«Інтерес Росії у тому, щоб Україну постійно «ковбасило»
Про особливості і небезпеки президентської виборчої кампанії — у розмові з відомим політологом Євгеном Магдою
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/384890/img6591.jpg)
Особливість чи не усіх виборів в Україні — вони доленосні. Причому кожного разу ставки зростають. І ось знову чергове випробування. Здавалося, війна з Росією мала би остаточно переконати українців щодо незмінності зовнішньополітичного курсу. Але є кандидати у президенти, які досі озираються на Москву і шукають легкого шляху закінчення війни. Які виклики перед українським народом ставить ця виборча кампанія? Як не заблукати серед кількох десятків кандидатів і не втратити правильного орієнтиру? Про це — у розмові з Євгеном Магдою.
/wz.lviv.ua/images/interview/2019/02/viber_image_2019-02-06_%2C_22_36_23.jpg)
— Останнім часом від кількох людей на запитання, чи визначились, за кого голосуватимуть на президентських виборах, чула відповідь: «У нас єдиний вибір — між Порошенком і Путіним». Наскільки коректне таке формулювання?
— Формально — не коректне. Бо Путін — президент Росії, Порошенко — України. Але з огляду на те, що живемо в умовах гібридної війни, яка ведеться за нашу свідомість і за незалежність держави, то, за великим рахунком, вибір саме такий. Нещодавно я прочитав інтерв’ю колеги Олександра Міхельсона, який поїхав у Росію до родичів. Він розповідав, що по російському телебаченню Порошенка «поливають» як тільки можуть. Він для них вже гірший за Бандеру і за Мазепу! Скажіть, чи могли б ми ще п’ять років тому щось подібне уявити?! Така «любов» є наслідком його дій на посаді президента України, змін, які відбулися у країні.
— Те, що Порошенко не влаштовує Путіна, що той трактує його і як персонального ворога, і як ворога Росії, зрозуміло. Але хіба можна казати, що усі інші кандидати в принципі влаштовують Кремль?
— Ні, так казати не можна. Але треба зрозуміти, чого прагне Росія. Її інтерес полягає у тому, щоб в Україні була постійна нестабільність, щоб країну «ковбасило». Чому мета Росії — хто завгодно, тільки не Порошенко? Сам факт зміни влади — виклик для країни. Як наслідок, змінюється міністр оборони, начальник Генштабу, керівник СБУ, міністр закордонних справ, уся вертикаль… Збереження влади за Порошенком дозволяє країні уникнути цього турбулентного перехідного періоду. Над Україною нависає потужна російська військова машина, яка розкинула свої сили уздовж кордону. Чому 2014 року ми втратили Крим? Росія скористалася періодом владного вакууму. Вона давно до цього готувалася, просто процеси пішли швидше, ніж розраховувала. Росія розраховувала ще трохи потягнути, аби згодом хапнути більше. Планувала розчленувати Україну на шматки. У 2014 році Росія майже не втручалася у наші вибори, бо мала інший розрахунок — через дестабілізацію на Донбасі перетворити Україну на такий собі суповий набір. Впевнений, що Росія вела підкилимні розмови і з угорцями, і з поляками… Намагалася розділити Україну на шматки. Коли чую заяви українських політиків, що треба домовлятися з Росією прямо, дивуюсь. Бо для Путіна головне завдання його президентського терміну — це встановлення контролю над Україною.
— Чимало експертів, та й виборців, вважають, що для країни є небезпечним прихід Тимошенко до влади. Чому її бояться?
— Тимошенко давно хоче влади. Це її третя спроба очолити державу. Вона має повне право цього прагнути. Юлія Володимирівна досвідчений політик, двічі була прем’єр-міністром, віце-прем'єром, народним депутатом… Прихід до влади може спричинити запаморочення від успіхів. Що мало би насторожувати? Тимошенко говорить, що буде виносити на референдум нову Конституцію. В європейській практиці немає прикладів винесення Конституції на референдум. А в Україні закону про Всеукраїнський референдум немає. За якими правилами будемо це робити? Вона обіцяє, що якщо за сто днів не зможе, то піде у відставку. Ну, в цю обіцянку я не дуже вірю. А якщо повірити, то вона мала би піти у відставку на тлі парламентських виборів?! А хто залишається на господарстві? І Парубій, і Гройсман будуть у виборчому процесі. Це шлях до нестабільності. Далі. Тимошенко пропонує парламентську республіку канцлерського типу. Ця спроба вже була десять років тому, коли Тимошенко планувала коаліцію з Януковичем, так званий ПриБЮТ. Вона хотіла зробити з Януковича «англійську королеву», при цьому гарантувати йому два терміни, а вона — канцлер. Потім, можливо, помінятися місцями. Тоді не вийшло.
Але є фактор, який мав би заспокоїти тих, хто боїться приходу до влади проросійських політиків. У країні близько 300 тисяч людей, які воювали. Навряд чи вони спокійно сприймуть перспективу навіть гіпотетичного розвороту до Росії. Це своєрідна гарантія того, що хто б не став президентом, він не ризикне розвернути країну на схід.
— Якою є основна мета Коломойського, який виштовхнув Зеленського у політику?
— Для Зеленського похід у політику — це вихід із зони комфорту. Кожен з нас без великої потреби не поспішає виходити з зони комфорту. А він пішов на це. Це величезний ризик. Зверніть увагу на контраст між інтерв’ю, яке він дав Гордону, що пройшло за певним лібрето, та спілкування з журналістом радіо «Свобода», який застав його зненацька. Виборча кампанія не буде відбуватися за наперед написаним сценарієм. У кампанії кандидат працює кандидатом. Зеленський готовий до експромтів на сцені, а в політичних експромтах він «плаває». Знаємо в обличчя артистів «95 кварталу», але виборець повинен знати команду політика Зеленського. Хто, у разі його перемоги, буде начальником Генштабу, керівником СБУ, міністром закордонних справ.
Для Коломойського це велика політична гра, яка дозволяє вести переговори з основними гравцями. Зрештою, він вже сказав, що буде підтримувати кандидата, який вийде з Порошенком у другий тур. Якби у Бойка чи Вілкула був вищий рейтинг і хтось з них вийшов у другий тур, Коломойський і його підтримував би? Виходить, після нас хоч потоп?
— Святослав Вакарчук сказав, що на президентські вибори не йде. Але чи він якось впливатиме на виборчий процес, на результат?
— Залежить від того, яке прийняв внутрішнє рішення. Якщо хоче далі залишатися у статусі морального авторитета, тоді має виступати за чистоту процесу, бути над грою. Але він заявив, що «у грі». З цього роблю висновок, що планує будувати політичну кар’єру, тобто братиме участь у парламентських виборах. Тоді зобов’язаний підтримати на президентських виборах когось з гравців. З прагматичної точки зору це мав би бути хтось з фаворитів.
— Соціологія показує, що чимала кількість виборців досі не визначилась, за кого голосуватиме 31 березня. Без прізвищ, можете дати людям якусь пораду?
— Усвідомте, що час для популярних реформ у країні минув безповоротно. Тепер будь-які перетворення для руху держави вперед будуть непопулярні і болісні для громадян. Ми повинні вчитися енергоощадності, економії на комунальних послугах тощо. Треба зважати на те, що суспільство живе у стані шоку. П’ятий рік триває війна, при цьому попередні 20 років до війни країна не готувалася. Тож важливо усвідомлювати, що відбувається. І голосувати, виходячи з цього усвідомлення.