Передплата 2024 «Добра кухня»

У горлі - наче бите скло…

Коли слід запідозрити хронічний тонзиліт і чи завжди цей діагноз означає, що мигдалики доведеться видалити

На тонзиліт частіше хворіють діти, але це не означає, що якщо захворіти у дорослому віці, перебіг захворювання буде більш серйозним. Фото NatureDOC Family Health Naturally
На тонзиліт частіше хворіють діти, але це не означає, що якщо захворіти у дорослому віці, перебіг захворювання буде більш серйозним. Фото NatureDOC Family Health Naturally

Ми всі ще живемо у «режимі спеки». Проте настала календарна осінь, а це означає, що багатьом із нас доведеться незабаром згадати про хустинки для носа, жарознижувальне та пастилки від болю в горлі. За статистикою, від хронічного тонзиліту потерпає до 15% населення.

«Гострий тонзи­літ триває зазвичай близько тижня, — пише Healthline. — Якщо минуло 14 днів, а інфекція й далі присут­ня у піднебінних мигдаликах, як правило, діагностують хро­нічну інфекцію. При хронічно­му тонзиліті мигдалики часто видаляють, оскільки це захво­рювання може потягнути за собою ряд інших, які потребу­ватимуть додаткового лікуван­ня».

Що таке хронічний тонзиліт

Мигдалики (м'які окру­глі грудки, локалізовані у за­дній частині горла) — це скуп­чення лімфоїдної тканини. Таке ж, як лімфатичні вузли, які сто­ять на варті нашого організму й допомагають йому бороти­ся зі збудниками інфекцій. Тон­зилітом називають збільшення та запалення мигдаликів. Хро­нічним тонзилітом — запальний стан, який не минає впродовж тижнів і навіть місяців. Також у людини може бути рецидивую­чий тонзиліт — коли мигдалики запалюються п’ять і більше ра­зів протягом року, але неприєм­ні симптоми утримуються лише кілька днів.

Як проявляється

Основним симптомом хро­нічного тонзиліту є біль у гор­лі, який триває понад два тижні. Серед інших проявів:

  • охриплий голос;
  • відчуття, що у горлі «дере», біль при ковтанні;
  • лихоманка, головний біль, озноб;
  • мигдалики — червоні й на­бряклі;
  • на них можна розгледіти білі або жовті плями;
  • лімфатичні вузли, розта­шовані на шиї під щелепою, — болять та набрякли;
  • важко рухати шиєю;
  • болять вуха;
  • може боліти шлунок і турбу­вати неприємний запах з рота.

Як діагностують хворобу

Лікар огляне горло, особливу увагу приділивши мигдаликам. Під час обстеження фахівець може також виконати бактері­альний посів із зіву — за допомо­гою ватного тампона взяти зра­зок слизу із задньої стінки горла й відправити його до лаборато­рії на аналіз, що дозволить вста­новити наявність інфекції на мигдаликах.

Також медпрацівники мо­жуть протестувати вашу кров, щоб визначити, який саме збуд­ник атакував організм — вірус чи бактерія.

Результати досліджень допо­можуть зрозуміти, які ліки вам краще призначити та які інші ва­ріанти лікування будуть для вас прийнятними.

У вас болить горло. Коли необхідно негайно записатися на прийом до лікаря

Гострий тонзиліт минає пере­важно сам. Але є обставини, які вимагають консультації з фахів­цем:

  • якщо ви лікуєтеся чотири дні, а біль ніяк не проходить;
  • якщо на мигдаликах про­ступили білі плями;
  • якщо температура тіла під­нялася до +38,8°С.

Особливо треба звернути увагу на перебіг тонзиліту у ді­тей. Утруднене дихання, над­мірна слинотеча і біль, який за­важає їсти чи пити, — привід негайно звернутися по медичну допомогу.

Як лікують

Хоча запалення й може зник­нути само по собі менш як за тиждень, у разі хронічного тон­зиліту таки доведеться піти до лікаря. Серед варіантів лікуван­ня цієї недуги:

  • якщо інфекція викликана бактеріями — пероральні анти­біотики (у формі піґулок, капсул тощо);
  • полоскання горла сольо­вим розчином;
  • безрецептурні знеболю­вальні засоби;
  • пастилки для горла;
  • спреї для ротової порож­нини;
  • тонзилектомія (хірургічне видалення мигдаликів).

Які бувають ускладнення хронічного тонзиліту

Ускладнення трапляються рідко, але про них варто знати та пам’ятати всім пацієнтам:

  • зневоднення;
  • перитонзилярний абсцес (коли ділянка біля мигдаликів заповнюється гноєм);
  • вушні інфекції;
  • коли мигдалики набряка­ють, дихання під час сну може змінюватися (розвивається об­структивне апное сну).

Якщо хронічний тонзиліт спричинений стрептококом, можуть виникати такі усклад­нення, як ревматизм, скарлати­на або гострий гломерулонеф­рит (інфекція нирок, котра може призвести до ниркової недо­статності).

Які перспективи для людей, що живуть з цим діагнозом

Більшість пацієнтів з хроніч­ним тонзилітом реагує на лі­кування залежно від типу ін­фекції. Деяким хворим може знадобитися операція з вида­лення мигдаликів. Відновлення після такого хірургічного втру­чання триває зазвичай близько 10 днів, але буває, що й довше, особливо якщо мигдалики вида­ляються у дорослому віці.

Запитання, які лікарі часто чують від пацієнтів

«Як визначити, що у мене — ангіна чи тонзиліт?»

Стрептококова ангіна є різ­новидом тонзиліту, який можна назвати гострим або хронічним стрептококовим тонзилітом.

Тонзиліт, спричинений стреп­тококом, може мати гірший пе­ребіг і супроводжуватися додат­ковими симптомами, такими, як нудота та блювота. Водно­час тонзиліт, спричинений віру­сом, може включати респіратор­ні прояви, як-от нежить і кашель. Лікар проведе обстеження, які дозволять встановити, що саме є збудником захворювання — бактерія чи вірус.

Лікування може відрізняти­ся, оскільки стрептококову ангі­ну спричиняє стрептокок групи А, різновид бактерії, а тонзиліт найчастіше є вірусною інфекці­єю.

Хто важче переносить тон­зиліт — діти чи дорослі?

На тонзиліт частіше хворіють діти, але це не означає, що якщо захворіти у дорослому віці, пе­ребіг захворювання буде більш серйозним. Однак якщо у дорос­лого пацієнта діагностували хро­нічний тонзиліт та йому потрібна тонзилектомія, одужання може зайняти більше часу. У дорослих після такої операції також часті­ше виникають кровотечі.

«Чи може хронічний тонзи­літ означати, що у мене рак?»

Рак мигдаликів, також відо­мий як рак ротоглотки, — над­звичайно рідкісна патологія. Тож малоймовірно, що у вас саме та­кий випадок.

Злоякісний процес, як прави­ло, локалізується в одному миг­далику, тоді як хронічний тонзи­літ уражає переважно обидва.

Фактори ризику раку рото­глотки:

  • куріння;
  • наявність вірусу папіломи людини;
  • вік понад 50 років.

Утім, рак мигдаликів і справді може проявлятися як хронічний тонзиліт. Якщо біль у горлі три­ває довше, ніж 2−3 тижні, є інші симптоми хронічного тонзиліту, а збоку на шиї «вискочила» гуль­ка, яка не болить при натисканні, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.