У горлі - наче бите скло…
Коли слід запідозрити хронічний тонзиліт і чи завжди цей діагноз означає, що мигдалики доведеться видалити
Ми всі ще живемо у «режимі спеки». Проте настала календарна осінь, а це означає, що багатьом із нас доведеться незабаром згадати про хустинки для носа, жарознижувальне та пастилки від болю в горлі. За статистикою, від хронічного тонзиліту потерпає до 15% населення.
«Гострий тонзиліт триває зазвичай близько тижня, — пише Healthline. — Якщо минуло 14 днів, а інфекція й далі присутня у піднебінних мигдаликах, як правило, діагностують хронічну інфекцію. При хронічному тонзиліті мигдалики часто видаляють, оскільки це захворювання може потягнути за собою ряд інших, які потребуватимуть додаткового лікування».
Що таке хронічний тонзиліт
Мигдалики (м'які округлі грудки, локалізовані у задній частині горла) — це скупчення лімфоїдної тканини. Таке ж, як лімфатичні вузли, які стоять на варті нашого організму й допомагають йому боротися зі збудниками інфекцій. Тонзилітом називають збільшення та запалення мигдаликів. Хронічним тонзилітом — запальний стан, який не минає впродовж тижнів і навіть місяців. Також у людини може бути рецидивуючий тонзиліт — коли мигдалики запалюються п’ять і більше разів протягом року, але неприємні симптоми утримуються лише кілька днів.
Як проявляється
Основним симптомом хронічного тонзиліту є біль у горлі, який триває понад два тижні. Серед інших проявів:
- охриплий голос;
- відчуття, що у горлі «дере», біль при ковтанні;
- лихоманка, головний біль, озноб;
- мигдалики — червоні й набряклі;
- на них можна розгледіти білі або жовті плями;
- лімфатичні вузли, розташовані на шиї під щелепою, — болять та набрякли;
- важко рухати шиєю;
- болять вуха;
- може боліти шлунок і турбувати неприємний запах з рота.
Як діагностують хворобу
Лікар огляне горло, особливу увагу приділивши мигдаликам. Під час обстеження фахівець може також виконати бактеріальний посів із зіву — за допомогою ватного тампона взяти зразок слизу із задньої стінки горла й відправити його до лабораторії на аналіз, що дозволить встановити наявність інфекції на мигдаликах.
Також медпрацівники можуть протестувати вашу кров, щоб визначити, який саме збудник атакував організм — вірус чи бактерія.
Результати досліджень допоможуть зрозуміти, які ліки вам краще призначити та які інші варіанти лікування будуть для вас прийнятними.
У вас болить горло. Коли необхідно негайно записатися на прийом до лікаря
Гострий тонзиліт минає переважно сам. Але є обставини, які вимагають консультації з фахівцем:
- якщо ви лікуєтеся чотири дні, а біль ніяк не проходить;
- якщо на мигдаликах проступили білі плями;
- якщо температура тіла піднялася до +38,8°С.
Особливо треба звернути увагу на перебіг тонзиліту у дітей. Утруднене дихання, надмірна слинотеча і біль, який заважає їсти чи пити, — привід негайно звернутися по медичну допомогу.
Як лікують
Хоча запалення й може зникнути само по собі менш як за тиждень, у разі хронічного тонзиліту таки доведеться піти до лікаря. Серед варіантів лікування цієї недуги:
- якщо інфекція викликана бактеріями — пероральні антибіотики (у формі піґулок, капсул тощо);
- полоскання горла сольовим розчином;
- безрецептурні знеболювальні засоби;
- пастилки для горла;
- спреї для ротової порожнини;
- тонзилектомія (хірургічне видалення мигдаликів).
Які бувають ускладнення хронічного тонзиліту
Ускладнення трапляються рідко, але про них варто знати та пам’ятати всім пацієнтам:
- зневоднення;
- перитонзилярний абсцес (коли ділянка біля мигдаликів заповнюється гноєм);
- вушні інфекції;
- коли мигдалики набрякають, дихання під час сну може змінюватися (розвивається обструктивне апное сну).
Якщо хронічний тонзиліт спричинений стрептококом, можуть виникати такі ускладнення, як ревматизм, скарлатина або гострий гломерулонефрит (інфекція нирок, котра може призвести до ниркової недостатності).
Які перспективи для людей, що живуть з цим діагнозом
Більшість пацієнтів з хронічним тонзилітом реагує на лікування залежно від типу інфекції. Деяким хворим може знадобитися операція з видалення мигдаликів. Відновлення після такого хірургічного втручання триває зазвичай близько 10 днів, але буває, що й довше, особливо якщо мигдалики видаляються у дорослому віці.
Запитання, які лікарі часто чують від пацієнтів
«Як визначити, що у мене — ангіна чи тонзиліт?»
Стрептококова ангіна є різновидом тонзиліту, який можна назвати гострим або хронічним стрептококовим тонзилітом.
Тонзиліт, спричинений стрептококом, може мати гірший перебіг і супроводжуватися додатковими симптомами, такими, як нудота та блювота. Водночас тонзиліт, спричинений вірусом, може включати респіраторні прояви, як-от нежить і кашель. Лікар проведе обстеження, які дозволять встановити, що саме є збудником захворювання — бактерія чи вірус.
Лікування може відрізнятися, оскільки стрептококову ангіну спричиняє стрептокок групи А, різновид бактерії, а тонзиліт найчастіше є вірусною інфекцією.
Хто важче переносить тонзиліт — діти чи дорослі?
На тонзиліт частіше хворіють діти, але це не означає, що якщо захворіти у дорослому віці, перебіг захворювання буде більш серйозним. Однак якщо у дорослого пацієнта діагностували хронічний тонзиліт та йому потрібна тонзилектомія, одужання може зайняти більше часу. У дорослих після такої операції також частіше виникають кровотечі.
«Чи може хронічний тонзиліт означати, що у мене рак?»
Рак мигдаликів, також відомий як рак ротоглотки, — надзвичайно рідкісна патологія. Тож малоймовірно, що у вас саме такий випадок.
Злоякісний процес, як правило, локалізується в одному мигдалику, тоді як хронічний тонзиліт уражає переважно обидва.
Фактори ризику раку ротоглотки:
- куріння;
- наявність вірусу папіломи людини;
- вік понад 50 років.
Утім, рак мигдаликів і справді може проявлятися як хронічний тонзиліт. Якщо біль у горлі триває довше, ніж 2−3 тижні, є інші симптоми хронічного тонзиліту, а збоку на шиї «вискочила» гулька, яка не болить при натисканні, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.