«Якось мене взявся підвезти володар «Золотого м’яча»
Важлива не національність людини, а те, що вона зробила для свого народу, вважає львовознавець Іван Яремко
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/371988/yar-1.jpg)
Якби мене попросили підшукати для іногородніх гостей доброго провідника по Львову, який був би уособленням типового галичанина, не вагаючись вказав би на Івана Яремка. У цьому шляхетному, «професорського» крою чоловікові з неодмінною усмішкою дивовижно поєднуються інженер-енергетик, історик, книгоман, знавець кількох мов, дослідник спорту, журналіст, колекціонер. А ще — добрий сім’янин з великим колом друзів, прекрасний співрозмовник, толерантний полеміст. Правдивий львівський інтелігент! Послухайте нашу розмову — і переконайтеся у цьому.
«Батьки давали гроші на булочки, а я — зекономлю копійки й біжу до книгарні…»
— Пане Іване, перше запитання мені підказала повоєнна світлина-аватарка на вашій сторінці у Facebook — на ній зображено хлопчину з в’язкою бубликів на шиї. Дітей зазвичай фотографують з тваринками, забавками, квітами…
— У моєму рідному Дрогобичі ці бублики колись називали обАрінками, з наголосом на другому складі. Продавали їх щороку на Спаса старенькі бабці під церквою, коли у нас відзначали храмове свято. Мені, хлопчакові, з тими обАрінками було дуже цікаво. Почепив їх собі як намисто, а хтось узяв і зазнимкував.
Це було десь у 1947−1948 роках. А народився я 6 січня 1943-го…
— Саме тоді, коли в українців Святвечір…
— Мама пізніше розповідала: «Я вже чекала пологів. Але зранку сіла ліпити вареники — свято ж ось-ось. І тут мене прихопило. Прийшла повитуха, прийняла тебе…». Народила мама ввечері, о пів на восьму. Зійшла перша святвечірня зірка — і я «зійшов». Назвали на честь діда. За гороскопом я — Козеріг. Казали, що під цим знаком народжуються люди здорові, рішучі. Напевно, з того щось я таки узяв.
— Старожили пам’ятають повоєнні роки дуже голодними…
— Так, з продуктами було складно, але я того не відчував. Батько був краячем — робив «верхи» на черевики, жіночі чобітки, мешти. Тож завжди міг заробити на прожиття. Їздив ровером на села і неодмінно привозив звідти щось смачне. Вареники на Різдво у нас були з картоплею або сиром…
— Як справляєте свій день народження? 6 січня всі переважно сидять вдома, по гостях не ходять…
— Ми завжди святкували. Пригадую кумедний випадок. Мене, офіцера запасу, у радянські часи постійно з 2 по 16 січня військкомат викликав на навчальні збори. 5 січня я брав пляшку горілки, йшов до полковника і розповідав про завтрашній день. А він невдоволено: «У всех завтра день рождения…». Показую паспорт і кажу: «Хочу у цей день випити чарку. І вас запрошую…». Полковник бере пляшку — «Ну, хорошо…».
6 січня завжди проводжу вдома з найближчою родиною. Спочатку відзначаємо Святий вечір, а потім присутні згадують, що «сьогодні наш Іван народився». І п’ють за моє здоров’я. Завдяки Facebook тепер мене більше вітають віртуально. Оце недавно подивився, що надійшло більше двохсот віншувань, а під ними повно «лайків» — було приємно…
— Одне з ваших фанатичних уподобань — історія…
— Так, але за фахом я — інженер-електромеханік. У 1965 році закінчив Львівську політехніку, працював там. Потім два роки провів в армії, служив на радянсько-китайському кордоні. Ще у школі полюбив предмет «Історія». Водночас цікавився спортом. Понад усе я любив читати. Батьки давали гроші на булочки, а я — зекономлю якісь копійки і біжу з ними до книгарні…
Книжка для мене — це архіважливо! Дотепер поважаю її більше, ніж телевізор чи Інтернет. Люблю сісти у крісло, повернутися спиною до вікна — сонце мені підсвічує, я п’ю каву і читаю. Кайф!
— Зараз пішла мода на електронні книжки…
— Знаю, але через поганий зір вони мені недоступні. Ліпше читаю паперові видання. У цьому є щось особливе. Коли у 1960 році переїхав з Дрогобича до Львова, щотижня заходив до продавців книгарні, що навпроти пам’ятника Міцкевичу. І вони, знаючи, що мене мене найбільше цікавили історичні речі, пропонували літературу на цю тему — російською, польською, чеською мовами. Коли вже пішов на роботу й були свої гроші, міг дозволити собі купувати все, що душа бажала. Пригадую: якраз мала народитися старша донька Мар’яна, дружина Надя отримала так звані декретні і запитує: «Що купимо за них?». Кажу: «Книжкову шафу».
