Здорова усмішка… на 28 зубів!
Якщо «зуби мудрості» хоч трохи турбують, їх бажано позбутися
У нашому тілі немає зайвих органів — за винятком чотирьох «зубів мудрості». «Вісімки» вже давно не виконують покладеної на них функції (подрібнювати великі шматки їжі) і перетворилися на рудимент, який сучасній людині, що харчується переважно фаст-фудом, може завдати чимало клопотів.
«Зуби мудрості» прорізуються останніми: у когось у 14 років, у когось — у 25, а у когось не прорізуються взагалі, і такі випадки також не рідкість. У кожної другої людини місця у щелепі (особливо нижній) для «вісімок» не вистачає, і тоді вони прорізуються у бік язика, щоки, намагаються «попхати» сьомий зуб. Якщо ігнорувати проблему, це загрожує запаленням щелепи і навіть… онкологічним захворюванням! Травмування щоки впродовж кількох років може спровокувати переродження тканини.
— Зуби мудрості й справді нам більше не потрібні?
— У наших прадідів щелепи були більшими. Оскільки їли більш жорстку їжу, тверді шматки треба було якось пережовувати, і у цьому нашим предкам допомагали «зуби мудрості». Сьогодні потреба у цьому відпала, бо харчуємося переважно рафінованими і обробленими продуктами, які легко пережовуються. Щелепи у нас дещо атрофовані (зменшені), а от розмір зубів не змінився. Тому часто й ростуть у неправильному напрямку, що може призвести до зміщення зубного ряду та інших проблем. Через те, що далеко розташовуються у порожнині рота, їх гігієна потребує особливої уваги, оскільки зазвичай ми їх не до кінця очищаємо. Після прорізування «зуби мудрості» не є достатньо мінералізованими, і це ще одна причина, чому карієс «вісімок» настільки швидко розвивається, — пояснює лікар-стоматолог-хірург відділення хірургічної стоматології Тернопільської університетської лікарні Віталій Фесик.
— Радили б їх позбутися?
— Не існує єдиної рекомендації для всіх людей, потрібно чи не потрібно видаляти «зуби мудрості», якщо вони не болять і не заважають. Це слід вирішувати індивідуально у кожному конкретному випадку. Якщо зуб прорізався без проблем, для нього є достатньо місця, «рівно стоїть», у нього є антагоніст (зуб на протилежній щелепі), то видаляти його не треба.
— А коли це слід зробити обов’язково?
— Якщо «вісімка» росте горизонтально або під кутом (в інший зуб), якщо їй бракує місця у зубній дузі і вона починає штовхати решту зубів, що призводить до скупченості передніх, а також за ортодонтичними показаннями (при встановленні брекетів).
— Які ознаки того, що «зуби мудрості» почали прорізуватися, і в яких ситуаціях слід негайно звернутися до лікаря?
— Фізіологічне прорізування супроводжується лише незначним розпиранням у щелепі, дискомфортом, ущільненням ясен. Ниючий біль розливного характеру, температура, набряк м’яких тканин, утруднене відкривання рота, біль при ковтанні, оніміння частини щелепи — ознаки патологічного прорізування. Якщо у вас з’явився будь-який з перечислених вище симптомів, рекомендую якомога швидше проконсультуватися з фахівцем. Зуб може не до кінця прорізати ясна і опинитися в ясенному капюшоні, в який проникатимуть рештки їжі і, відповідно, розмножуватимуться бактерії. Виникає загроза появи запального процесу в яснах — перикоронариту. Якщо вчасно не видалити ясенний капюшон, запальний процес може поширитися на окістя (періостит) і навіть кістку (остеомієліт)."Зуби мудрості" можуть прорізуватися із затримкою або цей процес взагалі може зупинитися. Зуб затримується у кістці повністю чи частково, викликаючи запальні процеси. Якщо нічого не знаєте про свої «зуби мудрості», рекомендував би обов’язково показатися лікарю і зробити рентген.
— Багато читачів не прислухаються до вашої поради, бо бояться, що «вісімки» доведеться видалити, а оперативне втручання — це завжди страшно.
— У більшості випадків після видалення турбує лише незначний дискомфорт. У декого з’являється травматичний набряк і больові відчуття, але це — нормальна захисна реакція організму. У більш складних випадках може виникати біль при ковтанні, важко відкрити рот. Наскільки це буде виражено, залежить від складності операції і захисних можливостей організму.
Щоб уникнути дискомфорту та ускладнень після втручання:
●●дотримуйтеся гігієни порожнини рота. Йдеться не лише про звичайне чищення зубів, а й додаткові ванночки для рота після кожного прийому їжі;
●●не їжте нічого протягом двох годин після операції;
●●протягом доби після видалення «зуба мудрості» утримайтеся від прийому гарячої їжі;
●●уникайте активного полоскання;
●●не грійте щоку у ділянці видаленого зуба;
●●утримайтеся від прийому гарячих ванн;
●●намагайтеся жувати шматки протилежним від видаленого «зуба мудрості» боком щелепи;
●●не торкайтеся лунки язиком чи будь-якими іншими предметами;
●●уникайте надмірних фізичних навантажень.