Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Камені у мигдаликах

Лікар нагадав про підзабуту причину неприємного запаху з рота

Ось так виглядає тонзилярний камінь. Легко сплутати з пломбою, що випала, чи шматком волоського горіха. Фото Elite Dental & Denture PC
Ось так виглядає тонзилярний камінь. Легко сплутати з пломбою, що випала, чи шматком волоського горіха. Фото Elite Dental & Denture PC

Усі ми зранку поспішаємо почистити зуби — з очевидних причин. Але ті, хто має «гнійники» на гландах, на неприємний запах з рота будуть скаржитися протягом усього дня, — не лише відразу після пробудження. Позбутися проблеми можна в домашніх умовах. Як, радить в інтерв'ю норвезькому виданню I Form досвідчений лікар на керівній посаді, PhD, хірург-отоларинголог Андерс Більде.

Глибоко у горлі, біля ко­реня язика, розташовують­ся мигдалики — по одному з кожного боку. У них є загли­блення — т. зв. «крипти», в яких можуть утворюватися каме­ні. Але що за утворення? Чому вони провокують неприємний запах з рота? І чому у деяких людей вони з’являються по­стійно, а в інших — жодного разу за життя?

Камені в мигдаликах (тонзи­лоліти) — це скупчення мертвих клітин і залишків їжі, які застря­гають у заглибленнях (криптах) гланд. Коли це місиво атакують бактерії, починається процес розкладання, який супроводжу­ється неприємним запахом.

Як виглядають утворення

Як білі або жовтуваті міліметрові грудки. Великі екземпляри зустрічаються рідко.

Чотири типові симптоми

Поганий запах з рота. Не буває каменів у мигдаликах без неприємного запаху з рота, і ми говоримо не лише про свіжість подиху зранку. Коли залишки їжі та мертві клітини розщеплю­ються бактеріями, утворюють­ся продукти життєдіяльності з неприємним запахом.

Біль у горлі. Гнійні скупчен­ня створюють у горлі вогнище інфекції, з яким намагатиметь­ся боротися імунна система. Як мигдалики, так і лімфатичні вуз­ли, розташовані збоку на шиї, є частиною імунної системи, тому вони можуть набрякати. Крім того, що це видно візуаль­но, це також може викликати біль та дискомфорт у горлі.

Поганий присмак у роті. Розпад бактерій не лише ро­бить наш подих неприємним, а й провокує появу поганого при­смаку у ротовій порожнині. Іно­ді камені можуть випадати із за­глиблень у мигдаликах, і якщо їх випадково розкусити, то можна дізнатися, наскільки огидними вони є на смак.

Труднощі з ковтанням. Якщо камені в мигдаликах спричиняють набряк останніх, у вас може з’явитися відчуття клубка в горлі. В окремих ви­падках це призводить до утруд­неного ковтання.

Чому мигдалики «засмічуються»

Причин може бути багато. У всіх нас є порожнини у мигда­ликах. Різниця полягає в тому, наскільки вони великі та глибо­кі.

Якщо ці заглибини малень­кі, багато зайвого не вмістять. Якщо ж, навпаки, глибокі, це створює хороші умови для на­копичення у них залишків їжі й мертвих клітин. Фізіологіч­но деякі з нас більш схильні до утворення «корків» у мигдали­ках, ніж інші.

Але гігієна ротової порож­нини також є важливим факто­ром: якщо ми не підтримуємо зуби в чистоті, більше залишків їжі може застрягати між ними.

Запалення ясен (гінгівіт) та­кож може бути фактором, що сприяє утворенню каменів у мигдаликах — так само як і будь-яке подразнення слизової на­вколо них.

Як позбутися тонзилолітів

Андерс Більде стверджує, що це з великим успіхом мож­на зробити самостійно, якщо ви можете роздивитися «корки» в дзеркало. Але діяти треба обе­режно.

«У жодному разі не вико­ристовуйте гострі предмети, оскільки є ризик пробити дірку у слизовій оболонці», — наголо­шує спеціаліст.

Видалення каменів з мигдаликів крок за кроком

Деякі люди вважають за кра­ще використовувати ватну па­личку, але, на думку лікаря, простіше використовувати вка­зівний палець.

Якщо у вас гострі нігті, то пе­ред цим їх слід підстригти або відполірувати.

Чистим пальцем обережно натисніть на мигдалики. Скуп­чення гною повинно вийти із за­глибин.

Якщо камінь великий або розташований глибоко, його може бути важко виштовхну­ти. У цьому разі вам необхідно звернутися до отоларинголога, який дістане утворення з допо­могою спеціального інструмен­та.

Як запобігти появі «корків» у мигдаликах

Ви не можете змінити свою анатомію, але якщо ви наро­дилися з великими глибокими криптами навколо мигдалин, ви можете спробувати запобігти утворенню каменів у них двома способами.

Тримайте рот у чистоті

Чистота ваших зубів та рото­вої порожнини означає, що на ваших мигдаликах буде скупчу­ватися менше бруду. Ретельно чистіть зуби двічі на день і ре­гулярно використовуйте зубну нитку.

Пийте воду

Особливо під час їди. За сло­вами Андерса Більде, вода пере­шкоджає залишкам їжі «закріпи­тися» біля мигдалин. Невеликий ковток води важливо робити піс­ля кожного шматка. А ще рідина збільшує вироблення слини, яка захищає слизову оболонку рото­вої порожнини.

Чи можна «змити» тонзилярні камені

Це було б легко та приєм­но зробити, але, на жаль, така опція недоступна.

«Проблема полягає в тому, що крипти можуть бути дуже глибокими, так, що видно лише поверхню каменя, тоді як більша його частина лежить у заглиби­ні», — пояснює лікар.

Ви повинні обережно натис­нути на мигдалики, щоб вича­вити утворення. Але навіть та­кий метод не дає гарантії, що вдасться досягти бажаного ефекту.

Чи вийдуть камені самі по собі

«Справді, таке відбуваєть­ся часто, — підтверджує Андерс Більде. — Часто „корки“ зника­ють самі під час ковтання, не­помітно для вас. Однак у біль­шості випадків ці утворення продовжують з’являтися».

Якщо наліт формується по­стійно, найкращим варіантом є видалення мигдалин.