Лабораторія… у туалеті
Зміна кольору випорожнень не завжди свідчить про проблеми зі здоров’ям. Часто це результат того, що ми з'їли чи випили
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/523785/vyporozhnennya.jpg)
Як правило, зміна кольору наших природних виділень — не те, що ми готові обговорювати навіть із найближчими людьми. Але це те, про що потрібно повідомити лікарю, якщо інші симптоми змусять вас записатися на прийом до фахівця.
«У нормі кал є коричневим, але якщо ви помітили, що він забарвився у білий, жовтий, помаранчевий, зелений, червоний чи навіть чорний, панікувати не варто, — заспокоюють експерти WebMD, американського сайту, що публікує перевірену інформацію про здоров’я. — Згадайте, що ви їли у попередні дні. Колір екскрементів залежить від того, чим ми харчуємося, та кількості жовчі - рідини, яку виробляє наша печінка з метою травлення жирів. Жовч — жовтувато-зеленувата, але коли пігменти, які надають їй цього забарвлення, подорожують травною системою, вони піддаються хімічним змінам й „на виході“ стають коричневими. Іноді зміна кольору випорожнень може вказувати на незначні проблеми зі здоров’ям, а у рідкісних випадках — сигналізувати про серйозні захворювання травної системи».
Зелений
Якщо ви їли листові овочі, зокрема шпинат, додавали у страви зелений харчовий барвник або приймали препарати заліза, будьте готові, що кал буде зеленим. Він також може мати такий колір, якщо у вас діарея. Оскільки їжа надто швидко просувається кишківником, жовч, яка травить жири, не встигає зафарбуватися у коричневий.
Жовтий
Трапляється, що екскременти виглядають більш жовтими, ніж коричневими. Для багатьох людей цей відтінок також є в межах норми. Але якщо випорожнення виглядають масними й неприємно пахнуть, ймовірно, у них є надто багато жиру. Це може вказувати на те, що ваш організм не травить нормально їжу.
Якщо у вас целіакія, це означає, що ваш організм не травить глютен — білок, який міститься в пшениці, ячмені та житі. Якщо ви з'їсте багато хліба, макаронів чи печива, які містять глютен, ваш кишечник не зможе працювати належним чином, і кал буде жовтим. Якщо у вас не діагностували целіакію, а екскременти мають такий відтінок — проконсультуйтеся з лікарем. А от жовтий колір випорожнень у немовлят, особливо тих, що перебувають на грудному вигодовуванні, — цілком нормальне явище.
Білий, блідий або глинястий
Якщо кал знебарвлюється, навряд чи це пов’язано зі змінами у раціоні. Але якщо ви приймаєте ліки проти діареї, як-от субсаліцилат вісмуту, то екскременти й за кольором, і за консистенцією почнуть нагадувати глину. Так само може подіяти барій — крейдоподібна рідина, яку приймають пацієнти перед рентгенологічним дослідженням верхньої частини травного тракту.
Більш серйозною причиною є відсутність жовчі у випорожненнях. А це саме вона, нагадаємо, зафарбовує наш кал у коричневе. Жовч виробляється у печінці, зберігається в жовчному міхурі та виводиться у тонкий кишківник, допомагаючи травити їжу. Якщо її не вистачає настільки, що наші екскременти знебарвлюються, це може вказувати на низку проблем зі здоров’ям. Хвороби печінки, як-от гепатит, можуть перешкоджати виробленню й виведенню жовчі. Те ж саме відбувається внаслідок закупорки жовчних проток. Це може статися через камені чи пухлину в жовчному міхурі або бути зумовленим вродженим станом — атрезією жовчних шляхів.
Чорний
У немовлят випорожнення бувають чорними у перші кілька днів після народження. У дорослих — якщо вони з'їли чорну лакрицю чи чорниці або прийняли, наприклад, препарати заліза чи субсаліцилат вісмуту. Проте чорний колір калу може сигналізувати про більш серйозну проблему — кровотечу у верхній частині травного тракту. У такому разі він нагадуватиме за консистенцією смолу. У групі ризику — хворі з виразкою шлунка, з виразками стравоходу, що є наслідком кислотного рефлюксу, а також доброякісними та злоякісними пухлинами, локалізованими у верхніх відділах шлунково-кишкового тракту.
Червоний
Якщо ви побачили в унітазі червонуваті екскременти, не лякайтеся відразу. Спробуйте пригадати, чи не їли ви останнім часом буряк, томатний суп, желатиновий десерт або не пили червоні напої. Якщо нічого такого ви не їли і не пили, а на випорожненнях помітно кров і вона — яскраво-червоного кольору, то, ймовірно, походить з нижньої частини шлунково-кишкового тракту. До поширених причин належать:
- неракові пухлини;
- рак;
- коліт (запалення товстої кишки);
- дивертикульоз (наявність невеликих випинань у стінці товстої кишки);
- геморой.
Помаранчевий
Якщо у вас немає діареї (такий колір притаманний рідкому калу), то причина може критися в продуктах, які ви з'їли. Більшість із них буде містити бета-каротин:
- морква;
- гарбуз;
- батат.
Газовані напої, цукерки або желатинові десерти помаранчевого кольору також можуть зафарбувати ваші екскременти в помаранчеве.
Це можуть зробити й деякі ліки, як-от антибіотики та антацидні препарати на основі гідроксиду алюмінію.
Рідко випорожнення можуть забарвитися в помаранчеве, якщо у вас є проблеми з печінкою, через що вона виробляє менше жовчі, ніж зазвичай, або якщо у вас заблоковані жовчні шляхи, через що жовч не виходить з печінки та не потрапляє у травний тракт. Проте в такому разі кал буде радше білим або глинястим.
Як діяти, якщо помітили, що «щось не так»
Якщо колір ваших екскрементів відрізняється від звичного, хвилюватися у більшості випадків не варто. Свідчити про серйозні проблеми в шлунково-кишковому тракті це може, але рідко. Якщо ж випорожнення — білого, червоного або чорного кольору й це не пов’язано з тим, що ви їли, зверніться по медичну допомогу.