Серце «не любить» спеки
Літо — час, коли ми більше часу проводимо у русі та піддаємося надмірному впливу сонця, через що наше серце змушене працювати інтенсивніше. Спека провокує зневоднення організму. Зміни режиму дня додатково погіршують самопочуття. Тож не дивно, що у спекотні дні навіть здорові люди можуть почуватися погано, не кажучи вже про пацієнтів з хронічними захворюваннями, — екстремальні температури додатково збільшують ризики для них
За даними Агенції з охорони навколишнього середовища США, приблизно чверть смертей у спеку є результатом впливу високих температур на людей із серцево-судинними недугами. Дослідження, яке проводили протягом семи років у Кувейті, показало, що пік госпіталізацій і смертей припадає на дні, коли температура повітря зростає до +35°С і вище.
Як пояснює доктор медичних наук, головний медичний редактор видавництва Harvard Health Publishing і практикуючий терапевт у лікарні Brigham and Women’s Hospital у Бостоні Говард Е. ЛеВайн, віддача тепла нашим тілом відбувається двома способами, й обидва впливають на роботу серця:
- коли температура повітря є нижчою за температуру нашого тіла, воно віддає додаткове тепло у повітря. Цей процес вимагає перескерування кровотоку, щоб більше його потрапляло до шкіри;
- у спеку наше тіло активно виділяє піт, і таким чином домагається бажаного охолодження. Це добре працює, якщо повітря сухе. Але якщо вологе, температура тіла підвищується, й піт просто залишається на шкірі.
Коли температура повітря наближається до температури тіла або перевищує її (особливо за високої вологості), серцю, щоб допомогти тілу віддавати тепло, доводиться битися швидше та перекачувати кров інтенсивніше. У спекотні вологі дні наше серце може переганяти у 2−4 рази більший об'єм крові щохвилини порівняно з прохолодними днями.
Деякі ліки, які приймають сердечники, можуть посилювати вплив екстремальних температур. Наприклад, бета-блокатори сповільнюють серцебиття й через це кров рухається судинами не настільки швидко, щоб забезпечити ефективний теплообмін. А діуретики (сечогінні засоби) збільшують кількість сечі, що виводиться організмом, й додатково підвищують ризик зневоднення.
Як правильно піклуватися про своє серце влітку, щоб уникнути небезпечних наслідків
Доктор ЛеВайн радить уважно стежити за прогнозом погоди, і якщо синоптики попереджають про хвилю спеки, краще у ці дні залишитися вдома. Якщо вам необхідно вийти на вулицю (наприклад, у магазин), то найкраще це зробити зранку або ввечері. Прокладаючи маршрут, обирайте тінисту місцевість. Відчуваєте, що втомилися, — відпочиньте на лавочці під деревом.
Не чекайте появи відчуття спраги — старайтеся кожні 20 хвилин випивати по 230 мл води. Якщо є така можливість, встановіть нагадування про це на телефоні.
Якщо у вас є серцева недостатність, запитайте свого лікаря, скільки рідини вам слід пити щодня, оскільки вона може накопичуватися в організмі, викликаючи появу набряків. Якщо приймаєте сечогінні засоби, лікар також порекомендує, яку кількість рідини вам слід випивати у спекотну погоду.
Уникайте газованої води та фруктових соків й обмежте вживання алкоголю. Газована вода та фруктовий сік можуть сповільнювати проходження води з травної системи у кров. А надмірне вживання алкоголю може підвищувати ризик теплового удару влітку.
Захищайте свою шкіру. Сонячні опіки впливають на здатність організму охолоджуватися та посилюють зневоднення. Носіть капелюх із широкими полями, сонцезахисні окуляри та легкий одяг світлих кольорів, який не сковує рухів. За 30 хвилин до виходу на вулицю нанесіть на всі відкриті ділянки шкіри велику кількість сонцезахисного крему із захистом від UVA/UVB випромінювання не менш як SPF 30. Змащуйте шкіру повторно щогодини.
Фахівці Закарпатського обласного клінічного центру кардіології та кардіохірургії додатково радять:
- Звести до мінімуму споживання солі - її надлишок у раціоні провокує підвищення артеріального тиску.
- Залишатися фізично активними, але з розумом: якщо на вулиці 30-градусна спека, для тренувань краще обрати ранкові або вечірні години.
- Регулярно міряти тиск.
- Не припиняти приймати піґулки, які призначив лікар, — навіть якщо здається, що вам стало краще.
Пам’ятайте: біль у грудях, задишка, різка слабкість або порушення серцевого ритму — привід негайно звернутися по медичну допомогу, а не чекати, коли «само мине»!