«У мене мрія — зробити світову компанію»
Відверта розмова з одним зі співзасновників холдингу «!Фест»
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/379829/img4259.jpg)
Початок розмови з Андрієм Худо читайте тут
— Згадаймо перший день, коли у вас із партнерами народилася ідея займатися ресторанним бізнесом. Ви з Дмитром Герасимовим працювали в «Галнафтогазі», мали хороші зарплати, і раптом стрілило в голову відкрити ресторан?
— Ця «історична» зустріч відбулася в Італійському дворику, у підвалі. До речі, ми почали ще один новий проект — пишемо книгу про «!Фест». Це буде не хвалебна ода собі, пишемо її не з метою потішити своє самолюбство, а розцінюємо як комерційний продукт. Беремо за основу книгу Ілона Маска. Так ось, перед тим, як почати писати цю книгу, усі разом пішли в Італійський дворик, де все почалося. Але там зараз якийсь склад, і ми у цей підвал, на жаль, не потрапили.
Отже, тоді, понад одинадцять років тому, Юрко, я і Діма за кавою вирішили, що робимо ресторанну компанію. «Криївка» — перший проект, про який домовилися. І поділили ролі — хто за що відповідає. Я з Дімою давно дружив. Разом у 2000 році прийшли працювати в «Галнафтогаз» — я фінансовим аналітиком, він у комерційний відділ, у постачання. І досі цим займаємося, тепер у «!Фесті». Він комерцією, я — фінансами та інвестиціями. Ми давно мріяли створити свій бізнес. Обговорювали різні теми і зупинились на ресторанному бізнесі. «Вхідний квиток» у ресторанний бізнес не такий дорогий. Маєш 50 тисяч доларів — можеш відкрити маленьке кафе. Декілька сотень — хороший ресторан. Ми на той час заробили якісь гроші, тож на перший ресторан мали. Розуміли, нам це під силу.
— Який мали стартовий капітал?
— Декілька сотень тисяч доларів, це не були мільйони. Викупили фірму, яка мала право оренди приміщення, де відкрили «Криївку». Це була фірма «Суверен», яка орендувала приміщення на площі Ринок, 14. Вони там мали кафе «Венеційський лев». У підвалах були склади. Там ще був якийсь конфлікт за патент, ми ще той патент викуповували. Вклали всі свої гроші, але нам не вистачило, взяли кредит під свою нерухомість — я заставив свою квартиру на Єфремова, де жив із сім’єю, Діма свою нерухомість (там, де зараз кафе «Мазох»). З Юрком Назаруком була складна конструкція, ми робили певні позики. Чому стали партнерами? Бо у кожному партнерстві має бути додана вартість. Ми бачили, що в Юрка є додана вартість. А Юрко її побачив у нас. Він креативний чоловік, ми з Дімою люди від бізнесу. Коли об’єдналися, вийшов бізнесовий драйв. Саме Юра запропонував ідею «Криївки». Навіть дивно: чому до 2007 року ніхто до цього не додумався? Юрко продовжує генерувати ідеї. Зараз під його керівництвом цілий поверх митців, дизайнерів, креативників. Крім того, їздимо по світу, хапаємо якісь класні ідеї.
— А чия ідея «П'яної вишні»?
— Це колективна ідея. Була думка придумати якісь лікери. Ми давно працювали з настоянками. І «Вишня» пішла в експеримент як одна з тих настоянок. Майже рік ми її тестували, поки визначилися, що оце саме той крутий продукт, який варто робити. І вона так органічно вистрелила. Перед «Вишнею» був ресторанчик «Два голубці». Думали, якщо тут вареники «рубають», чого б голубці «не рубали»? Не пішло.
— Повертаючись до партнерів. У вас однакові частки в бізнесі?
— Різні у різних бізнесах. Але не хотів би це обговорювати.
— Добре. Я дивилася інтерв’ю з відомим київським ресторатором Борисовим. Він вважає, що у ресторанному бізнесі партнерство неможливе. Тому, що це занадто авторський, творчий, суб’єктивний бізнес, конфлікти неминучі. За понад 11 років як часто сварилися і чи не доходило до розриву?
