Камені у мигдаликах
Лікар нагадав про підзабуту причину неприємного запаху з рота
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/522157/kameniumygdalykach.jpg)
Усі ми зранку поспішаємо почистити зуби — з очевидних причин. Але ті, хто має «гнійники» на гландах, на неприємний запах з рота будуть скаржитися протягом усього дня, — не лише відразу після пробудження. Позбутися проблеми можна в домашніх умовах. Як, радить в інтерв'ю норвезькому виданню I Form досвідчений лікар на керівній посаді, PhD, хірург-отоларинголог Андерс Більде.
Глибоко у горлі, біля кореня язика, розташовуються мигдалики — по одному з кожного боку. У них є заглиблення — т. зв. «крипти», в яких можуть утворюватися камені. Але що за утворення? Чому вони провокують неприємний запах з рота? І чому у деяких людей вони з’являються постійно, а в інших — жодного разу за життя?
Камені в мигдаликах (тонзилоліти) — це скупчення мертвих клітин і залишків їжі, які застрягають у заглибленнях (криптах) гланд. Коли це місиво атакують бактерії, починається процес розкладання, який супроводжується неприємним запахом.
Як виглядають утворення
Як білі або жовтуваті міліметрові грудки. Великі екземпляри зустрічаються рідко.
Чотири типові симптоми
Поганий запах з рота. Не буває каменів у мигдаликах без неприємного запаху з рота, і ми говоримо не лише про свіжість подиху зранку. Коли залишки їжі та мертві клітини розщеплюються бактеріями, утворюються продукти життєдіяльності з неприємним запахом.
Біль у горлі. Гнійні скупчення створюють у горлі вогнище інфекції, з яким намагатиметься боротися імунна система. Як мигдалики, так і лімфатичні вузли, розташовані збоку на шиї, є частиною імунної системи, тому вони можуть набрякати. Крім того, що це видно візуально, це також може викликати біль та дискомфорт у горлі.
Поганий присмак у роті. Розпад бактерій не лише робить наш подих неприємним, а й провокує появу поганого присмаку у ротовій порожнині. Іноді камені можуть випадати із заглиблень у мигдаликах, і якщо їх випадково розкусити, то можна дізнатися, наскільки огидними вони є на смак.
Труднощі з ковтанням. Якщо камені в мигдаликах спричиняють набряк останніх, у вас може з’явитися відчуття клубка в горлі. В окремих випадках це призводить до утрудненого ковтання.
Чому мигдалики «засмічуються»
Причин може бути багато. У всіх нас є порожнини у мигдаликах. Різниця полягає в тому, наскільки вони великі та глибокі.
Якщо ці заглибини маленькі, багато зайвого не вмістять. Якщо ж, навпаки, глибокі, це створює хороші умови для накопичення у них залишків їжі й мертвих клітин. Фізіологічно деякі з нас більш схильні до утворення «корків» у мигдаликах, ніж інші.
Але гігієна ротової порожнини також є важливим фактором: якщо ми не підтримуємо зуби в чистоті, більше залишків їжі може застрягати між ними.
Запалення ясен (гінгівіт) також може бути фактором, що сприяє утворенню каменів у мигдаликах — так само як і будь-яке подразнення слизової навколо них.
Як позбутися тонзилолітів
Андерс Більде стверджує, що це з великим успіхом можна зробити самостійно, якщо ви можете роздивитися «корки» в дзеркало. Але діяти треба обережно.
«У жодному разі не використовуйте гострі предмети, оскільки є ризик пробити дірку у слизовій оболонці», — наголошує спеціаліст.
Видалення каменів з мигдаликів крок за кроком
Деякі люди вважають за краще використовувати ватну паличку, але, на думку лікаря, простіше використовувати вказівний палець.
Якщо у вас гострі нігті, то перед цим їх слід підстригти або відполірувати.
Чистим пальцем обережно натисніть на мигдалики. Скупчення гною повинно вийти із заглибин.
Якщо камінь великий або розташований глибоко, його може бути важко виштовхнути. У цьому разі вам необхідно звернутися до отоларинголога, який дістане утворення з допомогою спеціального інструмента.
Як запобігти появі «корків» у мигдаликах
Ви не можете змінити свою анатомію, але якщо ви народилися з великими глибокими криптами навколо мигдалин, ви можете спробувати запобігти утворенню каменів у них двома способами.
Тримайте рот у чистоті
Чистота ваших зубів та ротової порожнини означає, що на ваших мигдаликах буде скупчуватися менше бруду. Ретельно чистіть зуби двічі на день і регулярно використовуйте зубну нитку.
Пийте воду
Особливо під час їди. За словами Андерса Більде, вода перешкоджає залишкам їжі «закріпитися» біля мигдалин. Невеликий ковток води важливо робити після кожного шматка. А ще рідина збільшує вироблення слини, яка захищає слизову оболонку ротової порожнини.
Чи можна «змити» тонзилярні камені
Це було б легко та приємно зробити, але, на жаль, така опція недоступна.
«Проблема полягає в тому, що крипти можуть бути дуже глибокими, так, що видно лише поверхню каменя, тоді як більша його частина лежить у заглибині», — пояснює лікар.
Ви повинні обережно натиснути на мигдалики, щоб вичавити утворення. Але навіть такий метод не дає гарантії, що вдасться досягти бажаного ефекту.
Чи вийдуть камені самі по собі
«Справді, таке відбувається часто, — підтверджує Андерс Більде. — Часто „корки“ зникають самі під час ковтання, непомітно для вас. Однак у більшості випадків ці утворення продовжують з’являтися».
Якщо наліт формується постійно, найкращим варіантом є видалення мигдалин.