Що станеться, якщо відмовитися від кофеїну
Перші відчуття будуть не із приємних. Якщо прихильність до кави перетворилася на щось хворобливе або ж ви відчуваєте, що кофеїн погано впливає на ваше самопочуття, можна спробувати від нього відмовитися. Не забудьте порадитися з лікарем — серйозні і різкі зміни в способі життя здатні нашкодити. Розповідаємо, що може чекати на вас після відмови від кофеїну
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/518245/kofein.jpg)
Через день. Перші два дні - найважчі. Ймовірно, організм збунтується, коли не отримає звичну дозу. Швидше за все, ви відчуватимете втому — лише тому, що вам не вистачатиме тої бадьорості, яка зазвичай з’являється через 20 хвилин після випитої чашки кави. За даними Центру медичних досліджень Університету Джонса Гопкінса, кожен другий із тих, хто зовсім недавно відмовився від кави, скаржиться на дратівливість, втрату концентрації, головний біль. Також можуть з’явитися закрепи, безсоння та запаморочення. Щоб полегшити процес, не відмовляйтеся від кофеїну різко та одразу. Якщо захочеться, дозвольте собі кілька ковтків улюбленого напою. Це допоможе пережити найскладніші дні.
Через тиждень. Найчастіше головний біль, безсоння та інші побічні ефекти зникають протягом 72 годин. Але швидкість, з якою організм звикає жити без кофеїну, індивідуальна. Вона залежить від особистих особливостей та кількості кави, яку ви звикли пити щодня. Проте, швидше за все, за тиждень будь-який фізичний дискомфорт має піти.
Через місяць. Потрібно приблизно 30 днів, щоб організм попрощався з кофеїном як стимулятором нервової системи. Тому у деяких людей тимчасово знизиться м’язова активність. У тому числі стінок кишечнику, тому можуть повернутися закрепи. У такому разі пийте більше рідини, їжте багаті на клітковину продукти і намагайтеся активніше рухатися. Цей побічний ефект з’явиться не у всіх. Зате у більшості організм почне відновлювати аденозинові рецептори до їхнього початкового рівня — раніше їх блокував кофеїн. Внаслідок чого повернеться чутливість до аденозину — речовини, що сигналізує про втому. Це потреба: організму потрібно відновлювати сили. Аденозин повідомляє мозку про нестачу енергії, після чого зменшується частота серцевих скорочень, знижується кров’яний тиск, а людину починає хилити у сон. Завдяки аденозиновим рецепторам ви краще відчуватимете потреби організму і відпочиватимете, коли це необхідно.
Через пів року. Коли кофеїн перестане штучно стимулювати ваше тіло, організм згадає, як підганяти активність природним шляхом. Так, у мозку збільшиться кількість рецепторів, які, за необхідності, змушуватимуть надниркові залози виробляти більше адреналіну. Сон, психічне здоров’я, травлення повернуться до стану, в якому були перед тим, як «підсіли» на кофеїн.
Пам’ятайте, що на відновлення можуть вплинути вік, вага, ліки, які ви приймаєте.
Руслан Сергієнко.