— Жодного разу не сварилися, ніколи не доходило до розриву. Усі проекти обговорюємо, і принцип такий, що поки не дійдемо консенсусу, рішення не приймаємо. Усі мають сказати «так». Незважаючи на те, у кого яка частка.
— Як вдається так мирно жити?
— По-перше, все-таки ми зійшлися не випадково, маємо однакові системи цінностей. По-друге, усі проблеми в бізнесі — від браку комунікацій. Якщо комунікуєш, можна будь-які питання розрулити. Тож конфліктів у нас не було, були дискусії переважно щодо кадрових призначень, зокрема на управлінські посади. Хтось когось міг не сприймати. Або людину вже треба звільнити, бо не справляється, а хтось каже, що вона має потенціал.
— Або це моя однокласниця чи кум…
— Ні, такого немає. Є тільки професійні критерії.
— До речі, ви собі даєте раду з персоналом? У Львові всі ресторатори кажуть, що найбільша проблема — кадрова. Навіть офіціанта важко знайти. Усі їдуть у Польщу.
— Офіціанта не така проблема знайти, важче — кухаря. Тут декілька аспектів. Маєш платити ринкові зарплати, і вони щоразу зростають…
— Були чутки, що у «!Фесті» низькі зарплати і велика плинність кадрів.
— Так? Якщо говорити про офіціантів, там можуть бути невисокі зарплати, але якщо ти добрий кельнер, на чайових витягуєш серйозні гроші. Наприклад, найкращі офіціанти в «Реберні» можуть мати до тисячі доларів. Це разом з чайовими. Але маєш «пахати». Щодо проблеми плинності кадрів, то, крім ринкової зарплати, треба постійно розвивати і навчати людей. Створити комфортне середовище. Це означає толерувати людську гідність, не принижувати людей, ставитися до них як до рівних.
— Все правильно, але ти до працівника добре ставишся, вкладаєш у його навчання сили і гроші, а він каже, що завтра їде до Польщі і навіть два тижні не відпрацює…
— Маєш рацію. Таке часто трапляється. Тому замислюємося, як мінімізувати людські ресурси, роботизувати певні ділянки.
Ми відкрили мережу магазинів «Два кроки від хати», де продавці заробляють на порядок менше, ніж офіціанти. Це теж проблема.
— Які ще маєте проблеми, окрім кадрового голоду?
— Нюанс нашого холдингу — розфокусування. Маємо багато тем, і природно, що, як управлінці, не можемо усі теми покрити. Доводиться покладатися на управляючих партнерів, які будують свої команди з різними субкультурами.
— А така проблема, як внутрішня корупція? Ну, наприклад, відкати за входження якогось бренду в мережу…
— Я курирую внутрішній аудит, який робить перевірки, ми це пильнуємо. Якщо говорити про низовий рівень, то люди, які мають доступ до кешу, можуть його красти. Продавців у «Правді» часто ловили на крадіжках, виганяли не раз, і такі речі потрібно пильнувати у всіх ресторанах. Якщо говорити про постачання у мережу, то раз на рік проводимо тендер, я і Діма у тендерному комітеті. Всі пропозиції відбираємо особисто і укладаємо контракти на рік. Звичайно, до побутової хімії чи серветок я не дивлюся. Але тендерний комітет це пильнує.
— Основний складник успіху вашого холдингу — креатив. А чи крадуть ваші ідеї?
— Крадуть. Вкрали логотип Львівської майстерні шоколаду і під цим лого відкрили Московську мануфактуру шоколаду. Сказав, що будемо судитися. І вони змінили логотип. З найсвіжішого плагіату — Львівська реберня відкрилася у Києві на Дніпрі. Я теж публічно звертався до них.
— Чим займається твоя дружина?
— Мар'яна працює у нашій компанії у внутрішньому аудиті, займається певними економічними розрахунками. Ми познайомилися на економічному факультеті в університеті — я вчився на фінансах і кредиті, вона — на обліку і аудиті. Зустрілися на практиці перед першим курсом і почали зустрічатися.