У двох таких шафах помістилася перша частина наших книжок. Зараз у мене їх біля п’яти тисяч. З’являються щораз нові. На жаль, не маю де їх складати. На стриху є кілька скриньок з-під телевізора — зберігаю там газети, зокрема футбольні видання, бюлетені шахових чемпіонатів. У підвалі трохи наскладав технічних книг, з енергетики. Вони були поклеєні смачним для мишей клеєм, тож гризуни цю літературу пошкодили. Самотужки відремонтував книги і віддав їх енергетику, нумізмату, досліднику культури Андрієві Крижанівському.
— Що любите читати найбільше?
— Раніше захоплювався детективами — у моїй бібліотеці тільки польських кримінальних романів набереться 120. Люблю політичні портрети. Ось на полиці Джордж Вашингтон, ось — Вацлав Гавел, Чанкайші, Сухарто, Ден Сяо Пін. Люблю читати розповіді про іноземні розвідки…
— Який період історії цікавить вас найбільше?
— Колись дуже захоплювався древнім Римом. Потім переймався Середньовіччям, періодом козацтва. Зараз найбільше цікавить XVI-XVII століття, часи Богдана Хмельницького, Івана Мазепи. Багато дізнався про Олександра Безбородька, канцлера уряду
А у львівській історії мене найбільше цікавить кінець XIX — початок XX століття, коли почалися різні спортивні рухи. Місто Лева, яке тоді вважали околицею Австро-Угорщини, жило тим же життям, що і Європа. Велосипеди з’явилися на Першій всесвітній виставці у Парижі (1867 рік), а вже невдовзі ровер з великим переднім колесом приїхав до Львова. З Європи до нас прибули і футбол, баскетбол, волейбол, водне поло…
З Молдови привіз два КамАЗи помічного вина для чорнобильців
— Ви згадували своє «електромеханічне» минуле (цій сфері Іван Яремко віддав 33 роки). Кажуть, побували і у Чорнобилі…
— Як заступника головного інженера з питань охорони праці та радіаційної безпеки мене посилали туди організовувати «правильний» вихід на роботу ліквідаторів аварії на атомній електростанції, їхнє навчання, безпеку праці. Кожних два тижні їздив проводити інструктаж. У кого в організмі було більше п’яти «бер» — того виводив з об’єкта. Люди, не розуміючи, що їх підстерігає, не хотіли йти. Як-не-як, мали підвищену уп’ятеро зарплату, їх задарма годували…
— Пригадую, у ті часи негласно рекомендували вживати вино для виведення радіації…
— Я пив червоне з м’якоттю. Сам поїхав у Молдову, домовився з тамтешніми виноробами і привіз два КамАЗи вина для своїх чорнобильців — шість тисяч пляшок! Кожен ліквідатор отримував на місяць дві пляшки вина безкоштовно. Сховали ми те вино у бомбосховищах, що були обладнані на випадок війни. Боялися, щоб хтось його не поцупив…
— Вас ще називають архівістом…
— Відверто кажучи, по архівах ходив замало. Черпав відомості з того, що вже було надруковано, — знання мов дозволяє мені це робити. Дотепер шкодую, що не знаю добре німецької, бо багато цікавого можна було б ще знайти про Львів «австрійського» періоду.
— Як зародилася ще одна ваша велика пристрасть — дружні шаржі? Скільки їх у вашій колекції — сто, двісті?..
— Та ви що! Ось у цьому пуделочку (показує скриньку) є 480 шаржів з автографами їхніх персонажів. Без автографів колись нарахував 30 тисяч шаржів. Почав збирати їх з 1964 року. З газет, журналів перемальовую олівцем. Серед найвідоміших спортсменів, які поставили автографи на цих шаржах, є кілька володарів «Золотого м’яча». Зокрема, найперший з них — відомий англійський футболіст Стенлі Метьюз. Маю також автографи Льва Яшина, Ейсебіо (він приїздив до Львова з командою Португалії), Блохіна, Шевченка…
— Чи не відмовляли вам в автографах?
— Раз було таке. 1969 рік. Московський «Спартак» грав у Львові. Сильна злива. «Карпати» тоді виграли матч 1:0. Того дня наш форвард Володимир Данилюк одружувався. Трибуни кричать: «Дайте Владикові забити гол!». Після фінального свистка я підійшов за автографом до москвича Миколи Осяніна. А він відмахнувся: «Да некогда!..». Видно, розлючений був через поразку.
