, який приїхав до Львова ще до окупації. З Алімом працював у ГО «Крим-SOS». У Львові Халіл довго жив у Аліма на кухні, тим часом познайомився з засновником мистецького об’єднання «Дзиґа», нині покійним Маркіяном Іващишиним. Він допоміг Халілу продовжити справу, якою той займався у Криму.
— Халіле, розкажіть про себе, про свою роботу. Коли ви зрозуміли, що повинні виїхати з окупованого Криму?
— Я рано пішов працювати. Збирав соняшники, торгував касетами… Потім працював на фірмі. Музику я завжди любив і люблю. У Криму у мене був свій арт-центр та телевізійна передача, у якій розповідав про музику. Якось я познайомився з джазовою співачкою Леніє Ізмайловою (донька легендарного гітариста, народного артиста України Енвера Ізмайлова. Людина, яка увійшла у десятку найкращих гітаристів світу. — Авт.). Леніє так захопливо розповідала про джаз, як його треба слухати… Познайомила мене зі своїм батьком. Він ще більше відкрив для мене цей напрям у музиці. У 2014 році до мене звернувся мій добрий знайомий і журналіст Осман Пашаєв з ініціативою провести концерт у Криму під назвою «За мир у Криму та у сусідів». Ми мали на увазі, що росіяни — це сусіди. Хотіли це зробити на центральній площі у Сімферополі. Крим вже був окупований. Я погодився на цей проєкт. Подав заяву до управління культури. Мені сказали, щоб я подав список артистів. Там мали бути і українські виконавці. Коли побачили цей список, то відмовили. Сказали, що скупчення кримських татар на площі буде розцінюватися як мітинг! Якщо наважуся провести концерт, усю мою апаратуру арештують. Бо знають, що я не отримав російського паспорта і не перевів своє підприємство на російське законодавство. Моєму життю нічого не загрожувало, але я зрозумів, що працювати у Криму мені не дадуть. Написав друзям до Києва, які вже на той час виїхали з півострова. А також Аліму Алієву, який поїхав до Львова ще у 2011 році, йому у той час запропонували роботу. Він сказав, щоб я приїжджав. Познайомив мене з Маркіяном Іващишиним, нині покійним. Маркіян дуже мені допоміг. Я працював на Jazz Bez, на «Флюгерах Львова». На цих фестивалях ми представляли кримськотатарську музику.
— У Криму ви все залишили… Сумуєте за рідним домом?
— Я розлучений. У Криму жив на орендованій квартирі. Але у Львові я осів надовго (усміхається. — Авт.). Мені пропонували переїхати до Києва, Польщі і навіть США. До Америки я їздив за програмою Open Word. Розповідав про свою діяльність. У нас, до слова, є ще один проєкт: ми синтезуємо українську та кримськотатарську музику (Халіл на жодному музичному інструменті не грає, але є добрим організатором концертів. — Авт.).
За Кримом дуже скучаю! Скучаю за тією землею, про яку мені ще мій дідусь розповідав. Це наша земля! Море, ліс, гори… Коли ми з родиною повернулися до Криму, я ходив тими стежками… У 2015 році їздив до Криму, були невеликі складнощі на кордоні. Прикордонники чіплялися до мого українського паспорта. Запитували, чому я поїхав і досі не отримав російського громадянства? Сказали, що у мене можуть бути проблеми. Потім хтось крикнув, що на українському кордоні змушують… їсти російські паспорти. Тоді той прикордонник каже: «Зараз ми його змусимо з’їсти український паспорт». Вони довго мене тримали, але все-таки пропустили.
— Що ви побачили? Які зміни?
— Там змінилося все! Змінився навіть запах. В очах людей, яких я зустрічав, були сум, біль, страх. Тільки рік минув з дня окупації, для багатьох попереду була лише невідомість! У мене була земельна ділянка, яку мені виділили. У 2014 році я отримав загальне рішення. І не встиг оформити індивідуальне (право власності). Папери у мене досі є. Мені запропонували отримати російський паспорт і забрати цю ділянку. Казали: «Хочеш — продай, хочеш — будуйся». Але я не зміг!
— Ви підтримуєте контакти з кримчанами — тими, що залишилися у Криму, і тими, що переїхали на материкову Україну?
— У Львові ми заснували ГО «Крим-SOS», яка займалася проблемами переселенців. Але два роки тому вирішили її закрити. Ми боялися, якщо будемо надавати допомогу, то її постійно будуть просити. А така категорія людей з’явилася. Та, на щастя, велика частина людей не асимілювалася, а адаптувалася. Більшість переселенців знайшли роботу. Знаю, що один кримський татарин працює у ресторані Бачевських. Вважаю, що це успіх серед переселенців. Рефат Асанов грає у найкращому джазовому бенді Марка Токаря. Це теж дуже круто! Свою роботу «Крим-SOS» зробив, і ми вирішили закрити філію у Львові. Зараз один з наших пріоритетів, і ми робимо для цього усе можливе, — допомога кримським татарам, які живуть у Криму. (Деякі кримські татари все-таки не змогли знайти себе у Львові і повернулися на окупований півострів. Більшість кримських татар, які там живуть, змушені були отримати російські паспорти. — Авт.).