— Якби не ресторанний бізнес, чим би ти хотів займатися?
— Підприємництво дає широкі можливості. Якщо не ресторани, то, можливо, зайнявся б готельним бізнесом, але готелі — це бізнес для багатих людей. Капітальні вкладення на порядки вищі, ніж для ресторанів.
— Ти себе зараз вважаєш багатою людиною? Чи дуже багатою?
— Вважаю себе вільною людиною. Вільна людина може подорожувати, займатися тим бізнесом, яким хоче, розвивати його там, де хоче. Це те, чого прагну.
Круто, коли робиш те, що хочеш, і не маєш обмежень. Насправді усі обмеження тільки у нашій голові. Було б добре через це інтерв’ю пояснити людям, щоб мали більше впевненості у собі, у тому, що роблять. Пробуйте, шукайте, стукайте і робіть свій бізнес. Будеш ти багатший, буде багатше суспільство, і тоді нам всім тут буде жити краще. Нинішнє молоде покоління, з одного боку, вільніше, з іншого, менш відповідальне і, можливо, більш ліниве. Ще нічого не вміють, але одразу хочуть великі гроші. Молодь має багато ідей, приходять зі стартапами, але поводяться так, ніби вони нас хочуть найняти на роботу. Він — геній, а ти — роби все. Найбільша проблема — execution, тобто втілення тих проектів у життя.
— Що робиш із грошима, які заробляєш? Інвестуєш, відкриваєш рахунки в банках чи купуєш дорогі речі?
— Реінвестуємо у розвиток, ти ж бачиш, скільки нових проектів. Як фінансист, маю тримати холдинг у прогнозованому і стабільному стані.
— Яка найдорожча річ, яку ти собі купив?
— Резиденція на Глінки.
— Нагадаю читачам. У грудні 2015 року Львівська облрада продала з аукціону будинок — колишню президентську резиденцію на вулиці Глінки. Ти цей будинок для сім’ї купив? Будеш там жити?
— Я там вже живу. У мене є заміський будинок, але переважно живу у місті. Лише на літо переїжджаємо за місто. В осінньо-зимовий період, початок весни живемо у місті. Смішно, але коли я закінчував військову кафедру в Академії сухопутних військ, постійно проходив повз цей будинок, дивився і думав — вау, як би було круто тут жити.
— Ти його купив не дуже дорого як для такого будинку…
— А скільки ще у реконструкцію пішло! Його купили на аукціоні за майже 21 мільйон. Це багато. Плюс реконструкція. Там був грибок на деяких стінах.
Дев’ять місяців пішло на реконструкцію. Ця вілла була здана в експлуатацію в листопаді 1938 року. За ці роки була в різних температурних режимах. Дехто її опалював, дехто не опалював.
— Аура там яка була?
— Аура чудова. Попросив священика освятити. У мене постійно грає музика у будинку. Класний релакс.
— А крім будинку, що ти собі такого дорогого купив?
— «Теслу». Класна машина. Я задоволений, 3,5 року їжджу. Вона теж багато коштувала. Тільки на сайті в Каліфорнії коштувала 105 тисяч євро. Плюс довезення, розмитнення.
— Чому саме «Тесла»?
— Це інноваційний продукт. Люблю новаторство. Він технологічно класно зроблений, там до 400 кілометрів ходу. Я на ньому приїхав на Майорку, якраз мій син Юрій народився, йому було 4 місяці, і повернулися назад — поза 7 тисяч кілометрів. Для мене це капець який перший челендж був — їхати і не знати, де заряджатися. Але це цікаво. Дуже задоволений машиною.
— У тебе одна машина чи кілька?
— Ні, не одна. Коли тільки «Криївку» відкрили, я купив «Мерседес-бенц Гелендваген» — «кубик». Вона харизматична, коли на ній їдеш, не думаєш про дорогу. Бо на «Теслі» думаєш. Донька зараз у мене його забрала. Каже, на ньому їздили її хрестити — це її машина. Їздить з водієм. Це культова машина. Коли був студентом, про неї мріяв.