А от Лев Яшин (тоді він був начальником команди московського «Динамо») у подібній ситуації повівся зовсім інакше. Пропоную поставити автограф, він запитує: «А вы мне подарите портрет?». Кажу: «Леве Івановичу, це у мене єдиний такий екземпляр. Якщо хочете — зроблю вам копію…». Яшин розписався. Коли наступного разу, здається, у 1973 році московське «Динамо» приїхало до Львова, я подарував цьому знаменитому голкіперу його шарж. Яшин подякував, а заодно каже: «Ми їдемо в аеропорт. Вам часом не по дорозі?». Взяли мене у свій автобус і згодом висадили на Науковій, де я тоді мешкав.
— А хто з українських спортсменів вас вразив?
— Футболіст Василь Турянчик — своєю патріотичністю. Окрім київського «Динамо», де був капітаном, раніше грав у львівському СКА. Якось запитав його: «Чому вас у збірну СРСР не брали?». Каже: «А я сам не хотів! Що мені та збірна? Я тут граю за свою українську команду!».
Чорно-білу кицю назвали Капабланкою — на честь чемпіона світу з шахів
(Під час нашої розмови у кімнату заглянув кіт, й господар змінив тему):
— А це — киця моєї внучки Христини. Ми її назвали Капабланкою (коротко — Капа), на честь кубинського чемпіона світу з шахів 1921—1927 років. У Капи і шерсть кольору шахів — чорно-біла.
Шахи — чи не найбільша моя стихія. Всі львівські шахісти — мої великі приятелі: Михальчишин, Романишин, Белявський, молодше покоління. 5 січня цього року було засідання клубу львівських гросмейстерів, де президентом є ісландський гросмейстер Маргейр Петурссон, директор банку «Львів». Граємо бліц, п’ємо каву. Шахісти привітали мене із 75-річчям, Михальчишин вручив годинник із Шахової олімпіади 2016 року в Баку. А Маргейр подарував львівський пейзаж з бурштину…
— Кого вважаєте найсильнішим в Україні шаховим бійцем?
— Белявського! Пригадую 1984 рік. Шахова олімпіада. Каспаров і Карпов окремо грають матч за титул чемпіона світу. Збірна СРСР ставить Белявського своїм лідером — на першу дошку. А перед тим Олександр зламав руку, вона у гіпсі. П’ять партій поспіль Белявський виграє. Гіпс знімають — і шосту партію наш земляк програє. Жартував потім: краще б я і далі грав у гіпсі…
— Знаю, що ви з пієтетом ставитеся до польської культури…
— Моя мама — полька. Її звали так само, як нинішнього Папу Римського — Францішка. Мамині батьки, брат, сестра у 1945 році виїхали у Польщу, але мама з моїм татом (вийшла заміж за нього у 1942 році) залишилися в Україні. Від мами я навчився польської мови…
А взагалі-то для мене більш важлива не національність львів’янина, а те, що ця людина зробила для Львова, для свого народу…
— Як нам відновити підмулені мости польськоукраїнської приязні?
— У мене є книжка поляка Вітольда Шабловського — про криваві події на Волині. Він пише про те, як українці рятували поляків, а поляки — Українців… Знаєте, у побуті були різні люди: політики і різуни. Були ті, що зіпсували між нами добрі стосунки. Тим, хто пхається у цю сферу, треба отямитися… Німці знищили 6 млн. поляків, але тим не менше помирилися: «Ми вам пробачаємо — ви пробачаєте нам». Ми теж повинні до того дійти. Слухав недавно посла Польщі в Україні Яна Пєкла, добре його знаю. Він казав: «Панове, давайте зізнаємося, що і у вас є ідіоти, і в нас є ідіоти. Нехай собі пошумлять…». Що було — то було. Колись були ідіоти, і зараз є.
— Зроблю вам комплімент: добре виглядаєте. Як підтримуєте фізичну форму? Робите на балконі ранкову гімнастику? Моржуєте?
— Ні, хоча міг би, напевно. На дивані не сиджу — весь час рухаюся. Найголовніше — мати чіткий розпорядок дня у голові: що робити і чим займатися. Сиджу із прямою спиною. Може, тому вона мене не болить. А от дружина скаржиться на свою спину, тож я щодня натираю її якимись мастилами або самогонкою. Жартує: «Я на тебе вже стільки того добра стратила, що аж страх…». Багато ходжу, це вкрай потрібно кожному. Не мушу чекати на трамвай чи маршрутку: довго нема їх — і я пішов…