— Ви обмовилися, що Україна забуває про Крим. Справді так вважаєте?
— Одна з причин — війна на сході України. Гинуть наші люди. Тому сходу приділяється більше уваги на відміну від Криму, де немає прямої загрози війни. Хоча відомо, що у Криму щотижня проводяться обшуки та арешти кримських татар. «Слідство» триває два дні, і людям дають тюремні строки — від 17 до 20 років! Ми розуміємо, що так людей залякують… Знаю, що у підприємців «віджимають» бізнес. Ресуль Веліляєв — кримськотатарський бізнесмен і меценат. Його арештували за… банку огірків, яку знайшли у його підвалі. Утримували у російському Лефортово. Цього року його звільнили. Нещодавно у морі знайшли чоловіка з гирею на шиї. Теж кажуть, це пов’язано з тим, що у нього хотіли забрати бізнес. Перед тим у Бахчисараї вбили молодого хлопця. Більшість убивств не розкрито. Те, що відбувається у Криму, можна назвати геноцидом. Бо вбивають і через національність, і через релігійні переконання…
— Чому люди не виїжджають з Криму?
— Тих, хто хоче переїхати з Криму, зараз значно менше. Нам складно залишити цю землю, яку ми стільки років повертали. Кримські татари перебували у депортації понад сорок років! У часи СРСР державна машина була сильнішою. Нам теж казали, що не вдасться повернутися. Як і зараз говорять, що Крим ніколи не буде вільним від Росії. А ми віримо, що він буде вільним!
Сьогодні з’явилося багато студентів, які хочуть вчитися на материковій Україні. Є навчальна програма «Крим — Україна», завдяки якій студенти-кримчани мають право вступати у виші за спрощеною процедурою. Вони кажуть, що рівень освіти на материковій Україні вищий. А дипломи так званих російських інституцій не котируються ніде у світі. Навіть у самій Росії ці дипломи вважаються не дуже престижними. Єдина перспектива — залишитися у Криму.
— Молодь висловлює у Криму свою проукраїнську позицію чи боїться?
— Рік тому у Криму з’явився новий молодіжний гурт, який виконує реп кримськотатарською мовою. У їхній музиці сильно проявляється протест щодо агресії РФ. Рано чи пізно це мало статися. Ми за них переживаємо. Вони дуже популярні, збирають великі зали. Задають у Криму певний тон.
— Крим завжди був туристичним. А яка зараз ситуація? Хто їде відпочивати на півострів?
— Маю багато знайомих, які займаються сезонним бізнесом не один рік. Туристичний сезон у Криму не почався досі! У травні заклади відкрилися, і до сьогодні не можна сказати, що люди вийшли у плюс. До Криму приїжджають переважно бюджетники з РФ, яких селять у санаторії. Більшість росіян, які мають гроші, і надалі їздять до Туреччини, Єгипту. Крим їх не приваблює.
— Час від часу в Інтернеті спливає інформація про руйнування пам’яток архітектури… Росія реально вкладає гроші у Крим?
— Вони вкладають у військових, поліцію. РФ — силова держава, і вони весь час підтримують ці структури. І ще вони будують дуже багато доріг. На трасах нерідко знаходять історичні поховання. Ось недавно знайшли захоронення мамонтів, древню печеру… Швидше за все, це все вивозять до Росії.
— Можна говорити про те, що Росія пустила корені у Криму?
— Пускають… А ми здаємо позиції у Криму. П’ять років минуло — про це не варто забувати. У нас з’явилося покоління дітей, які ніколи не мали українського паспорта. Їх в Україну навіть не впустять. У міністерстві, яке займається окупованими територіями, про це говорять. Порушує це питання заступник міністра Юсуф Куркчі, я з ним особисто знайомий.
— Як ви ставитеся до того, що кримчанам закидають: «Треба було захищатися. Мовляв, Крим просто так віддали»…
— По суті, у той час не було української влади, яка б ухвалила правильні жорсткі рішення. Тоді було багато лідерів, які не готові були брати на себе повну відповідальність. І, можливо, ухвалювали неправильні рішення. У Криму багато хто, і я у тому числі, захищали військові частини від ополченців. Пригадуєте, це вже було під час окупації. Ми не просто захищали, багато хто просив, щоб нам дали зброю. Ми готові були чинити опір. Лідери кримських татар приїжджали до Києва, говорили про те, щоб нам дали зброю. Але нам відмовили…
Дуже прикро чути, коли кажуть, що Крим не чинив опору. Ми досі чинимо опір!