— У тебе яскравий неординарний стиль одягу — червоні піджаки, куртки, кросівки… Це стиль душі?
— Здебільшого люди ходять у чорних, сірих кольорах. На вулиці колористики не побачиш. А мені червоний подобається, і помаранчевий. Він дає якийсь вогонь, натхнення. Коли його вдягаєш — у якомусь такому драйві почуваєшся.
— Маєш улюблений бренд?
— «Авіація Галичини» (сміється. — Авт.). Але люблю ETRO. Там квіти, малюнки…
— Не шкодуєш грошей на одяг?
— Як можна собі шкодувати?! Якщо є можливість, треба купувати те, що хочеш, і воно має приносити тобі задоволення, комфорт. Це ж позитивні емоції.
— Де купуєш речі?
— Переважно в Італії: у Флоренції, Мілані, Венеції. Найближча точка — Відень.
— До якої межі хочеш розвиватися — завоювати Україну, Європу, Америку, Китай?
— У мене мрія — зробити світову компанію. І тому такими різними форматами пробуємо розвиватися. Один із останніх форматів — зайшли у бізнес зеленої кави і відкрили кавовий хаб. Це кавова лабораторія на Фест-репаблік, вона буде працювати на Україну і на Європу. А 1 листопада відкриваємо кавовий хаб у Нікарагуа. Там теж буде кавова лабораторія з кав’ярнею, буде кілька готельних номерів. Готель ми взяли в оренду на березі океану.
— Чому у Нікарагуа?
— Тому, що це один із осередків зеленої кави. І в нас там також партнер — Дмитро. Він переїхав туди жити і займається добором зеленої кави. Ми будемо пробувати різні проекти, і якийсь нас винесе на світовий рівень.
— Не було бажання продати бізнес?
— Ні. Я за спадковість у бізнесі. Буде круто, якщо 3−4 покоління будуть займатися цим бізнесом. У Відні є сім’я Колариків, яка має Schweizerhaus у Пратері. Вона понад сто років веде ресторанний бізнес. У Європі це органічно. Це круто. А продати, взяти кеш — і що далі? Що із цим кешем робити? Ми ще ні з одного бізнесу не вийшли і не продали.
— Твої батьки теж мають бізнесову жилку?
— Мої батьки були службовці, зараз пенсіонери. Батько займався різними бізнесами. Зараз веде проект стосовно готелю на вулиці Лемківській. Я залучив його тому, що має досвід класний. Він займався і готельним бізнесом, і в універі викладав. Робив готель «Нота бене». А мама зараз з сином сидить. Все життя працювала у будівельній компанії «Нафтогазбуд» інженером.
— А які у вас стосунки з Антоновим (власник «Галнафтогазу». — Авт.)?
— Ми добре розійшлися. Він давав інтерв’ю у програмі Черняка «Біг мані», то згадав про мене, мовляв, радий, що від мене вийшли підприємці, які зробили успішний бізнес. Він дав круту школу. Ми в цій компанії реально вчилися робити бізнес. Завжди буду це цінувати. Якщо їм потрібна буде допомога, я допоможу.
— Маєш політичні амбіції? На одному сайті є голосування за майбутнього мера Львова, і там є твоє прізвище.
— То вони собі приколюються, напевно, рейтинг піднімають. Я хочу жити вільною людиною, а в політиці стаєш невільником. Як небайдужа до цього міста людина, звичайно, долучаюся до розвитку Львова. Тобто завжди готовий помогти в контексті управління, щоб місто правильно рухалося, розвивалося. У мене є група людей, друзів, які є патріотами міста, вони точно будуть шукати і підтримувати прогресивні сили.
— Якусь регіональну креативну партію не планував створити?
— Ні, про політику точно не думаємо. Підтримуємо пластунів, Католицький університет, середовища інтелектуалів. Якщо залізеш у політику, будеш витрачати час на гризню, і його не залишиться на бізнес. І тоді так легко в Іспанію чи у Флоренцію не поїдеш. А зараз — з’явилося бажання, сів і поїхав чи полетів куди хочеш. Я вільна людина. «Вільні й небайдужі» — основні цінності, які толеруємо.