Видаляти чи лікувати?
Аденоїди — одна з поширених проблем серед дітей
Одні радять видалити аденоїди якомога швидше. Інші — запевняють, що робити цього категорично не можна, бо тоді інфекції з легкістю проникатимуть в організм. На жаль, радниками часто є люди, далекі від медицини. Як наслідок, страждають діти… То що робити, якщо у вашої дитини виявили цю проблему? Відповісти на це запитання ми попросили дитячого отоларинголога Львівської обласної дитячої клінічної лікарні «ОХМАТДИТ», віце-президента Асоціації дитячих оториноларингологів України Федора Юрочка.
— Аденоїди — це мигдалик, який є у носоглотці кожної дитини, — пояснює Федір Юрочко. — Як і кожен орган, він хворіє. Найчастіше йдеться про хронічне запалення аденоїдів (аденоїдит) або їх збільшення (гіпертрофія). Зазвичай ця проблема виникає у дошкільному віці. Причинами, як правило, є рецидивні інфекції верхніх дихальних шляхів, певні вірусні інфекції або спадковість. Але часто причину взагалі не вдається встановити.
— Які ознаки вказують на наявність надмірного розростання носоглоткового мигдалика?
— Утруднене носове дихання, хропіння (іноді дуже сильне, із зупинками дихання вночі), часті нежиті або синусити, часті отити або погіршення слуху (наслідок того, що аденоїди блокують слухові труби), зміни прикусу і форми обличчя.
— Як діагностують та лікують хвороби аденоїдів?
— На підставі скарг і огляду. Лікар розпитує, яким є перебіг хвороби та оглядає пацієнта (передусім — проводить огляд носа і носоглотки). Лікування найчастіше нехірургічне, зокрема санаторно-курортне. Іноді можуть бути показання до операції з видалення аденоїдів.
— У випадку хронічного запалення піднебінних мигдаликів (хронічного тонзиліту), лікарі також рекомендують пацієнтам видалення мигдаликів. За яких умов узагалі показана така операція?
— Якщо є хронічний тонзиліт із частими загостреннями, часті паратонзилярні абсцеси або ускладнення від хронічного тонзиліту (наприклад, ревматизм). Можливість хірургічного лікування розглядають також в разі неефективності консервативного лікування тонзиліту.
— Побутує думка, що коли видалити мигдалики, інфекції з легкістю потраплятимуть в організм. Це правда?
— Ні, неправда. Без мигдаликів захист організму від інфекцій беруть на себе інші органи імунної системи верхніх дихальних шляхів. Якщо мигдалики самі є джерелом небезпеки (наприклад, ревматизму, який може загрожувати життю), тоді користь від операції однозначна і переважує теоретичні недоліки.
— З якого віку проводять операції з видалення мигдаликів? Можливо, є вік, коли це робити найкраще?
— Видалення мигдаликів можна виконувати з будь-якого віку. Але стосовно пацієнтів до 10 років слід докласти максимальних зусиль, щоб уникнути операції. Лікування у таких випадках — переважно консервативне.
— Яким є ваше ставлення до кріохірургії? Наскільки вона ефективна?
— Це один зі способів лікування тонзиліту. Проте ця методика вивчена недостатньо, тому не входить у стандарти лікування провідних країн світу.